از رسومات ما ایرانیان است که در آستانه نوروز فضای خانه را نیز مانند طبیعت تازه و تمیز می‌کنیم، بسیاری از خانواده‌ها سعی می‌کنند در این ایام وسایل جدیدی به دکوراسیون خانه اضافه کنند، یا دکوراسیون خانه را تغییر دهند، تعویض مبلمان، پرده‌ها، فرش، ظرف و ظروف و ... از جمله مواردی است که در آستانه نوروز انجام می‌گیرد، ضمن این که برای کسانی که بودجه کافی برای تغییر وسایل ندارند، تغییر دکوراسیون داخلی یک ایده بدون هزینه است. در این مقاله به بررسی شرایط تغییر دکوراسیون برای نوروز 1400 می‌پردازیم.

تغییر دکوراسیون را از کجا شروع کنیم

برای این که بدانید تغییرات را از کجا شروع کنید بهتر است قبل از اقدام به انجام کار تمام شرایط و وسایل منزلتان را بررسی کنید، با مشخص شدن شرایط می‌توانید تصمیمات بهتری اتخاد کنید، در این بخش به معرفی چند ایده برای آغاز تغییر دکوراسیون می‌پردازیم.

وسایل کهنه را با مشابه نو جایگزین کنید

برخی از وسایل منزل به مرور زمان دچار کهنگی و فرسایش می‌شوند، به طور مثال برای این که یک دکوراسیون کاملا متفاوت داشته باشید می‌توانید اگر مبلمان منزل را سال‌ها است که خریده اید تعویض کنید، یا خرید میز تلویزیون و یا ال سی دی جدید نیز از جمله مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

در صورتی که هزینه زیادی برای این کار ندارید تعویض پرده‌ها، یا قالیچه‌ها نیز فکر خوبی است، حتی ایده‌های کم هزینه‌تری نیز وجود دارد مثلا تعویض اقلام دکوارتیو موجود در پذیرایی مثل تابلوها، گلدان‌ها و یا مجسمه‌ها، در هر صورت هر کدام از این موارد می‌تواند در ترکیب کلی دکوراسیون منزل بسیار تاثیرگذار باشد.

برای تغییرات، خودتان دست به کار شوید

همیشه هم نیاز نیست که هزینه زیادی را متحمل شوید، گاهی می‌توان با تغییرات جزئی در وسایل شکل آنها را به کلی دگرگون کرد، به طور مثال می‌توانید با خرید چند وسیله قدیمی مثل صندوقچه، آینه و شمعدان و ... با کمی تغییر  دادن آنها یک وسیله کاملا جدید و دکوارتیو داشته باشید.  گاهی می‌توانید وسایل قدیمی‌تر که نیاز به تعویض دارند و سال‌ها است از دکوراسیون منزل حذف شده‌اند تعمیر کرده و دوباره به کار بگیرید.

تم رنگی دکوارسیون را تغییر دهید

از جمله روش‌های دیگری که برای یک دکوراسیون جدید در سال 1400 می‌توانید روی آن حساب کنید، تغییر تم رنگی دکوراسیون است، می‌توانید رنگ‌هایی که مد سال هستند را در فضای خانه استفاده کنید، رنگ آمیزی دیوارها، دوخت کوسن‌های جدید، یا کاور کردن مبل راحتی با پارچه‌های متفاوت رنگی می تواند فضای اتاق شما را کاملا دگرگون کند، حتی می‌توانید تابلوهای رنگی جدیدی را به دکوراسیون منزل خود اضافه کنید.

از طبیعت تازه بهره‌مند شوید

بهار فصل شکوفایی و سبزی است، می‌توانید برای این که فضای خانه را با طراوت و نشاط بیشتری همراه کنید گلدان‌های گل طبیعی بخرید و در دکوراسیون بخش‌های مختلف منزل از آنها بهره‌مند شوید، همین گلدان‌های کوچک می‌تواند تغییرات شگرفی در دکوراسیون منزل شما ایجاد کند.

یک تغییر دکوراسیون موفق در نوروز 1400 با رعایت این نکات

اگر می‌خواهید در تغییر دکوراسیون منزلتان موفق عمل کنید توصیه می‌کنیم به نکاتی که در این بخش به آنها اشاره می‌کنیم توجه کنید.

یادداشت برداری کنید

بهتر است ابتدا یک دفترچه یادداشت بردارید و تمام نکاتی که در مورد نقطه به نقطه منزلتان می‌خواهید تغییر دهید در آن یادداشت کنید. به طور مثال لوازمی که برای تغییر دکوراسیون در اتاق خواب نیاز دارید، سرویس بهداشتی چه وسایلی نیاز دارد، برای تغییر دکوراسیون پذیرایی چه کالاهایی باید تهیه شود، آیا ظروف آشپزخانه و ... نیاز به تعویض دارد و .... به این ترتیب می‌دانید که دقیقا در چه بخش‌هایی از خانه باید تغییرات آغاز شود.

مشکلات را بررسی کنید

اگر فکر می‌کنید که دکوراسیون فعلی شما نقصی دارد و یا مشکلی در محیط خانه احساس می‌کنید که با تغییر دکوراسیون ممکن است شرایط را بهتر کند به آنها بپردازید، به طور مثال اگر نور اتاق نشیمن کم باشد می توانید با خرید لوستر یا دیوارکوب‌های زیبا نورافشانی این بخش را بیشتر کنید. اگر وسایل کهنه و قدیمی دیگر کارایی گذشته را ندارند می‌توانید اقدام به تعویض آنها کنید، مثلا تغییر کابینت ها، تعویض لوازم برقی و یا حتی خرید مبل‌های جدید یا سرویس خواب دلخواه می‌تواند اقداماتی در این بخش باشد.

جادوی رنگ‌ها را باور کنید

گاهی یک تغییر رنگ کوچک در دکوراسیون تغییرات عمیقی را در ظاهر ایجاد می‌کند، به طور مثال تغییر کاور پارچه‌ای مبل‌ها با یک رنگ شاد و درخشان، تغییر رنگ پرده ها، رنگ آمیزی دیوار یا تعویض کاغذ دیواری‌ها در این بخش جای می‌گیرند. سعی کنید رنگ‌های شاد و روشن استفاده کنید تا فضای دلبازتری داشته باشید از رنگ‌های تیره و کدر استفاده نکنید.

نورافشانی را فراموش نکنید

یکی از مواردی که در زیباتر دیده شدن دکوراسیون نقش مهمی دارد نورافشانی در دکوراسیون است، در حال حاضر استفاده از کابل‌های ال‌ای‌دی به صورت نور مخفی و یا نورافشانی در ویترین و لامپ‌های هالوژن روی آرک سقف و اوپن می‌تواند انتخاب مناسبی در این راستا بخش باشد.

انجام امور بدون هزینه

همانطور که گفتیم برای تغییر دکوراسیون صرفا به تعیین یک بودجه هنگفت نیست، گاهی تغییرات ساده و جابه‌جایی وسایل می تواند نقش مهمی در تغییر دکوراسیون داشته باشد، مثلا نحوه چیدمان مبلمان را تغییر دهید، نقطه کانونی جدیدی انتخاب کنید، یک دیوار شاخص مشخص کنید و سبک چیدمان وسایل را تغییر دهید، برای موفقیت در این امر می‌توانید مقالات مربوط به سبک‌های مختلف دکوراسیونی را مطالعه کنید.

اولویت تعویض را به وسایل بزرگتر بدهید

اگر قرار است بودجه‌ای برای تغییرات در نظر بگیرید بهتر است آنهایی را تغییر دهید که بیشتر در معرض دید هستند، به طور مثال تغییر مبل راحتی یا خرید مبل‌هایی با سبک متفاوت می‌تواند ایده مناسبی باشد، یا می‌توانید با خرید یک دست مبل ال چیدمان اتاق نشیمن یا پذیرایی خود را کاملا متحول کنید.

لوازم دست دوم بخرید

اگر بودجه کافی برای خرید وسایل نو ندارید می‌توانید وسایل دست دوم تمیز و کاربردی را با قیمت مناسب بخرید و تغییر دکوارسیون کم هزینه‌تری را تجربه کنید.

برای تغییر دکوراسیون ایده بگیرید

اگر نمی‌دانید که تغییرات را از کجا باید شروع کنید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا به سایت‌های دکوراسیون داخلی سر بزنید و ایده‌های مختلفی از نظر چیدمان، انتخاب رنگ و لوازمی که می‌توانید برای تغییر دکوراسیون روی آنها تمرکز کنید را مشاهده کرده و از آنها ایده بگیرید.

از کجا بهترین لوازم را برای تغییر دکوراسیون تهیه کنیم

در صورتی که تصمیم گرفته‌اید که مبلمان یا سرویس خواب خود را تغییر دهید و به فکر جایگزین کردن آنها با زیباترین مدل‌های روز هستید، خرید اینترنتی مبل از اثاث چین آسان‌ترین و سریع‌ترین روش ممکن است، در اثاث چین شما می‌توانید مهمترین وسایل دکوراسیون داخلی از جمله مبلمان، سرویس خواب، صندلی اوپن، ناهارخوری و ... را در رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متنوع مشاهده کرده و بهترین انتخاب را از میان آنها در تغییر دکوراسیون برای نوروز 1400 داشته باشید.