در مقاله جراحی لاغری معده،در تلاش هستیم تا به این سوال پاسخ بدهیم که جراحی لاغری معده چیست و چگونه انجام می شود؟

همچنین  در ادامه با دکتر سلیمی جراح چاقی و کلینیک ایشان آشنا خواهیم شد.

چرا جراحی لاغری؟

در جامعه ی امروزی، با افزایش وزن تعداد زیادی از افراد جامعه و بروز چاقی مفرط و بیماری های ناشی از آن در میان افراد، تمایل افراد به لاغری و روش های کاهش وزن بیشتر شده است که در این میان روش عمل های جراحی به دلیل این که خیلی زود افراد را به هدف خود می رسانند، برای متقاضیان لاغری بسیار پرطرفدار شده اند.

جراحی لاغری معده متناسب افرادی می باشد که به چاقی مفرط مبتلا هستند و به آنان این امکان را می دهد که وزن خود را کاهش دهند و به وزن ایده آل خود دست یابند. زمانی که یک شخص نتواند با انجام حرکات ورزشی و رژیم های غذایی مختص به لاغری، از وزن خود بکاهد و یا زمانی که از بیماری های ناشی از چاقی زیاد رنج ببرد، جراحی لاغری معده می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

جراحی لاغری معده در اصل زمانی پیشنهاد می شود که شاخص توده ی بدنی افراد چاق بین 35 تا 40 باشد و یا شخص دچار بیماری های مرتبط به چاقی و ناشی از اضافه وزن زیاد همانند دیابت و مشکلات قلبی باشد. جراحی لاغری اسلیو در تضاد با لیپوساکشن قراردارد، به این صورت که برخلاف لیپوساکشن که چربی های اضافی و زاید را از بدن فرد بیمار به بیرون می آورند، در جراحی لاغری اسلیو هدف پزشک این است که میزان غذای مصرفی و همین طور میزان غذای جذب شده را کنترل نماید. 

عمل اسلیو معده چیست؟

در عمل جراحی اسلیو معده دکتر سلیمی، پزشک جراح برای رهایی بیمار از شر چاقی و اضافه وزن شدید، به دو صورت با جراحی اقدام به درمان وی می کند؛ به این صورت که یا با کاهش دادن حجم معده ی فرد بیمار سبب می شود که میزان غذای دریافتی توسط این شخص کاهش یابد و یا با کوتاه نمودن مسیر مربوط به جذب غذا و گوارش سبب می شود میزان جذب مواد غذایی در بدن بیمار به حداقل مقدار خود برسد.

در شیوه ی اول، معده ی فرد بیمار به دو ناحیه تقسیم بندی شده که قسمت کوچک تر، بخشی است که به عنوان محل نگهداری غذا تعریف شده و بخش بزرگ تر به عنوان جایگاه ترشح آنزیم های معمول معده تعیین می شود و هیچ گونه دریافتی از مواد غذایی در این قسمت صورت نخواهد گرفت. در شیوه ی دوم هم قسمتی از روده ی فرد بیمار که کار جذب مواد غذایی دریافتی را انجام می دهد، از مسیر اصلی کنار گذاشته می شود. به همین دلیل معده ی فرد، در بازه ی زمانی کوتاهتری پر شده و احساس سیری به وی دست می دهد و همچنین میزان جذب مواد غذایی توسط سیستم گوارش وی کاهش خواهد یافت.

در واقع در پاسخ به این سوال که جراحی اسلیو معده چیست؟ می توان گفت که این روش از روش های جراحی لاغری مرسومی است که سبب درمان چاقی و بیماری های ناشی از اضافه وزن شدید می شود و در بهبود زندگی افراد چاق بسیار تاثیرگذار میباشد.

هدف عمل لاغری اسلیو معده

هدف عمل لاغری اسلیو معده در اصل کاهش دادن حجم معده ی بیماران است .در این عمل جراحی درمانی، بخش بزرگی از حجم معده ی بیمار توسط پزشک معالج برداشته و از شکم خارج می شود و گنجایش آن کاهش می یابد. این موضوع سبب می شود تا پس از عمل، این مشکل مجددا رخ نداده و قابل برگشت نباشد.

پس از انجام این عمل جراحی، بیمار قادر خواهد بود فقط مقدار کمی مواد غذایی دریافت کند و از آنجایی که خیلی زود احساس سیری به وی دست خواهد داد، مقدار بیشتری از ماده ی غذایی نخواهد خورد و به این ترتیب می تواند در مدت زمانی کوتاه به وزن دلخواه و نتیجه ی مطلوب دست یابد.

این امکان وجود دارد که با توجه به نیاز بیمار و شرایطی که وی دارد، نیاز  باشد تا عمل به صورت مجدد انجام شود. همچنین بیمار باید به این نکته توجه کند که لازم است پس از انجام جراحی، سبک زندگی خود را تحت کنترل داشته باشد تا دوباره با برگشت وزن اولیه روبرو نشود. افرادی که دچار پرخوری عصبی، افسردگی و بیماری های مشابه این هستند، ممکن است با مشکل بازگشتن مجدد وزن روبرو شوند. پزشکان متخصص در حیطه ی گوارش معتقد هستند که این شیوه ی لاغری در افرادی با وزن بالای 120 کیلوگرم تاثیرگذار است، اما با این حال دارای تاثیرات و عوارض منفی هم هست. به این صورت که سبب کاهش یافتن جذب و دریافت ویتامین ها و املاح و مواد ضروری مورد نیاز بدن مانند آهن و کلسیم و... می شود و همچنین مشکلاتی مانند ابتلا به کم خونی، بوی بد دهان، مدفوع چرب و اسهال را هم به دنبال خواهد داشت. همچنین فرد ممکن است دچار سوء تغذیه ی جدی شود، به همین دلیل لازم است تا حتما توسط فردی که جراحی داشته است، مولتی ویتامین به صورت منظم مصرف شود. با وجود این عوارض، باز هم چاقی برای بسیاری از افراد به دلیل ایجاد مشکلات و ناراحتی های متعدد، بسیار دردسر ساز بوده و این افراد در جست و جوی راهکارهایی هستند که در عین سادگی، به آنان کمک کند تا در کوتاه ترین زمان ممکن به وزن ایده آل خود دست یابند.

این در حالی است که تمامی راهکار های مختص به لاغری، به غیر از رعایت رژیم غذایی مناسب با میزان کالری مطلوب و انجام حرکات ورزشی، ممکن است برای افراد اقدام کننده عوارضی را به همراه داشته باشد که عمدتا به علت کاهش وزن بالا در زمان کوتاه هستند ومی توانند برای سلامت شخص بسیار خطرآفرین باشند.
 
عمل جراحی لاغری معده، یک جراحی سنگین و طولانی مدت محسوب می شود که در طول 5 ساعت بیهوشی اتفاق می افتد و از این رو، قطعا با عوارضی همچون بیهوشی و احتمال آسیب رسیدن به اندام های داخلی بدن مانند طحال و مری و روده و ... همراه خواهد بود.

جراحی لاغری معده برای چند دسته از افراد توسط پزشکان توصیه نمی شود: افرادی که اضافه وزن زیادی ندارند، خانم هایی که باردارهستند، افرادی که به کم کاری تیرویید مبتلا هستند،

کسانی که در گذشته ابتلای زخم معده، مری یا بیماری های التهاب لوله ی گوارش داشتند،

افرادی که دارای مشکل انعقادی هستند یا اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارند، به هیچ وجه مجاز به انجام این جراحی  نخواهند بود.