پکینگ یا طناب نسوز، یکی از انواع پر کاربرد مواد نسوز است که به دلیل مقاومت بالا در برابر گرما، عملکرد مثبت در مجاورت بیشتر مواد اسیدی و قلیایی، خواص مکانیکی مطلوب و مقاومت در برابر کشش و سایش، و همچنین مهار فشارهای وارد شده بر قطعات، محبوبیت ویژه‌ای در بین محصولات نسوز دارد.

به طور کلی، مواد نسوز که از اکسید عناصر غیر فلزی و اغلب غیر ارگانیک تولید می‌شوند، با متوسط تحمل حرارتی 538 درجه سانتیگراد، مقاومت بالا در برابر فشار و محیط‌های اسیدی یا قلیایی، و همچنین ثبات ابعادی در شرایط گوناگون آب و هوایی، در زمره عایق‌های حرارتی پر طرفدار در بین صنایع مختلف قرار دارند. در برخی موارد، به علت خواص دی الکتریک مطلوب، قدرت عایق بندی الکتریکی نیز به ویژگی‌های مواد نسوز اضافه گردیده و موجب افزایش کاربردهای آن می‌گردد. حتی گاهی قدرت قابل توجه جذب صدا، امکان استفاده از مواد نسوز را به عنوان عایق صوتی نیز فراهم می‌سازد.

امروزه تنوع گسترده‌ای از انواع محصولات نسوز تولید می‌گردد که هر یک مزایا و کاربردهای مختص به خود را دارد اما در مجموع، می‌توان گفت که تمامی این محصولات، دارای مقاومت چشمگیری در برابر فشار و خوردگی شیمیایی هستند. همچنین، مواد نسوز، به دلیل تحمل گرمای بالا، عموماً به عنوان عایق‌های حرارتی به کار گرفته می‌شوند. از سوی دیگر، خواص مکانیکی این محصولات هم قابل توجه بوده و موجب مقاومت مطلوب آن‌ها در برابر کشش و سایش می‌گردد. این ویژگی‌‌ها باعث شده تا این محصولات به محبوبیت خاصی در میان صنایع دست پیدا کنند؛ چرا که مواد نسوز، با افزایش طول عمر و ماندگاری قطعات، در طول زمان، هزینه‌های تعمیر و نگهداری را تا حد زیادی کاهش خواهند داد.

پکینگ نسوز تفلون گرافیت

این ویژگی‌ها باعث شده تا در برخی موارد، محصولات نسوز را براساس همین مشخصات دسته بندی نمایند:

 • شیوه ساخت؛ طبق این تقسیم بندی، محصولات نسوز، با قالب‌گیری دستی، ذوب و یا پرس خشک تولید می‌شوند.
 • نقطه ذوب؛ مواد نسوز، در سه گروه با نقطه ذوب بسیار بالا (بیش از 1100 درجه سانتیگراد)، نقطه ذوب بالا ( بین 970 تا 1100 درجه سانتیگراد)، و نقطه ذوب معمولی (850 تا 970 درجه سانتیگراد) قرار می‌گیرند.
 • هدایت حرارتی؛ محصولات تولید شده از مواد نسوز، در سه دسته عایق، نارسانا و رسانا قرار می‌گیرند. مواد نسوز عایق، در عایق بندی بدنه کوره‌ها کاربرد دارد و مواد عایق یا نسوز، در چهار گروه قرار داده می‌شوند:
 • نسوز ویژه: این مواد، عملکرد خود را در دماهای بالا تا 1100 درجه سانتیگراد حفظ می‌نمایند.
 • نسوز عالی: دمای ایمن برای استفاده طولانی مدت از این مواد، در حدود 900 درجه سانتیگراد خواهد بود.
 • نسوز معمولی: این دسته از مواد عایق، تا دمای 750 درجه سانتیگراد را به مدت طولانی تحمل می‌کنند.
 • عایق حرارتی: مواد قرار گرفته در این گروه، در دمای 600 درجه سانتیگراد بازده بالای خود را حفظ می‌نمایند.
 • استحکام؛ از این نظر، مواد نسوز، به چهار دسته ویژه، عالی، متوسط یا ضعیف تقسیم می‌شوند.
 • شیمیایی؛ مواد نسوز، از نظر ساختار شیمیایی، در سه گروه خنثی، پایه یا اسیدی خواهند بود.
 • خنثی: اکسید آلومینیوم، گرافیت کربن، کرومیت.
 • پایه: منیزیم-کروم، منیزیم، دولومیت.
 • اسیدی: آلومینو سیلیکات، سیلیکون، زیرکونیا.

 

مواد نسوز قرار گرفته در هر یک از گروه‌های بالا، گاهی به صورت احجامی با وزن بالا و در برخی موارد، با ابعاد کوچک و پیچیده، در ابعاد و شکل‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مواد می‌توانند به صورت ورق، تولید و برای عایق بندی بدنه تجهیزات به کار گرفته شده یا به شکل طناب و نوار و پارچه بافته شوند.

پکینگ نسوز آرامید تفلون

پکینگ نسوز، یکی از محصولات تولید شده از مواد نسوز است که مانند دیگر اعضای خانواده خود، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و بسیار در میان حوزه‌های مختلف صنعت محبوب شده است. امروزه تنوع گسترده‌ای از پکینگ‌های نسوز در بازار وجود دارد که پر کاربردترین آن‌ها عبارتند از:

 • پکینگ نسوز آزبست؛ این محصول خاص، قادر به تحمل گرمای بالا تا حدود 700 درجه سانتیگراد بوده و در استفاده طولانی مدت، مقاومت حرارتی آن بین 350 تا 550 درجه سانتیگراد قرار خواهد گرفت. اگرچه آزبست، به دلیل استحکام و در هم تنیدگی الیاف بلند و شمشیری شکل خود، تحمل حرارتی و استحکام بالایی داشته و در برابر آب، روغن و مواد شیمیایی نفوذ ناپذیری است و به همین دلیل، از قرن 19، پر مصرف‌ترین ماده نسوز به کار گرفته شده در صنعت بوده اما از اواخر قرن بیستم میلادی مشخص شد که غبار ریز آزبست، در صورت برش یا آسیب دیدن آن، به راحتی وارد سیستم تنفسی می‌گردد. به دلیل سمی بودن غبار آزبست و خطر آن برای سلامت انسان (وجود امکان ابتلا به سرطان ریه و یا آزبستوز)، محدودیت‌های کاربردی جدی برای به کارگیری این پکینگ و دیگر محصولات تولید شده از آزبست وضع گردید. برای حل این مشکل و از دست ندادن مزایای به کارگیری پکینگ آزبست، در برخی مواقع، به منظور مهار نسبی غبار، این پکینگ را با یک لایه گرافیت و یا تفلون می‌پوشانند:
 • پکینگ نسوز آزبست تفلون: استفاده از یک لایه تفلون روی پکینگ آزبست، موجب می‌شود تا تحمل حرارتی این محصول در بین 250 تا 350 درجه سانتیگراد قرار بگیرد. با این حال، از آن‌جا که غبار سمی آزبست را تا حد زیادی مهار می‌کند، می‌توان از این مسئله چشم‌پوشی نمود. البته نباید فراموش کرد که استفاده از این پکینگ، همچنان دارای محدودیت بوده و در محل‌هایی که امکان خراش آن وجود داشته باشد، به کلی ممنوع است؛ زیرا در صورت خراشیده شدن لایه تفلون، غبار آزبست آزاد خواهد شد. در برخی مواقع، سطح پکینگ آزبست تفلون را با روغن سیلیکون می‌پوشانند تا استحکام آن را ارتقا ببخشند.
 • پکینگ آزبست گرافیت: این محصول با آغشته نمودن الیاف آزبست به چند لایه گرافیت و گاهی، یک لایه گریس نسوز تولید می‌شود که با هدف مهار غبار سمی آزبست صورت می‌گیرد. لایه خارجی این پکینگ نیز با یک لایه پودر گرافیت خالص پوشانده خواهد شد. برای ساخت این پکینگ، ابتدا الیاف آزبست را در دما و فشار بالا به خمیر گرافیت آغشته می‌نمایند که ترکیبی از پودر گرافیت و گریس نسوز است. سپس، پس از قرار دادن این الیاف در یک سردخانه با دمای منفی 20 درجه به مدت نصف روز، آن را به پودر گرافیت آغشته نموده و با دستگاه‌ بافت مخصوص، با ابعاد مناسب می‌بافند. استفاده از گرافیت در تولید این پکینگ، علاوه بر مهار غبار سمی آزبست، انعطاف پذیری محصول را به طرز قبل توجهی تقویت نموده و عمر آن را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، استفاده از گریس نسوز که ترکیبی از روغن‌های طبیعی و مصنوعی است، روان‌کاری پکینگ، استحکام و مقاومت آن را در برابر اکسیداسیون در حد چشمگیری تقویت خواهد نمود.
 • پکینگ نسوز فایبرگلاس: این محصول، به دلیل قیمت مقرون به صرفه و دوست‌دار محیط زیست بودن، و داشتن ویژگی‌های مشابه آزبست، به عنوان یکی از مناسب‌ترین جایگزین‌های آن به شمار می‌رود. اگرچه الیاف فایبرگلاس یا پشم شیشه از سال‌ها قبل مورد استفاده قرار می‌گرفت، پکینگ و دیگر محصولات تولید شده از الیاف نسوز فایبرگلاس، از اواخر قرن 20، با توجه به مقاومت بالایش در برابر حرارت، فشار و بیشتر مواد اسیدی و قلیایی، در کنار خواص دی الکتریک مطلوب که امکان استفاده از آن را به عنوان عایق الکتریکی فراهم می‌سازد، تبدیل به یکی از پر مصرف‌ترین پکینگ‌های موجود در بازار گردید.
 • پکینگ نسوز تفلون : این محصول که یکی از جایگزین‌های مناسب پکینگ آزبست به شمار می‌آید، دارای ضریب اصطکاک بسیار پایینی بوده و به دلیل برخورداری از خواص مکانیکی عالی، در برابر سایش مقاوم است. در برخی مواقع، به منظور تقویت ویژگی‌های مثبت این پکینگ، آن را به یک لایه روغن سیلیکون آغشته می‌نمایند. این پکینگ را از الیاف تفلون خالص، و یا ترکیب آن با الیاف گرافیت، آرامید و در برخی موارد آغشته نمودن پکینگ به روغن سیلیکون تولید می‌کنند. از دیگر دلایل محبوبیت پکینگ تفلون، نفوذ ناپذیری آن در برابر آب و مواد حاوی آب می‌باشد. مقاومت این پکینگ در برابر اغلب مواد اسیدی و قلیایی، و حفظ بازده بالا در محیط‌های شیمیایی، و همچنین خواص ضد عفونی تفلون، به کارگیری آن را در محیط‌های بهداشتی و آزمایشگاهی میسر ساخته است.
پکینگ نسوزتفلون خالص
 • پکینگ نسوز گرافیت : از آن جا که در تولید این محصول، از گرافیت خالص استفاده می‌گردد و به همین دلیل، مقاومت این نوع از پکینگ در برابر دماهای بالا خیره کننده است. پکینگ گرافیت، مقاومت چشمگیری در برابر اکسیداسیون داشته و عملکرد قابل قبولی در بازه دمایی منفی 200 تا مثبت 500 درجه سانتیگراد خواهد داشت. علاوه بر عملکرد شیمیایی و خواص مکانیکی مطلوب، این پکینگ در ترکیب با الیاف آرامید، از انعطاف پذیری خیلی خوبی برخوردار خواهد بود.
 • پکینگ نسوز کربن: زنجیره بلند و قوی که الیاف کربن را شکل می‌دهد، از موی انسان نازک‌تر است. با این وجود، پکینگ کربن، علیرغم وزن کم خود که تقریباً یک پنجم فولاد است، استحکام بسیار بالایی دارد که قابل مقایسه با فولاد و در حدود 10 برابر آن می‌باشد. در صورت ترکیب الیاف کربن با رزین مناسب، مقاومت آن در برابر خوردگی شیمیایی به طرز خارق‌ العاده‌ای بهبود خواهد یافت. از سوی دیگر، خواص مکانیکی منحصر به فرد که منجر به مقاومت خیره کننده پکینگ کربن در برابر کشش می‌گردد، و همچنین، تحمل حرارتی بالا، به کارگیری این محصول را در صنایع مختلف تسهیل نموده است.
 • پکینگ نسوز آرامید: الیاف استفاده شده در این محصول، از چنان استحکام و خواص مکانیکی برخوردار است که امکان بهره گیری آن را در ساخت جلیقه ضد گلوله میسر می‌سازد. به همین دلیل، پکینگ آرامید را با عنوان پکینگ ضد سایش هم معرفی می‌کنند. این پکینگ، با وجود وزن پایین، به دلیل استحکام خیره کننده خود، به عنوان مقاوم‌ترین پکینگ مصنوعی تولید شده توسط انسان شناخته می‌شود. توانایی پکینگ آرامید در مهار فشارهای وارد شده بر قطعات و عملکرد آن در صورت به کارگیری در شفت‌های بالا تا 25 متر بر ثانیه مثبت گزارش شده و از انعطاف پذیری خوبی نیز برخوردار است. گاهی، برای تقویت انعطاف پذیری این پکینگ، آن را با الیاف تفلون ترکیب نموده و یا به روغن سیلیکون آغشته می‌کنند.
 • پکینگ نسوز کتان گریس: این پکینگ، به دلیل استفاده از الیاف طبیعی کتان، یکی از محصولات پر طرفدار نسوز می‌باشد که کاملاً زیست محیطی به حساب آمده و خطری برای طبیعت و یا سلامتی انسان نخواهد داشت. استفاده از کتان در تولید این محصول، آن را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌سازد. مقاومت در برابر آب شور، پکینگ کتان گریس را مناسب عایق بندی اسکله‌ها نموده است. همچنین، به کارگیری گریس در آن، انعطاف پذیری خیره کننده‌ای برای آن به ارمغان می‌آورد. از سوی دیگر، استفاده از روغن گریس در تولید این پکینگ، انعطاف پذیری و مقاومت آن را افزایش می‌دهد.
 • پکینگ نسوز رمی: این محصول، از الیاف گیاهی تولید شده و می‌توان آن را راهکاری هوشمندانه در جهت کمک به سلامت انسان و محیط زیست برای نسل آینده به حساب آورد. پکینگ رمی، علاوه بر خواص مکانیکی و تحمل فشارهای بالا، کاملاً غیر سمی و بی خطر می‌باشد. مهار فشارهای وارد شده بر قطعات توسط پکینگ رمی، با افزایش ماندگاری قطعات، هزینه‌های تعمیر و نگهداری را تا حد زیادی کم خواهد نمود. در برخی موارد، با هدف تقویت ویژگی‌های مثبت این محصول از جمله کاهش ضریب اصطکاک، آن را به تفلون و یا روغن آغشته می‌نمایند.

با وجود برخی ویژگی‌های خاص که ارتباط مستقیمی با نوع ماده نسوز به کار گرفته شده در تولید پکینگ‌ها دارد، می‌توان موارد زیر را جزو برجسته‌ترین ویژگی‌های کلی طناب‌های نسوز دانست. این مزایا، علاوه بر کاهش اتلاف انرژی، از قطعات در برابر آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌نماید:

 • ممانعت از ورود آب خنک کننده به داخل تجهیزات؛ این آب برای کاهش دمای قطعات که در اثر استفاده طولانی مدت و یا وجود اصطکاک داغ شده‌اند، استفاده می‌گردد.
 • جلوگیری از خروج و نشت مایعات از داخل قطعات
 • مقاومت بالا در برابر دماهای بالا و تحمل حرارتی قابل توجه
 • حفظ ساختار و ثبات ابعادی در دماهای پایین
 • مهار فشارهای وارد شده به قطعات که منجر به افزایش ماندگاری تجهیزات و کاهش چشمگیر هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌گردد.
 • خواص مکانیکی مطلوب که باعث بروز مقاومت فوق العاده در برابر کشش و سایش می‌شود.
 • کاهش قابل توجه ضریب اصطکاک
 • خواص شیمیایی منحصر به فرد و مقاومت در برابر خوردگی حاصل از محیط‌های اسیدی و قلیایی
 • مقاومت در برابر زنگ زدگی

برای خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت نسوز صنعت پارس مراجعه فرمایید و یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید . 

 

33941022-33933097