بهترین زمان برای مراجعه به دکتر گوش، حلق و بینی چه زمانی است؟

دکتر گوش، حلق و بینی بعد از گذراندن دوره 7 ساله پزشک عمومی اقدام به تحصیل در این تخصص به مدت 4 سال می شوند و به طور تخصصی در رابطه با بیماری های گوش، حلق و بینی و راه های تشخیص و درمان آن مطالعه می کنند. این متخصصان به طور تخصصی بر روی ارتباطات راه تنفسی، شنوایی، بویایی، چشایی و زیبایی سر، صورت و بینی تمرکز می کنند. جدای از این زمینه ها، این متخصصان بر روی درمان حنجره، سینوس ها و بیماری هایی که مرتبط با بخش سر و گردن هستند نیز تخصص دارند.

 

دکتر گوش، حلق و بینی چه وظایفی برعهده دارد؟

اشاره کردیم که دکتر گوش، حلق و بینی در درمان بیماری های راه های تنفسی، بیماری های مربوط به بویایی، چشایی و شنوایی و بیماری هایی که با حنجره در ارتباط هستند تخصص کسب می کنند. از آنجایی که برخی از بیماری های مرتبط با دکتر گوش، حلق و بینی در رابطه با گفتار درمانی و شنیدار درمانی است، دوره های مخصوص به این مهارت ها را نیز طی می کنند تا بتوانند به بهترین شکل اختلالات گفتاری و شنیداری بیماران خود را درمان نمایند.

بیماری های مرتبط با این حوزه

بیماری های مختلفی در حیطه بیماری های مرتبط با حوزه گوش، حلق و بینی قرار می گیرند که با بروز علائم مرتبط با آن باید هر چه سریعتر به پزشک متخصص این حوزه مراجعه کرد. در ادامه به معرفی و تشریح برخی از آنان خواهیم پرداخت.

 

درمان بیماری های مرتبط با گوش

یکی از بیماری هایی که در حیطه عملکرد این پزشکان قرار می گیرد، بیماری های مرتبط با گوش و شنوایی است. دکتر گوش، حلق و بینی با معاینه فرد و تشخیص بیماری از روی علائم و یا نتایج آزمایشات، داروها و مراقبت های لازم را تجویز کرده و روند درمان بیماران دارای مشکل شنوایی را آغاز می کند. از بیماری های این حوزه می توان به انواع عفونت های گوش و اختلالات مرتبط با گوش شامل کم شنوایی، مشکل ناتوانی در حفظ تعادل که مرتبط با گوش داخلی است، سوت کشیدن گوش و مشکلات حاد گوش داخلی و خارجی اشاره کرد.

درمان بیماری های مرتبط با بینی

یکی دیگر از اندام هایی که مرتبط با حوزه تخصصی گوش، حلق و بینی است و یکی از راه های تنفسی انسان نیز می باشد، بینی و قوای بویایی است. مشکلات مختلفی در این حوزه بروز می کند که از جمله آن ها می توان به انواع پولیپ بینی که منجر به خرناس کشیدن و بی خوابی و بد خوابی می شود اشاره کرد. مشکل اساسی دیگری که بیماران این حوزه با توجه به شیوع بیشتر آن در میان مردم مورد توجه قرار دارد، بیماری سینوزیت است که در ادامه بیشتر در رابطه با آن توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 

سینوزیت چگونه اتفاق می افتد؟

در ساختار جمجمه انسان و اکثر حیوانات حفره هایی وجود دارد که به آن ها سینوس می گویند. در جمجمه انسان سینوس ها در سه قسمت مختلف گونه ها، پیشانی و کف جمجمه واقع شده اند. در این سینوس ها هوا و نوعی ماده مخاطی که دارای مقدار متناسب و مشخصی است وجود دارد که ب آن موکوس می گویند. سینوزیت چه زمانی اتفاق می افتد؟ زمانی که این مجرا سینوسی بسته شوند و یا مخاط در این مجراها بیش از اندازه متناسب جمع شوند.

در این حالت است که باکتری ها و ویروس ها فرصت کافی برای آلوده کردن محیط و ایجاد عفونت را در اختیار دارند. با ایجاد عفونت در این حفره ها شاهد ایجاد التهاب و عفونت در یک یا چند سینوس خواهیم بود. در حالت کلی دو نوع سینوزیت داریم که برای درمان آن می توانید به دکتر گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد.

 1. سینوزیت حاد: این نوع از التهاب سینوزیت معمولا زودگذر است و اثراتی که از خود به جای می گذارد در مدت زمانی کمتر از یک ماه از بین می رود. سینوزیت حاد به شدت التهاب ایجاد می کند و دلیل ایجاد آن نیز التهاب سینوسی بر اثر عامل های ویروسی و باکتریایی است.
 2. سینوزیت مزمن: این نوع سینوزیت معمولا دارای مدت زمان درگیری طولانی تری نسبت به سینوزیت حاد است و چیزی در حدود سه ماه یا در برخی موارد بیشتر بیمار را درگیر می کند و دلیل ایجاد آن نیز عفونت های باکتریایی و قارچی است.

 

نشانه ها و علائم سینوزیت

سینوزیت حاد و سینوزیت مزمن دارای نشانه ها و علائم شبیه به همی هستند ولی این علائم در نوع حاد آن دارای شدت و حدت بیشتری است در حالی که در نوع مزمن آن علائم به مانند سرماخوردگی ظهور می کنند. اما در هر کدام از این حالت ها علائمی که نمایان می شوند بعد از حدود 7 روز ابتدایی ابتلا، شدید تر می شوند. اگر بخواهیم برخی از این علائم را شرح دهیم می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.

 • تب
 • سردرد
 • دندان درد
 • درد در ناحیه زیر چشم
 • آبریزش بینی و گلو درد
 • سرفه‌های متعدد در طول شب
 • خستگی شدید و احساس کسالت
 • احساس سنگینی در ناحیه پیشانی
 • کاهش یا از دست دادن حس بویایی

درمان بیماری های مرتبط با سر و گردن

دکتر گوش، حلق و بینی در تشخیص و درمان بیماری های مرتبط با سر  گردن نیز تخصص داشته و می تواند روند بهبود آن را تسریع ببخشد. از جمله این بیماری ها می توان به میگرن، بیماری های مرتبط با غده تیروئید و حنجره (اختلال در بلعیدن غذا و صحبت کردن) اشاره کرد که توسط دکتر گوش، حلق و بینی قابل تشخیص و درمان هستند.

 

مراجعه به دکتر گوش، حلق و بینی به چه نحوی است؟

می توانید با استفاده از سایت پذیرش 24 و با کمترین زحمت از هر نقطه از جهان که باشید اقدام به دریافت خدمات پزشکی در این رابطه با بهترین پزشکان ایران نمایید. از جمله پزشکان فعال در این سایت می توان به دکتر روح الله صادق منش، دکتر یونس ابراهیم زاده، دکتر سید محسن فانی، دکتر محمد علی قنبری، دکتر حامد هاتفی، دکتر وارسته وکیلی، دکتر آیه ترقی، دکتر گیلدا گیوه چی، دکتر محبوبه نظری و بسیاری دیگر از پزشکان متخصص گوش، حلق و بینی اشاره کرد.