همه ما مدت زمان زیادی را در خانه سپری می کنیم. وقتی رطوبت محیط داخلی به کمتر از 30 درصد می رسد، افراد بیشتر دچار چروک پوستی، تحریک چشم، بینی و سینوس می شوند. همچنین رطوبت کم، باعث چروکیده شدن و ترک خوردن چوب، سایر مبلمان و کفپوش های شما می شود. علاوه بر این، کاغذ دیواری ها نیز ممکن است بر اثر خشکی هوا جدا شوند.

گیاهان خانگی نیز در صورت خشکی شدید (زیر 5 درصد) پژمرده می شوند. بنابراین هم افراد و هم گیاهان برای سلامتی به رطوبت نیاز دارند.

اما خبر خوب این است که با چند ترفند و کمی دقت معماری داخلی ساختمان می توانید هر روز رطوبت را به هوای داخلی اضافه کنید. نکته اصلی این است که بخار طبیعی را افزایش دهید و در عین حال از منابع گرمایشی مانند رادیاتور و اجاق گاز برای کمک به انتقال سریع بخار آب به هوا استفاده کنید. بدون استفاده از دستگاه رطوبت ساز!

بنابراین در این نوشتار با ما همراه باشید تا روش های مفید و کارآمد در نحوه طراحی داخلی ساختمان برگرفته از آبگون دیزاین،که باعث افزایش سطح رطوبت و تعدیل آب و هوای خانه می شوند، را به شما معرفی کنیم.

آیا می دانید رطوبت داخل خانه شما چقدر است؟

ممکن است متوجه نشوید که خانه شما چقدر خشک است. حتی اگر در یک منطقه آب و هوای خشک زندگی نکنید، هوای داخل خانه به دلایل مختلف در فصول گرم و سرد سال، بسیار خشک می شود. سطح رطوبت به طور طبیعی در فصول سرد کاهش می یابد زیرا هوای سردتر نمی تواند رطوبت زیادی را در خود نگه دارد.

در ماه های گرم تابستان نیز استفاده از انواع سیستم های تهویه مطبوع، رطوبت هوا را استخراج می کند که نتیجه آن خشکی هوا است.

به همین دلایل بدن شما ممکن است با گذشت زمان به تدریج دچار کم آبی شود. سینوس ها و مجاری بینی در صورت قرارگیری مداوم در معرض هوای خشک، می توانند تحریک شده و حتی ملتهب شوند.

وقتی در خانه خود چیزی را لمس می کنید، احساس می کنید که برق ساکن آن زیاد است؟ این یک نشانه مطمئن دیگر از یک خانه خشک است. وقتی رطوبت نسبی زیر 40٪ باشد، بارهای استاتیک در فضا تجمع می یابند.

رطوبت مناسب داخل خانه چقدر است؟

برای ایجاد رطوبت مطلوب در خانه و به طور کلی بهبود سلامتی، سطح رطوبت بین 30 تا 50 درصد را مورد هدف قرار دهید.

رطوبت کمتر از این میزان، می تواند منجر به خشکی هوا شده و رطوبت بیشتر از این میزان نیز می تواند مشکلاتی نظیر رشد کپک، پوسیدگی سازه، تاب دادن مبلمان چوبی و آسیب به سطوح رنگ شده را سبب شود. میعانات روی پنجره ها از دیگر علایم رطوبت بیش از حد است.

ثابت نگه داشتن سطح رطوبت نه تنها احساس راحتی بیشتری برای شما ایجاد می کند، بلکه به تسکین خشکی پوست و همچنین بهبود تنفس و جلوگیری از گرفتگی سینوس ها کمک می کند.

نحوه رفع هوای خشک داخلی

اگر رطوبت خانه شما خیلی کم است، استفاده از دستگاه های بخور یا مرطوب کننده خانگی یکی از گزینه های اضافه کردن رطوبت به هوا است. با این حال رطوبت سازها نمی توانند رطوبت را تنظیم کنند و نیاز به نظارت مکرر دارند. نقطه ضعف دیگر دستگاه های رطوبت ساز این است که آنها غالباً پر سر و صدا هستند و باید به طور منظم تمیز شوند تا از کپک زدن در امان باشند. همچنین رطوبت ساز ها مصرف انرژی شما را افزایش خواهند داد.

آیا یک دستگاه رطوبت ساز، شما را به یاد اتاق بیمار می اندازد؟ از جمله روش های دیگر برای ایجاد رطوبت در خانه راه اندازی آبنما داخلی، ساخت دیوار سبز و طراحی یک استخر سرپوشیده است.

1.     آیا ساخت آبنما در افزایش رطوبت فضا تاثیرگذار است؟

ساخت و اجرای آبنما آپارتمانی مزایای زیادی دارد اما مرطوب کردن هوای خشک داخل ساختمان، یکی از تاثیرات مهم ساخت یک آبنما است.

طراحی و ساخت آبنما علاوه بر ایجاد یک محیط بدون استرس، می تواند با افزایش یون های منفی، آلودگی خانه را کاهش دهد. همچنین به طور طبیعی، آب می تواند رطوبت را به هوای داخلی شما اضافه کند و در کنار دیگر مزایای آبنما، تا حد زیادی از خشکی هوای داخلی شما بکاهد.

آبنما از قدیم یکی از زیباترین و مهم ترین المان های معماری ایرانی بوده است که اغلب در حیاط خانه ها،باغ ها و پارک ها ساخته می شد. اما امروزه طراحی و ساخت آبنما در نوع ها و اندازه های مختلف انجام می شود و با توجه به نوع ابنما می توان از آن در محیط های خارجی و محیط های داخلی همچون خانه ها ، لابی هتل ها و آپارتمان ها، مراکز تفریحی و تجاری و… استفاده کرد.

2.     آیا ساخت دیوار سبز در افزایش رطوبت فضا تاثیرگذار است؟

حتما شما هم می دانید که گیاهان می توانند در تلطیف هوا و افزایش رطوبت نقش به سزایی داشته باشند. یک دیوار سبز می تواند به اندازه هزاران گیاه باشد. یک دیوار زنده یا یک دیوار سبز، باغی است که به صورت عمودی رشد می کند. دیوارهای سبز از بسیاری جهات برای ما مفید هستند.

یک دیوار سبز یا همان گرین وال از نوسانات چشمگیر دما جلوگیری می کند و به این ترتیب از خوردگی ساختمان که در اثر انبساط و انقباض ناشی از دمای شدید رخ می دهد نیز ممانعت می نماید. گیاهان دیوار سبز به عنوان یک عایق طبیعی عمل می کنند، هوای داخل ساختمان را در ماه های تابستان خنک تر و در ماه های زمستان گرم می کنند. نحوه ساخت این باغ های عمودی به ساختمان اجازه می دهد تا نفس بکشد.

به طور کلی طراحی و ساخت دیوار سبز می تواند شرایط طبیعی هوا را به وسیله متعادل کردن میزان رطوبت هوای داخل ساختمان فراهم نماید.

3.     آیا ساخت استخر در افزایش رطوبت فضا تاثیرگذار است؟

همانطور که گفتیم، آب می تواند رطوبت زیادی را وارد محیط کرده و به این ترتیب از خشکی هوای خانه جلوگیری کند. استخرهای سرپوشیده یکی دیگر از روش های مفید برای افزایش رطوبت داخلی و کاهش خشکی هوا در فصول مختلف سال است.

دقت کنید که میزان رطوبت داخلی نباید به بیش از 50 درصد برسد. بنابراین رطوبت استخر ها باید به دقت کنترل شوند تا رطوبت داخلی در محدوده مطلوب 30 تا 50 درصد ثابت بماند.

ساخت آبنما، دیوار سبز  و استخر با آبگون دیزاین

گروه طراحی و معماری آبگون دیزاین متشکل از مهندسین جوان خوش فکر، با استعداد، با تجربه و صاحب سبک می تواند در دستیابی شما به فضایی مطلوب و زیبا با حداقل هزینه و بهترین کیفیت نقش داشته باشد. بنابراین شما می توانید پروژه های طراحی و اجرایی مورد نظر خود را از سرتاسر ایران با این تیم در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن، به یک فضای رویایی و ایده آل برای خود دسترسی پیدا کنید. کافی است نام تجاری «آبگون دیزاین» را در گوگل جستجو کنید.