مشخص شده است که دولت ایالات متحده در حال بررسی ممنوعیت خرید و فروش آنلاین ویپ است . اسکات گوتلیب ، رئیس سازمان غذا و دارو (FDA) اعتراف کرد که این اقدام شوک آور یکی از پیشنهادهای "روی میز" است .

گوتلیب در حالی که روز سه شنبه در یک میزگرد درباره ویپ و سیگارهای الکترونیکی به میزبانی وب سایت خبری Axios آمریکا برگزار شد ، توضیح داد که FDA در ماه نوامبر با انتشار اطلاعات جدید در مورد استفاده از ویپ توسط نوجوانان ، در مورد برنامه های آینده خود اطلاعات بیشتری ارائه خواهد داد .

این پیشنهاد که مصرف ویپ یک فاجعه احتمالی برای سلامتی آمریکا خواهد بود قبلا مورد انتقاد قرار گرفته است ، زیرا هزاران افراد سیگاری به کمک ویپینگ اعتیاد کشنده به سیگار را ترک کرده اند . گوتلیب به هیئت مدیره گفت : "یکی از مواردی که ما در حال بررسی آن هستیم این است که آیا ما باید مقررات خود را درباره نحوه فروش این محصولات تغییر دهیم ، به ویژه نحوه فروش آنلاین ویپ . گوتلیب گفت : ما دو مشکل داریم - یکی از نظر جذابیت ، ویپ ها بیش از حد برای بچه ها جذاب هستند و دیگری دسترسی ویپ ها است که برای بچه ها بیش از حد قابل دسترس هستند و ما فکر می کنیم پورتال آنلاین یکی از دلایل دسترسی به آنها است .

ممنوعیت استفاده از طعم دهنده ها 

وی سپس اعتراف كرد كه ، در آینده ، می توان محصولات ویپ مانند انواع ویپ و پاد سیستم ها و جویس ها و... را به صورت آنلاین خریداری کرد و فروشگاه های فعلی ویپ را می توان تعطیل یا محدود كرد . گوتلیب همچنین گفت : محدودیت های جدید در مورد محصولات ویپ وجویس با طعم نیز در دست اقدام است است ، زیرا طیف طعم های شیرینی و میوه ای و... موجود در بازار در حال حاضر برای کودکان و نوجوانان "بسیار جذاب" و "بسیار در دسترس" است .

این خبر تنها چند هفته پس از آن منتشر شد كه FDA ادعا كرد استفاده VAPE در نوجوانان همه گیر شده است و به پنج برند Juul ، Vuse ، MarkTen ،  blu e-cigs و Logic - دستور داده است كه ظرف 60 روز برنامه هایی را برای رسیدگی به استفاده نوجوانان از محصولات خود ارائه دهند .

همچنین اخیرا یک کمپین سخت تبلیغاتی و تبلیغاتی آنلاین در هزاران دبیرستان در سراسر آمریکا برای جلوگیری از مصرف سیگار الکترونیکی به راه افتاده است که توسط دانشگاهیان و مبارزان طرفدار سلامتی مورد انتقاد قرار گرفت . همچنین خبر توقف بالقوه فروش آنلاین محصولات سیگار الکترونیکی توسط آژانس دولتی ایالات متحده نیز مورد انتقاد شدید متخصصان بهداشت ، دانشگاهیان و روزنامه نگاران قرار گرفته است . Gregory Conley از انجمن Vaping American به خبرگذاری Axios گفت که اعمال ممنوعیت های طعم دهنده و فروش می تواند آسیب زیادی به سلامت مردم آمریکا وارد کند ، زیرا ویپینگ به بیش از 4.5 میلیون سیگاری کمک کرده است تا برای همیشه سیگار را ترک کنند .

تاثیرات طعم دهنده ها در ترک سیگار

وی توضیح داد : اکثریت قریب به اتفاق ویپر های بزرگسال از طعم دهنده های غیر توتون و تنباکو استفاده می کنند و این طعم دهنده های غیر توتون و تنباکو است که بسیاری از سیگاری ها به کمک آن توانسه اند سیگار را کنار بگذارند . بدون شک طعم و مزه دلیل این است که مردم به سمت محصول جذب می شوند اما این تنها دلیل استفاده جوانان از این محصول نیست .

البته بی ضرر بودن سیگار های الکترونیکی هنوز از طرف مراجع رسمی تصویب نشده است .

نظر سازمان بهداشت جهانی در مورد ویپ

سازمان بهداشت جهانی درمورد ضرر ویپ اعلام کرده است که باید بیشتر تحقیق و بررسی شود اما به طور کل آنچه مشخص است ضرر ویپ نسبت به سایر روش های جذب نیکوتین بدن بسیار کمتر است اما قطعی نیست .

شواهد نشان می دهد که این محصولات برای سلامتی مضر هستند و بی خطر نیستند . با این حال ، ارائه پاسخ روشن در مورد تأثیر طولانی مدت استفاده از آنها یا قرار گرفتن در معرض آنها نیاز به تحقیق و بررسی زیادی دارد .

 کودکان و ویپ

ویپ هنگامی که توسط کودکان و نوجوانان استفاده می شود ، خطرناک هست . نیکوتین بسیار اعتیاد آور است و مغز جوانان تا اواسط بیست سالگی رشد می کند. قرار گرفتن در معرض نیکوتین در کودکان و نوجوانان می تواند اثرات طولانی مدت و مخربی بر رشد مغز داشته باشد و احتمال اعتیاد به نیکوتین وجود دارد .

علاوه بر این ، در برخی از محیط ها شواهد فزاینده ای وجود دارد مبنی بر اینکه افراد زیر سن قانونی که هرگز سیگاری نیستند و از ENDS استفاده می کنند حداقل دو برابر احتمال شروع سیگار کشیدن سیگارهای معمول توتون در اواخر زندگی را افزایش می دهند . ENDS همچنین افراد غیر سیگاری و اطرافیان را در معرض نیکوتین و سایر مواد شیمیایی مضر قرار می دهد . قرار گرفتن کودکان در معرض مایعات ENDS همچنان خطرات جدی ایجاد می کند . خطر نشت دستگاه ها ، یا بلعیدن مایعات توسط کودکان وجود دارد و شناخته شده است که ENDS از طریق آتش سوزی و انفجار باعث صدمات جدی از جمله سوختگی می شود .

سیگارهای تنباکو معمولی حاوی 7000 ماده شیمیایی هستند که بسیاری از آنها سمی هستند . در حالی که ما نمی دانیم دقیقا چه مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی وجود دارد ، Blaha می گوید: تقریبا هیچ شکی نیست که ویپ ها شما را در معرض مواد شیمیایی سمی کمتر از سیگارهای سنتی قرار می دهند .