همانطور که خبر دارید، دلیل بسیاری از مرگ‌ها در کل دنیا بیماری‌های قلبی عروقی است. این بیماری ها تنها افراد مسن و سالمندان را تهدید نمی‌کند؛ بلکه بسیاری از جوانان هستند که به دلیل بیماری های قلبی و عروقی دچار مشکلات متعددی می شوند. در ایجاد بیماری های قلبی و عروقی عوامل مختلفی دخالت دارد، مانند چربی خون بالا، مصرف دخانیات، فشار خون بالا، فعالیت فیزیکی کم، رژیم غذایی نامناسب. حال متوجه شدید، چرا این روزها جوانان هم با مشکلات قلبی و عروقی مواجه می‌شوند. تغییر سبک زندگی یکی از علت‌های اصلی بیماری های قلبی عروقی می‌باشد که باعث بالا رفتن آمار سکته های قلبی در بین جوانان شده است. همچنین استرس ها و زندگی ماشینی راحتی و آسایش را از جوانان ما گرفته است و آلودگی های محیطی و کم تحرکی سلامت جوانان را بسیار تهدید می کند.

به همین دلیل، به اکثر جوانان توصیه می‌شود سبک زندگی خود را تغییر دهند و کمی به زندگی و برنامه روزانه توجه بیشتری داشته باشند.

بیماری‌های قلبی طیف وسیعی از سیستم قلب شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

طیف وسیعی از بیماری های رایج مربوط به بیماری های قلبی می‌باشد و هر کدام از آنها به نحو خاصی سیستم قلبی را تحت تاثیر قرار می دهند. معمولا بیماری‌های قلبی به حملات قلبی اشاره می شود که شامل بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، آریتمی قلبی، کاردیومیوپاتی، سکته قلبی، بیماری های قلبی و مادرزادی می باشد.

اگر بخواهیم، یکی از علت‌های شایعه مرگ جوان به خاطر بیماری های قلبی را نام ببریم؛ بیماری کاردیومیوپاتی است. این بیماری اگرچه بسیار نادر است. اما افراد زیر ۳۰ سال دچار این بیماری می شوند و خطر مرگ را به همراه دارد. دیگر مشکلات قلبی که جوانان را تهدید می‌کند، اختلالات عروق کرنر است که در بین جوانان ورزشکار اتفاق می‌افتد. دلیل آن هم این است که شریان های اصلی تغذیه کننده به دلیل تمرینات ورزشی فشرده می‌شوند و انتقال جریان خون را به خوبی برای قلب انجام نمی‌دهند.

وجود التهاب در ناحیه عضله قلب یکی دیگر از بیماری های رایج در بین جوانان است که موجب آسیب قلبی می شود و جوانان را با مشکلات قلبی روبه‌رو می‌کند. شوک های ناگهانی که بر اثر ضربه به جوانان ورزشگاه وارد می شود، یکی دیگر از عوامل ایجاد شوک شدید قلبی و حتی مرگ می باشد. بنابراین جوانانی که مشغول ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال و هاکی هستند؛ همیشه در خطر برخورد توپ با شدت زیاد به قفسه سینه می باشند و باید در این بازی احتیاط کامل داشته باشند.

یکی از شایع ترین بیماری قلبی در بین جوانان بیماری های قلبی مادرزادی است.

بیماری های قلبی مادرزادی به مشکلات قلبی گفته می‌شود که از ابتدا تولد وجود دارد و در مراحل زندگی فرد تاثیر گذار است.

این دسته از بیماری ها شامل موارد زیر می باشد:

 • بیماری قلبی سیانوتیک که بخاطر یک یا چند مشکل در قلب، اکسیژن کافی تولید نمی شود.
 • نقص انسداد، این بیماری به دلیل این که دهلیزهای قلب جریان خون را به خوبی عبور نمی دهند ایجاد می شود.
 • نقص دیواره قلبی،  زمانی اتفاق می‌افتد که یک سوراخ بین بطن های قلب ایجاد شده باشد و اکثر اوقات به نام سوراخ در قلب بیان می شود.

اکثر اوقات، حمله قلبی به خاطر کاهش جریان خون کرونری ایجاد می‌شود.

حملات قلبی فرآیندی است که طی آن قسمتی از عضله قلب به دلیل کاهش جریان خون کرونری دچار مشکل می‌شود و عموما سکته قلبی رخ می دهد. همچنین ممکن است به خاطر لخته شدن خون، یکی از شریان‌های خونرسان به قلب و بدن مختل شود و ناگهان حمله قلبی اتفاق می افتد.

نامنظم بودن ضربان قلب همان تپش قلب است.

آریتمی ضربان همان نامنظم بودن ضربان قلب با علائم  تپش قلب در ناحیه سینه رخ می دهد. این بیماری به بخاطر درست کار نکردن پالس های الکتریکی قلب می باشد و معمولاً در انواع مختلف اتفاق می افتد.

 • زمانی که قلب بسیار تند می تپد.
 • زمانی که قلب به آرامی می تپد.
 • زمانی که ضربان قلب نامنظم است.

اکثر افراد نامنظم بودن ضربان قلب را تجربه می‌کنند. اما اگر این نامنظم بودن همیشگی باشد و احساس شود ضربان قلب نامنظم با دفعات قبل متفاوت است، احتمال دارد قلب دچار آسیب دیدگی  شود و ماهیچه های قلبی ضعیف شده باشد. پس در صورت مواجه شدن با چنین علائمی حتماً آن را جدی بگیرید و نزد یک متخصص قلب حرفه ای مراجعه کنید. چرا که تپش نامنظم قلب یک علامت مرگ آور به حساب می آید که ممکن است با درد ناحیه قفسه سینه شروع شود.

نارسایی قلبی به دلیل عدم توانایی قلب جهت پمپاژ کردن خون اتفاق می‌افتد.

خیلی‌ها نارسایی قلبی را با حمله قلبی یا از کار افتادن قلب اشتباه می گیرد. اما این اتفاق به دلیل ناتوانی قلب برای پمپاژ کردن خون رخ می دهد. دلیل اشتباه این است که افراد مبتلا به نارسایی قلبی معمولاً با حمله قلبی هم روبرو می‌شوند. همین خاطر بیشتر افراد فکر می‌کنند نارسایی قلبی به دلیل حملات قلبی می باشد. اما این فکر کاملاً برعکس است. برخی اوقات نارسایی قلبی را به خاطر نارسایی احتقانی قلب از آن یاد می کنند. احتقانی قلب به معنای تجمع مایعات در بدن می باشد که این اتفاق هم بخاطر عدم پمپاژ خون توسط قلب رخ می‌دهد. نارسایی قلبی علائم و اثرات مختلف و متفاوتی به همراه دارد که شامل فشار خون بالا و بیماری عروق کرونری می باشد و به تدریج باعث ضعیف شدن قلب می شود. متاسفانه نارسایی قلبی را نمی توان به حالت اولیه بازگرداند. یعنی به طور کلی غیرقابل درمان است. اما می‌توان با روش های درمانی روی کار آمده نشانه‌های حاصل از آن را بهبود بخشید.

به اکثر جوانانی که دچار نارسایی قلبی هستند، توصیه می‌شود استرس و کاهش وزن خود را کنترل کنند و برای همیشه ورزش را در برنامه روزانه قرار دهند و از سدیم کم در رژیم غذایی استفاده کنند.

علائم نارسایی قلبی در افراد مبتلا شامل موارد زیر می باشد:

 • تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله ها و انجام فعالیت های فیزیکی
 • ضعف و خستگی
 • ادرار بیش از اندازه شبانه
 • تورم در ناحیه شکم
 • افزایش ناگهانی وزن
 • تورم در ناحیه پاها و مچ پا
 • عدم اشتها و حالت تهوع
 • ضربان تند و نامنظم
 • درد در ناحیه قفسه سینه
 • خس خس کردن به صورت منظم

کاردیومیوپاتی همان بزرگ شدن عضله قلب است که به صورت غیر طبیعی اتفاق می افتد.

کاردیومیوپاتی یکی از بیماری‌های قلبی است که به دلیل بزرگ شدن عضله قلب رخ‌ می دهد. طی مراحل این بیماری، عضله قلب صورت غیر طبیعی شروع به بزرگ شدن می‌کند که عواقب بدی به همراه دارد. این مشکل را می توان درمان کرد. اما روند درمانی و نتیجه گرفتن از آن به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد. همچنین درمان کاردیومیوپاتی به مصرف داروهای خاص و استفاده از دستگاه های پیشرفته برای انجام جراحی نیاز دارد. در صورتی که شرایط حاد باشد، باید پیوند قلب انجام شود و رخ دادن این بیماری باعث می‌شود قلب به خوبی خون را پمپاژ نکند و خون به سایر قسمت های بدن بسیار سخت می رسد.

همچنین بیماری کاردیومیوپاتی منجر به نارسایی قلب هم می شود. علت آن هنوز ناشناخته است‌ و در صورت عدم درمان شرایط بیماری بدتر می شود و روند درمان را سخت‌تر می‌کند.

البته برخی پزشکان توانستند برخی علائم تاثیرگذار بر روی این بیماری را شناسایی کنند که شامل شرایط ژنتیکی، فشار خون بالا در دراز مدت، ضربان قلب سریع به صورت مزمن، آسیب دیدگی بافت بر اثر حمله قلبی، عوارض بارداری، نوشیدن بیش از حد الکل، استفاده زیاد از حد از کاکوئین، مصرف برخی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی، تجمع آهن در عضله قلب، اختلالات بافت پیوندی، مشکلات دریچه قلبی و غیره می باشد.

عوارضی که این بیماری به همراه دارد، شامل نارسایی قلب، لخته شدن خون، مشکلات دریچه و حتی ایست قلبی و خطر مرگ می باشد. پس جوانان عزیز در صورت مواجه شدن با علائم و نشانه های گفته شده در زیر حتما برای درمان اقدام کنید:

 • تورم ساق پا و مچ پا
 • خستگی
 • سرفه‌های طولانی
 • سرگیجه
 • سبکی سر و غش
 • درد در ناحیه قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم که همراه با تپش و لرزش می باشد.
 • نفخ شکم به خاطر تجمع مایع
 • تنگی نفس هنگام انجام فعالیت

بیماری روماتیسم قلبی یکی دیگر از بیماری های رایج کوتاه مدت یا بلند مدت در بین جوانان است.

 بیماری روماتیسم قلبی ممکن است به صورت حاد یا مزمن اتفاق بیفتد که دلیل آن تب روماتیسمی است. بر اثر این اتفاق دریچه های قلب آسیب می بینند و در آخر عملکرد قلب دچار اختلال می شود.

معمولاً افراد دارای سن ۵ الی ۱۵ سال بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. بنابراین نوجوانان و کودکان عزیز باید توجه کافی به این نوع بیماری داشته باشند.

 بیماری مزمن روماتیسم قلبی بیشتر اوقات بر روی دریچه میترال تاثیر می گذارد و موجب تنگی آن می شود. اکثر افراد که دچار بیماری روماتیسم قلبی می شوند، ابتدا سابقه تب روماتیسمی داشته اند. حال تب روماتیسمی چیست؟ این تب به خاطر بیماری التهابی اتفاق می افتد که علت اصلی آن وجود عفونت باکتریایی است. این عفونت به دلیل تجمع باکتری های به نام استرپتوکوک ایجاد می شود که با آنتی بیوتیک رفع نخواهد بود. البته بیماری تب روماتیسمی ممکن است علاوه بر قلب به مفاصل، پوست و مغز اثر بگذارد. تب روماتیسمی با علائمی مانند دل درد، خستگی زیاد از حد، قرمز شدن مفاصل بدن و ورم مفاصل تحریک پوستی و تب همراه است که اگر به سیستم قلبی اثر بگذارد با علائمی مانند تنگی نفس، تورم مچ پا و مچ دست و معده، خستگی بیش از حد، احساس تپش در قفسه سینه و درد در ناحیه قفسه سینه شما را روبه رو می کند.

اگر در سنین جوانی هستید و با علائم قلبی مواجه شدید، حتما تحت نظر یک متخصص قرار گیرید.

تحت نظر بودن متخصص برای جوانان یک امر ضروری است. این نکته را حتما جدی بگیرید و از آن غافل نشوید. حتی اگر تا به حال علائم خاصی مشاهده نکرده اید، برای انجام یک چکاپ کامل قلب مراجعه کنید تا خیالتان بابت ابتلا به بیماری‌های قلبی راحت شود و در صورت ابتلا، خیلی سریع با انجام اقدامات درمانی و کنترل بیماری مشکلتان حل می شود. اما اگر با علائم قلبی مانند درد در ناحیه قفسه سینه به ویژه سمت چپ، احساس تیر کشیدن، ضربان غیرعادی قلب، کم‌خونی و فقر آهن، احساس ضعف، گرفتگی عضلات سمت چپ بدن، تنگی تنفس بعد از انجام فعالیت های بدنی روبرو شدید و یا اقوام مبتلا به بیماری‌های قلبی دارید، حتماً در اولین مرحله به بهترین دکتر قلب مراجعه کنید و آزمایش های دقیق را انجام دهید.

کلام آخر

با وجود استرس های بسیار در زندگی روزمره و آلودگی های شهری، جوانان باید بیشتر از هر کسی به سلامت قلبی خود اهمیت دهند و با تغییر شیوه زندگی و عادت های غذایی و همچنین ترک سیگار و مصرف الکل و افزایش فعالیت های بدنی شدت مبتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند. آنان باید بدانند، مصرف سبزیجات، دانه های غنی و میوه ها سلامت قلبی را تامین می‌کند و ورزش منظم موجب شادابی و نشاط روزانه آنها خواهد شد.