تصور کنید دوستتان پیش شما می آید و از شما می خواهد اگر می شود امروز برای اسباب کشی منزلش به کمکش بروید یا دوستتان شما را به یک رستوران خوب در تهران دعوت کند و بخواهید دعوت او را رد کنید. شما وقتتان کاملا پر است و جایی برای این کار ندارید. می توانید راحت ” نه” بگویید؟ اگر اینطور است پس باید به شما تبریک بگوییم. اما اگر جزو آن دسته افراد هستید که نه گفتن برایشان خیلی سخت است و وقتی در موقعیتی که باید نه بگویند قرار می گیرند اذیت می شوند، مطلب امروز ما برای خود شما نوشته شده.

اگر شما هم مثل خیلی های دیگر مدام در جهت خواسته ها و منافع بقیه قدم برمی دارید و اولویت های خودتان را در نظر نمی گیرید، احتمالاً در تعیین مرزها یا پایبندی به آنها مشکل دارید. همه ما به عنوان موجودات اجتماعی تلاش می کنیم روابط خودمان را با افراد دیگر حفظ کنیم و دقیقا همین مساله باعث می شود نتوانیم مطابق میل و خواسته خودمان رفتار کنیم و به دیگران نه بگوییم.

نه گفتن

تصور کنید دوستتان پیش شما می آید و از شما می خواهد اگر می شود امروز برای اسباب کشی منزلش به کمکش بروید. شما وقتتان کاملا پر است و جایی برای این کار ندارید. می توانید راحت ” نه” بگویید؟ اگر اینطور است پس باید به شما تبریک بگوییم. اما اگر جزو آن دسته افراد هستید که نه گفتن برایشان خیلی سخت است و وقتی در موقعیتی که باید نه بگویند قرار می گیرند اذیت می شوند، مطلب امروز ما برای خود شما نوشته شده.

اگر شما هم مثل خیلی های دیگر مدام در جهت خواسته ها و منافع بقیه قدم برمی دارید و اولویت های خودتان را در نظر نمی گیرید، احتمالاً در تعیین مرزها یا پایبندی به آنها مشکل دارید. همه ما به عنوان موجودات اجتماعی تلاش می کنیم روابط خودمان را با افراد دیگر حفظ کنیم و دقیقا همین مساله باعث می شود نتوانیم مطابق میل و خواسته خودمان رفتار کنیم و به دیگران نه بگوییم. رژیم غذایی خود را سالم کنید.

چرا باید اکثر اوقات نه بگوییم؟

در کودکی به ما بله گفتن را یاد دادند. وقتی بچه بودیم و پدر و مادرمان از ما می خواستند کاری را انجام بدهیم، انتظار می رفت که بپذیریم و مطابق میل آنها رفتار کنیم. وقتی مدرسه می رفتیم و دوستانمان از ما می خواستند با آنها بازی کنیم قبول می کردیم و به آنها ملحق می شدیم.

حالا ممکن است در بزرگسالی هم همین روند را ادامه بدهیم. ممکن است تبدیل به فردی شده باشیم که به هر درخواستی جواب مثبت می دهد و حتی اگر برای انجام آن به زحمت و سختی هم بیفتد باز هم نمی تواند در مقابل خواسته دیگران نه بیاورد.

افراد مختلف معمولا در موقعیت هایی بله می گویند که احساس می کنند گیر افتاده اند یا دلشان نمی خواهد دیگران درباره آنها حس بدی داشته باشند. ما دلمان نمی خواهد آن والدینی باشیم که پول هدیه گروهی برای معلمان را نمی دهد یا دلمان نمی خواهد آن کارمندی باشیم که در تزئین دفتر کار کمک نمی کند. در واقع تحقیقات نشان می دهد ما ترجیح می دهیم به دیگران بله بگوییم تا از قضاوت های احتمالی شان در امان بمانیم و ناراحت نشویم.

بله گفتن به دیگران چه نتیجه ای می تواند داشته باشد؟

پذیرفتن خواسته های دیگران و بله گفتن به آنها می تواند روی سلامتی شما تأثیرات منفی بگذارد. اینکه مدام خواسته دیگران را قبول کنید و مطابق میلشان رفتار کنید باعث ایجاد احساس خستگی در شما می شود. بیایید با هم برخی از عواقب و نتایج این کار را بررسی کنیم.

۱-افزایش استرس

قبول کردن کاری که از ته دلتان راضی به انجامش نیستید در شما استرس ایجاد می کند. این کار منجر به احساس اضطراب، تنش، دردهای عضلانی و بی خوابی می شود. با اینکه بله گفتن در مواقعی که واقعا نمی خواهید، یکی از دلایل ایجاد استرس محسوب می شود؛ اما خوشبختانه کنترل این مساله آسان است. اگر بتوانید یاد بگیرید چطور به راحتی به دیگران نه بگویید کمتر دچار استرس و اضطراب می شوید.

۲-سوء استفاده دیگران از شما

اگر دیگران بدانند شما به هر مساله ای پاسخ مثبت می دهید و نه نمی گویید، در معرض این قرار می گیرید که مدام خواسته هایشان را به شما بگویند. کسانی که دوست دارند از حسن نیت دیگران سوء استفاده کنند و از زیر بار مسولیت های خودشان شانه خالی کنند و آن را گردن دیگران بیندازند اغلب با ایجاد احساس گناه شما را تحت فشار قرار می دهند تا به خواسته هایشان پاسخ مثبت بدهید.

این افراد از شما می خواهند تا مقابل درخواست هایشان تسلیم شوید. فقط کافیست آنها یک نقطه ضعف از شما ببینند؛ آن وقت حتی اگر در مرتبه اول نه شنیده باشند باز هم سعی می کنند با استفاده از ضعف شما آن را به بله تبدیل کنند. در بخش های بعدی به راهکارهای حل این مشکل می پردازیم.

۳-هدر دادن وقت

شما فقط ۲۴ ساعت در طول شبانه روز وقت دارید و باید آن را کنترل کنید. به جای اینکه به شخص دیگری اجازه بدهید وقت شما را کنترل کند و برایتان برنامه بچیند، خودتان زمانتان را مطابق با اولویت ها و ترجیحاتتان را سپری کنید. روی چیزی که برای خودتان مهم است تمرکز کنید.

برای اینکه مطمئن شوید وقتتان هدر نمی رود و آن را صرف کارهای دیگران نمی کنید، باید اولویت هایتان را کاملا مشخص کنید. دانستن این موضوع به شما کمک می کند تا با عزم و اراده راسخ تری به دیگران نه بگویید.

منبع