یکی از راه‌های مهاجرت به کشورهای دیگر، مهاجرت از طریق ازدواج است. بسیاری از افراد با تبعه دیگر کشورها ازدواج می‌کنند و از این طریق ویزای این کشور را به دست می‌آورند. اما آیا مهاجرت از طریق ازدواج راه مناسبی برای دریافت اقامت است؟ چه چالش‌ها و مزایایی در راه دریافت اقامت از طریق ازدواج وجود دارد. در این مقاله از می‌خواهیم به بررسی کامل مهاجرت از طریق ازدواج بپردازیم و این مسئله را از جنبه‌های مختلف موردبررسی قرار دهیم. در ادامه همراه ما باشید.

ازدواج، زندگی مشترک و دریافت اقامت

مهاجرت از طریق ازدواج از چند سال پیش به یک ترند رایج تبدیل شد. قوانین مهاجرتی برخی از کشورها به افراد اجازه می‌دهد که بتوانند از طریق ازدواج، ویزای کشور مقصد را به دست آورند. اما مسئله به همین سادگی‌ها هم نیست. چراکه با سوءاستفاده‌هایی که از قانون مهاجرتی ازدواج انجام‌شده، دولت‌ها سخت‌گیری‌های بسیاری زیادی درباره آن اعمال می‌کنند. خصوصاً دریافت اقامت اروپا از طریق ازدواج سخت‌گیرها و چالش‌های زیادی را پیش روی متقاضی قرار می‌دهد.

چگونه می‌توان از طریق ازدواج اقامت یک کشور را به دست آورد؟

برای دریافت اقامت از طریق ازدواج باید با یک فرد خارجی به‌صورت رسمی و قانونی ازدواج کنید. به عبارت بهتر باید ازدواج به‌صورت کاملاً قانونی باشد و به اطلاع دولت خارجی برسد. معمولاً این کار در سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها انجام می‌شود. پس از ازدواج باید درخواست خود را برای دریافت اقامت و تابعیت کشور هدف ارائه کنید. تقریباً در تمامی کشورها قوانین ازدواج در خصوص خارجی‌ها و دریافت اقامت سخت‌گیرانه بررسی و اجرا می‌شود. در ابتدا مدارک شما موردبررسی قرار می‌گیرند و اقامت موقت ارائه می‌شود.

آیا با ازدواج می‌توان اقامت دائم کشور را به دست آورد؟

برای دریافت اقامت دائم بایستی به قوانین کشور موردنظر مراجعه کنیم. در اکثر کشورها باید حداقل 3 تا 5 سال از ازدواج بگذرد تا بتوان درخواست اقامت دائم را ارائه داد. در این مدت برخی از کشورها زوجین را موظف به زندگی در کشور خود می‌کنند. برای مثال در برخی از کشورهای اروپایی زوج‌ها حداقل باید 3 سال در کشور مقصد زندگی کنند. پس‌ازاین مدت افراد می‌توانند برای درخواست اقامت دائم اقدام کنند. این قوانین برای جلوگیری از ازدواج‌های صوری و دقت نظر کامل درباره برای مهاجرت از طریق ازدواج وضع‌شده است.

آیا با ازدواج صوری می‌توان اقامت را به دست آورد؟

دولت‌های اروپایی سخت‌گیری بسیار زیادی درباره مهاجرت دارند. به همین دلیل تمامی قوانین را با جزئیات و دقت بالا اجرا می‌کنند. درصورتی‌که مشخص شود فرد به خاطر اقامت ازدواج صوری انجام داده است، ویزای او باطل خواهد شد. برخی دولت‌ها هم قوانین سخت‌گیرانه‌تری مثل اخراج فوری از خاک خودشان را اجرایی می‌کنند. به‌طورکلی ازدواج صوری برای ازدواج اقدامی خطرناک و چالش زا است. خصوصاً اینکه با گسترش سیل مهاجرتی به اروپا، دولت‌ها سخت‌گیری بسیار بیشتری نسبت به قبل دارند و تمامی موارد را به‌دقت بررسی می‌کنند.

مهاجرت از طریق ازدواج چه مزایایی دارد؟

هرکدام از انواع اقامت اروپا و هر قاره دیگری چالش‌ها و مزایایی به همراه دارد. پروسه مهاجرت از طریق ازدواج سخت‌گیرانه و طولانی است. اما به‌محض دریافت اقامت دائم متقاضی از مزایایی مثل بیمه، حمایت شهروندی برخوردار می‌شود. همچنین با اقامت موقت می‌توان به‌راحتی زندگی خود را در کشور مقصد شروع کرد. با اقامت موقت امکان پیدا کردن کار و برخورداری از مزایای شهروندی وجود دارد.

آیا ازدواج سریع‌ترین و بهترین راه مهاجرتی است؟

برای هر شخصی بهترین راه‌حل مهاجرت متفاوت است. در این مورد باید شغل فرد، تخصص و فرآیند مهاجرتی و کشور مقصد را موردتوجه قرار دهیم. برای مثال راحت ترین کشور برای مهاجرت دندانپزشکان، کشورهایی هستند که با کمبود پزشک مواجه هستند. ازدواج در بین راه‌های مهاجرت از همه دشوارتر است. چراکه این مسئله بخشی از زندگی شخصی و آینده شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل ازدواج صرفاً به خاطر مهاجرت کمی دور از ذهن و حتی مشکل‌آفرین است.

با راه‌های قانونی و از طریق سایرس به اروپا مهاجرت کنید

در این مقاله به بررسی مهاجرت از طریق ازدواج پرداختیم. مهاجرت از طریق ازدواج یکی از راه‌های پرطرفدار مهاجرت به اروپا است که البته ممکن است دردسرساز هم باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم پیش از اقدام حتماً با وکلای قانونی مهاجرت مشورت کنید. برای مهاجرت از طریق سایر راه‌های قانونی دریافت اقامت اروپا می‌توانید از طریق موسسه حقوقی سایرس اقدام کنید. سایرس در طول 15 سال همکاری موفقیت‌آمیز با بسیاری از مشتریان خود امکان دریافت اقامت اروپا را از طریق تمکن مالی اروپا، اقامت سرمایه‌گذاری اروپا، ویزای کارآفرینی، ثبت شرکت و همچنین اقامت از طریق مجوز کار فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت سایرس مراجعه کنید یا با شماره تلفن 25741 – 021 سایرس تماس بگیرید.