بهار در شرف رسیدن است و باید خانه تان را تمیز کنید. خانه تکانی بهاره سنتی است که باعث می شود خانه تان تمیز و مرتب شود و با خانه ای تمیز به استقبال بهار و تابستان بروید. 

در اینجا بهترین نکات برای خانه تکانی بهاره را به شما معرفی می کنیم تا خانه تان را بهم ریخته و از نو مرتب کنید و در کل سال از تمیزی آن لذت ببرید. البته چون امروزه با پیشرفت تکنولوژی روبرو شده ایم و بسیاری از سفارش ها و خدمات را می توانیم آنلاین ثبت و دریافت کنیم میتوان برای گرفتن خانه تکانی نیز از بازارهای آنلاینی مثل سنجاق استفاده کرد.

اگر شما به هر دلیلی فرصت نمی کنید که خودتان کارهای نظافتی منزل یا محل کارتان را انجام بدهید کافیست که به وب سایت یا اپلیکیشن سنجاق مراجعه کرده و سپس سفارش نظافت منزل خود را ثبت کنید و از هزینه نیروهای خدماتی در شرکت نظافتی مطلع شوید. برای ثبت سفارش نظافت منزل کافی است به چند سوال ساده پاسخ دهید.

نکاتی برای خانه تکانی بهاره

با یک تکه لیمو لکه های شیرآلات را تمیز کنید

امسال بهار با مالیدن یک تکه لیمو به شیرآلات می توانید لکه های آن را تمیز کنید. اسید لیمو لکه های آب سخت را تمیز می کند. بعد نصف دیگر لیمو را هم برای نکته بعدی به کار ببرید. 

 

با گذاشتن آب لیمو و پوسته آن در آب توی مایکروفر، آن را تمیز کنید

یک لیمو را از وسط نصف کرده، آب آن را در نصف فنجان آب ریخته و پوسته لیمو را هم به آن اضافه کنید. محلول را سه دقیقه در مایکروفر بگذارید و بعد از پنج دقیقه در فر را باز کنید. بخار توی فر چربی را تمیز کرده و از بین می برد. 

 

با استفاده از سرکه سفید سردوش را تمیز کنید

آیا به دنبال راهی طبیعی برای تمیز کردن حمام می گردید؟ سرکه می تواند مواد معدنی مانده در سردوش را تمیز می کند. یک نایلون را از سرکه سیب پر کرده، سر آن را با کش لاستیکی سفت کرده و سردوش را یک شبانه روز توی آن بگذارید تا بعد از تمیز شود. بعد از آن آب را باز کنید تا بوی سرکه نماند. 

 

سینک استیل را با جوش شیرین تمیز کنید

سینک و شیر را خیس کنید، جوش شیرین را روی آن بپاشید و با اسفنج سینک را بمالید. اگر لازم است باز آن را تمیز کنید با اضافه کردن کمی نمک به جوش شیرین خاصیت دوباره این روش را تکرار کنید. 

 

با استفاده از روزنامه پنجره و آینه را تمیز کنید

یک چهارم فنجان سرکه سفید را با 2 فنجان آب و 2 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی در یک بطری مخلوط کنید. محلول را روی شیشه اسپری کرده و با روزنامه آینه یا شیشه را تمیز کنید تا هیچ لکه ای باقی نماند. جوهر روزنامه خاصیت سایندگی دارد و روزنامه های کهنه را هم دوباره استفاده می کنید. 

 

یخچال و کابینت را مرتب کنید

محتویات یخچال و کابینت را خالی کنید و ادویه و مواد غذایی کهنه را دور بریزید و بعد مواد را دوباره به کابینت و یخچال برگردانید.

ورقه خشک کن خیس را روی اجاق گاز سرامیکی گذارید تا سوختگی را جمع کنید 

ورقه های خشک کن بهترین راه برای جمع کردن ذرات سوخته روی اجاق گاز هستند. حداقل 15 دقیقه قبل از آشپزی ورقه های خشک کن را روی اجاق گاز بگذارید. 

 

با پیاز گریل را تمیز کنید

گریل را تمیز کنید تا برای هوای گرم آماده شوید. اول گریل را گرم کرده و کمی سرکه سفید را روی آن اسپری کنید تا چربی روی آن حل شود. بعد یک نصفه پیاز را روی آن بمالید. اسید پیاز ذرات باقی مانده را جدا می کند. 

 

از فیلتر قهوه استفاده کنید

صفحه تلویزیون یا کامپیوترتان لک شده؟ فیبر موجود در فیلتر قهوه صفحه تلویزیون را خوب تمیز می کند. فقط زیاد فشار نیاورید. 

 

بسته های لباس بهاره را بیرون بیاورید

حالا وقتش رسیده لباس های بهاره تان را از کمد بیرون بیاورید و آنها را مرتب کنید. 

 

با کرم تارتار تستر و قوری چای را تمیز کنید

1 قاشق غذاخوری کرم تارتار را با مقداری آب مخلوط کرده و خمیر تهیه کنید. خمیر را روی لوازم استیل بمالید تا دوباره براق شوند. 

 

قبل از نظافت برچسب مبل یا فرش را بخوانید

با شوینده اشتباه لوازم خانه خود را خراب نکنید. بعضی از سازنده ها در برچسب های خود حلال استفاده شده را معرفی می کنند. به این حروف توجه کنید: 

برچسب های مبلمان:

حرف w: از شوینده های بر پایه آب استفاده کنید. 

حرف s: از حلال خشک به اندازه استفاده کنید. اما آب استفاده نشود.

حرف s-w: از شوینده های بر پایه آب یا حلال خشک استفاده کنید. 

حرف x: فقط از جاروبرقی یا شت استفاده کنید. 

 

با استفاده از تی پنجره موی حیوانات را از روی فرش یا قالی تمیز کنید

لبه لاستیکی تی می تواند موی حیوانات را از روی فرش یا قالی تمیز کند. از یک تی محکم استفاده کنید تا موی اضافی را بگیرید. در پایان کار جاروبرقی بکشید تا فرش تمیز شود.

 

با گذاشتن حوله تمیز زیر مبلمان حین نظافت اجازه ندهید کف خط بخورد

اگر می خواهید حین جابجایی مبلمان از خانه تان مراقبت کنید زیر مبل و صندلی حوله بگذارید تا راحت جابجا شوند و کف خط برندارد. 

 

با استفاده از آویز کمدها را مرتب کنید 

می توانید آویزها را به کمد وصل کنید و توی آن هم وسایل بگذارید. 

 

با پنبه کیبورد را تمیز کنید

اگر کیبوردتان کثیف و چرب شده و موادی زیادی روی آن چسبیده باید پنبه را لابه لای کلیدهای کیبورد فشار دهید تا تمیز شود. اگر لکه ها زیاد هستند پنبه را به الکل آغشته کنید تا آلودگی و چربی را تمیز کنید. 

 

سطل تی را با خاک انداز پر کنید

همه تی ها توی وان یا سینک جا نمی شوند. اگر نمی توانید سطل تی را توی سینک پر کنید با یک خاک انداز آرام آرام سطل را پر کنید. 

با چاقوی کره خوری دریچه هوا را تمیز کنید

دیگر لازم نیست گرد و خاک دریچه هوا را تحمل کنید چون با یک چاقوی کره خوری می توانید دریچه هوا را تمیز کنید. یک تکه پارچه را دور چاقو پیچیده و با کمک آن دریچه را تمیز کنید. بعد فن را روشن کنید تا هوای تازه در خانه جریان پیدا کند (فقط یادتان باشد فن  و سیستم گرمایشی همزمان روشن نباشد).

 

حوله را دور تی پیچانده و گوشه و کنارها را تمیز کنید

گرد و خاک و تار عنکبوت گوشه اتاق و سقف را پر می نند. حوله ای را انتهای تی پیچ دهید و با آن تار عنکبوت را را تمیز کنید. 

 

با جوراب های کهنه گردگیری کنید

پارچه نخی برای تمیز کردن گرد و خاک عالی است. یک جفت جوراب تمیز را بردارید و با آن گرد و خاک را تمیز کنید.

 

وسایل اضافه توی خانه را جمع کنید

با وجود سرمای زمستان حتما کلی وسایل اضافه توی خانه تان جمع شده. تمیز کردن یک دفعه ای سخت است. هربار یک اتاق را تمیز کرده و وسایل اضافی را از توی کمد بردارید. پس از پایان کار وسایل را مرتب کنید. قابل استفاده را دم دست بگذارید. چیزهای غیرقابل استفاده را دور انداخته، بفروشید یا به کسی ببخشید.

 

پایان کار

پس از مرتب کردن خانه این موارد را انجام دهید: 

  • یخچال را خالی کرده و تمیز کنید. 
  • زیر لوازم بزرگ مانند اجاق گاز و یخچال و مبلمان بزرگ مانند کمد و تختخواب را تمیز کنید. 
  • پنجره را از تو و بیرون تمیز کنید.
  • نورگیر وینیل یا چوبی را تمیز کرده و پرده را هم بردارید. 
  • تشک ها را برگردانید. فقط شستن ملافه کافی نیست. بالش و تشک را هم بشویید. 
  • مبلمان را تمیز کنید.. 
  • بعد از انجام این کارها گردگیری، تی کشی و جاروبرقی را انجام دهید. 

اگر هوا خوب است پنجره را باز کنید تا هوای تازه وارد شود. دیگر خانه تان حسابی تمیز شده. از آن لذت ببرید.