هاست چیست و چه کاربردی دارد

همه وب سایت های موجود در اینترنت که آدرس مشخصی دارند توسط 3 عامل مهم و اساسی در دسترس قرار دارند و بدون آنها هیچ سایتی کامل نیست. دامنه، هاست و محتوا همین 3 عاملی هستند که به آنها اشاره شد. در واقع دامنه به عنوان آدرس سایت بوده، هاست به عنوان فضای مورد نیاز محتوای سایت و محتوا نیز مجموعه اطلاعات و فایل هایی که درون هاست قرار می گیرند و بصورت کلی تشکیل یک سایت را می دهند. در این مطلب قصد داریم به شکل کامل به هاست بپردازیم و آنرا برای تشریح کنیم. اینکه هاست چیست و چه کاربردی در راه اندازی سایت دارد اما قبل از اینکار لازم است تا با دامنه و سایت ساز نیز آشنا شویم.

دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟

دامنه (Domain Name) به عنوان آدرس اینترنتی سایت بوده و انوع مختلفی دارد. دامنه ها در حالت کلی به دو دسته ملی و بین المللی تقسیم می شوند که برای مثال دامنه های ir, tr, de, us و ... جزو دامنه های ملی هر کشور بوده و دامنه های com, net, org و ... نیز جزو دامنه های بین المللی و عمومی هستند. برای داشتن آدرس سایت می بایست یک دامنه را ثبت نماییم که شرط ثبت کردن آن در ابتدا، آزاد بودن آن آدرس اینترنتی است. به عمل بررسی اینکه دامنه آزاد است یا خیر Whois یا هویز گفته می شود. شما می توانید دامنه مورد نظرتان را از طریق شرکت های هاستینگ ثبت نمایید. پس از ثبت دامنه یک پنل مدیریتی در اختیار خواهید داشت که می توانید یکسری کارها را در آن انجام دهید. یکی از مهمترین موارد مقادیر DNS است که با اعمال آنها می توانید دامنه را به هاست مورد نظرتان متصل نمایید.

سایت ساز چیست و چه کاربردی دارد؟

سایت ساز یا سیستم مدیریت محتوا (CMS) یک نرم افزار تحت وب برای مدیریت محتوای سایت است. به کمک سایت ساز می توانیم سایت مان را راه اندازی کرده و صفحات آنرا طبق سلیقه و نیاز خودمان طراحی کنیم. سایت سازها با رابط کاربری خود این امکان را فراهم کرده اند که افراد بدون داشتن دانش برنامه نویسی بتوانند سایت شان را طراحی و مدیریت نمایند. از سایت سازهای محبوب، قدرتمند و در عین حال رایگان می توان به وردپرس، جوملا و دروپال اشاره کرد.

هاست چیست و چه کاربردی دارد؟

هاست یک فضای اختصاصی در اینترنت است که ما با خرید آن فضا برای سایت مان می توانیم اطلاعات و فایل های سایت را در آن قرار دهیم. پس از اینکار وقتی شخصی به آدرس سایت ما مراجعه کرد آن محتوا را مشاهده خواهد کرد. هاست ها بصورت کلی در دو نوع هاست لینوکس و هاست ویندوز هستند که هاست لینوکس عمومیت و کابرد بیشتری در مقایسه با هاست ویندوز دارد. وجود امکانات رایگان، قدرتمند و همچمنین سادگی اجرای آن از جمله مواردی است هاست لینوکس را محبوب تر از هاست ویندوز کرده است. توجه داشته باشید که برای استفاده از هاست لینوکس و راه اندازی سایت بر روی آن هیچ نیازی نیست که سیستم عامل کامپیتر شما نیز لینوکس باشد. سایت سازهای مبتنی بر زبان php بالاترین سطح سازگاری با هاست لینوکس را دارند و سایت ساز وردپرس که در حال حاضر محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای دنیاست با همین زبان نوشته شده و بصورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد.

شرکت های ارائه دهنده دامنه و هاست در کشور

به شرکت های ارائه دهنده خدمات دامنه و هاست، شرکت های هاستینگ گفته می شود. در حال حاضر صدها مجموعه هاستینگ در کشور فعالیت می کنند که پیشنهاد ما به شما شرکت میزبان فا می باشد. میزبان فا جزو 5 شرکت برتر و محبوب ایران در حوزه هاستینگ بوده و طرح ویژه ای برای شما دارد. به اینصورت که شما تنها با خرید هاست و پرداخت هزینه یکساله آن شامل تخفیف ویژه، دامنه رایگان و همچنین قالب حرفه ای رایگان وردپرس خواهید شد که در صورت تمایل شما راه اندازی سایت نیز توسط میزبان فا انجام می شود. به این معنی که شما تنها با ثبت یک سفارش ساده می توانید صاحب یک سایت آماده به کار شوید! برای ثبت سفارش بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

هاست لینوکس میزبان فا