گزارش جدید بانک مرکزی در خصوص تحولات اقتصاد کلان کشور حاکی از دو نگرانی مهم است نخستین نگرانی مربوط به الگوی فصلی تورم در ماه‌های پایانی هرسال است که می‌تواند نشان‌دهنده روند افزایشی تورم در بخش خوراک و مسکن در اسفندماه باشد. دومین نگرانی تغییر رویه نرخ‌های بازده کوتاه‌مدت و میان‌مدت در بازار دوم بدهی است که این روند از نیمه دوم بهمن به چشم می‌خورد و می‌تواند منعکس‌کننده سیاست‌های احتمالی برای تزریق آرامش به بازار سرمایه و تغییر در انتظارات تورمی باشد.

با کاهش نوسانات در بازار ارز و آرامش نسبی در انتظارات تورمی جامعه که منجر به بروز آثار کلی آن در تحولات شاخص قیمت کالاها، روند کاهشی قیمت در بازار ارز، طلا و خودرو شاهد رشد قیمتی محدودی در بازار مسکن بودیم که این رشد تا دی‌ماه ادامه یافت بااین‌وجود در بهمن‌ماه و به دنبال افزایش شاخص تورم گروه‌های خوراکی، روند کاهشی نرخ تورم ماهانه متوقف شد، هرچند این میزان تورم همچنان پایین‌تر از نقطه اوج آن یعنی مهر و آبان سال جاری قرار دارد و متوسط قیمت خریدوفروش مسکن نیز در بهمن‌ماه نسبت به ماه گذشته افزایش یافت.

 این تحولات و مقایسه آن با آمارهای سال گذشته می‌تواند گویای تداوم این وضعیت در اسفندماه نیز باشد با این توضیح پیش‌بینی می‌شود که همچنان به دلایلی همچون کاهش قدرت خرید و اجاره مسکن در تهران، کم‌جمعیت‌تر شدن خانواده‌ها و کاهش میل به ازدواج در جوانان شاهد رونق بازار اجاره در آپارتمان‌های با متراژ 40 تا 80 متر در تهران باشیم.

همچنین بررسی‌های میدانی از مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران نشان می‌دهد که در حال حاضر پرتقاضاترین متراژ در بین گروه‌های مختلف  اجاره آپارتمان در تهران تا 40 متر و اجاره آپارتمان 50 متری در تهران و اجاره آپارتمان 80 متری در تهران است.

البته آمارهای رسمی بانک مرکزی از بازار مسکن نیز این موضوع را تأیید می‌کند به‌طوری‌که فراوانی تعداد واحدهای آپارتمانی، اجاره‌ای در این طیف می‌گنجد.

بنا به گفته مشاوران املاک این گروه از آپارتمان‌های اجاره‌ای به دلایلی که به آنها اشاره شد جزو متراژهای پرطرف‌دار جهت اجاره در تهران هستند.

سال‌هاست که این الگو در بازار اجاره به چشم می‌خورد که اجاره آپارتمان در تهران تا 40 متر بیشتر در انحصار دانشجویان و کارمندان مجرد که از سایر شهرها به تهران کوچ می‌کنند قرار داشته است از سوی دیگر افزایش اجاره‌بها و کاهش قدرت خرید یا اجاره آپارتمان در تهران باعث شده تا حتی زوجین جوان نیز به اجاره آپارتمان‌های 50 متری در تهران روی بیاورند.

الگوی تورمی اجاره و کاهش نرخ زادوولد همچنین باعث کوچک‌تر شدن بیش‌ازپیش جمعیت خانواده‌ها شده است و بر همین اساس خانواده‌های 3 تا 5 نفره به اجاره آپارتمان 80 متری در تهران گرایش نشان دهند.

گام دولت و شهرداری در جهت ساخت خانه‌های با متراژ پایین

به نظر می‌رسد روند حرکتی الگوی اجاره آپارتمان در تهران به سمت اجاره آپارتمان‌های با متراژ پایین باعث شده تا شهرداری تهران و وزارت راه و شهرسازی نیز با علم به این نیاز در مسیر ساخت آپارتمان‌های ریز متراژ بخصوص برای متقاضیان مسکن و زوج‌های جوان گام بردارند.

به گزارش ایرنا فراهم‌کردن تسهیلات برای ساخت مسکن توسط شهرداری‌ها در اغلب کشورهای جهان امری متداول است و در ایران هم از سال گذشته و هم‌زمان با افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها بحث‌های مربوط به حضور شهرداری‌ها در ساماندهی بازار مسکن شکل جدی‌تری را به خود گرفته است.

از طرف دیگر ساخت مسکن کم متراژ در بافت‌های فرسوده تهران نه‌تنها از چالش‌هایی نظیر زلزله جلوگیری می‌کند بلکه روش مؤثری برای کنترل حاشیه‌نشینی در این کلان‌شهر است.

 پس از اعلام شهردار تهران مبنی‌بر موافقت شهرداری با ساخت مسکن استیجاری حالا این شهرداری اعلام کرده که آمادگی ساخت خانه‌های با متراژهای خورد در پایتخت آمادگی لازم را دارد بدین ترتیب به نظر می‌رسد که به‌زودی تمایل مستأجران برای اجاره آپارتمان تا  40 متر در تهران، اجاره آپارتمان‌های 50 متری در تهران و همین‌طور اجاره آپارتمان 80 متری در تهران با پاسخ مناسبی از سوی بازار مواجه شود.

اما یکی از چالش‌های شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن اجاره‌ای موضوع تخصیص زمین است که این مسئله در حیطه اختیارات شهرداری محسوب می‌شود اما از سوی دیگر تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی برای احداث واحدهای اجاره‌ای متناسب با نیاز بازار است تا بتوان باعث تنظیم بازار جهت حمایت از مستأجران شد.

از سوی دیگر انبوه‌سازان به‌عنوان یکی از متولیان اصلی بخش مسکن و سرمایه‌گذاران انتظار دارند که شهرداری‌ها در بحث فروش تراکم و صدور پروانه ساخت نیز انصاف را رعایت کنند.

ازآنجاکه گفته می‌شود هزینه ساخت‌وساز آپارتمان در طی سال‌های اخیر افزایش چشمگیری را داشته ریسک ورود سرمایه گذران نیز به این حوزه بیشتر شده است به همین دلیل قیمت تمام شده ساخت آپارتمان و ملک افزایش چشمگیری را داشته تا جایی که این امر منجر به افزایش نگرانی مشاوران املاک و سازندگان شده است و روزبه‌روز بر صف افراد جامانده از بازار مسکن افزوده می‌شود.

در همین رابطه برنامه‌هایی مانند اقدام ملی مسکن توسط دولت برای تولید مسکن انبوه طی دو سال آتی مستلزم این است که شهرداری‌ها زمین‌های بیشتری را به انبوه‌سازان تخصیص دهند تا خانه‌های ارزان‌قیمت‌تر احداث و وارد بازار عرضه شود.

بنابراین هرچه فاصله میزان عرضه و تقاضا در بازار مسکن کاهش یابد به همان نسبت شاهد تعدیل و کاهش قیمت‌ها در بازار فروش و اجاره مسکن خواهیم بود.

مستأجران برای اجاره آپارتمان‌های ریز متراژ به کجا مراجعه کنند

سامانه هوشمند مسکن کیلید در حال حاضر به‌روزترین پلتفرم املاک کشور است که طیف وسیعی از محلات و متراژهای آپارتمان در تهران را در هر دو زمینه فروش و اجاره در برمی‌گیرد. در همین راستا افراد جویای اجاره آپارتمان تا 40 متر در تهران، اجاره آپارتمان‌های 50 متری در تهران و همچنین متقاضیان اجاره آپارتمان 80 متری در تهران می‌توانند با مراجعه به این سامانه و تنظیم فیلترهای جستجو در این متراژها نسبت به یافتن آپارتمان متناسب با شرایط خانوادگی و اقتصادی خود اقدام کنند.

همچنین در سامانه هوشمند کیلید این امکان وجود دارد تا افراد متقاضی ملک در صورت عدم موفقیت در یافتن آپارتمان دلخواه خود درخواست خود را در سامانه ثبت کنند تا به‌محض موجود شدن فایل موردنظر در وبسایت کیلید به آنها اطلاع داده شود.