آیا می دانید که با چند تغییر کوچک در نحوه زندگی خود، می توانید حجم عظیمی از کالری های خود را بسوزانید؛ بدین معنی که دیگر برای سوزاند کالری نیازی به باشگاه وورزش های سنگین ندارید! البته شاید همین حالا هم در حال انجام این کار باشید! چون حتی نفس کشیدن و مطالعه کردن نیز باعث سوزاندن کالری می شود.

در این مقاله روش هایی ذکر می گردند که بدون اینکه متوجه شوید باعث کالری سوزی می شوند.

هنگام بیکاری بدن شما چه می کند؟

به مقدار انرژی لازم برای حفظ فعالیت ها و عملکردهای اساسی بدن در حالت استراحت، مثل تنظیم دمای بدن، ضربان قلب، و تنفس، نرخ متابولیسم پایه یا BMR گفته می شود. بله درست است! حتی اگر یکجا بنشینید و به آسمان خیره شوید نیز بدن شما کالری می سوزاند. روزانه دو سوم کالری بدن برای BMR مصرف می شود.

برخی از افراد سرعت متابولیسم پایه بالاتری دارند؛ اگرچه تفاوت در این سرعت، معمولاً دلیل لاغری و یا چاقی افراد نمی باشد. BMR می تواند در طول زمان بسیار تغییر کند. مثلا هنگامی که بیمار و یا در حال عضله سازی هستید، BMR افزایش می یابد، و با افزایش سن و یا کاهش وزن، کاهش می یابد. در حقیقت سرعت متابولیسم پایین، یکی از دلایلی است که ادامه روند کاهش وزن برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند مشکل و یا آنها را نسبت به افزایش وزن مجدد، مستعد می نماید. همچنین بیماری های همچون مشکلات تیروئیدی و برخی داروها می توانند BMR را تحت تاثیر قرار دهند.

فقط یکجا نایستید، حرکت کنید

راه دیگر مصرف انرژی که نیاز به تمرین ندارد این است که تکانی به خود بدهید. اگر پای خود را بلند کنید یا یک مداد را بردارید کمی کالری می سوزانید که در طول یک ماه یا یک هفته، مجموع این کالری ها به میزان قابل توجهی خواهد رسید. مطالعات نشان داده اند که با انجام این حرکات غیر ورزشی، که در میان افراد لاغر، متداول تر از افراد چاق است، می توان تا 350 کالری در روز سوزاند.

فعالیت های فیزیکی

به این حرکات، NEAT یا حرکات غیر ورزشی گرمازا گفته می شود. اگر مصمم به سوزاندن کالری بدون انجام کار اضافی هستید، برنامه روزانه خود را تغییر دهید و جایی برای این فعالیت های فیزیکی باز کنید. با این روش می توان تا 2000 کالری در روز (بسته به شخص) سوزاند. نمونه ای از این فعالیت ها عبارتند از:

 

- به جای آسانسور از پله استفاده کنید.
- در محل کار، حتی برای شستن دست های خود از سرویس های بهداشتی طبقات دیگر استفاده کنید تا مسافت بیشتری بپیمایید.
- به طور منظم و هر چند ساعت یکبار از پای میز خود بلند شوید و چند قدم راه بروید.
- هنگام صحبت کردن با تلفن، وزنه های سبکی را با دست دیگرتان بالا و پایین کنید و یا راه بروید.
- کمی تندتر از همیشه راه بروید.
- اگر از کامپیوتر برای سرگرمی استفاده می کنید، سعی کنید مدت کار با آن را کاهش دهید و هر 15 دقیقه یکبار از پای آن بلند شوید.
- به جای اینکه با همکاران خود در محلی بنشینید و صحبت نمایید، سعی کنید که هنگام راه رفتن باهم تبادل نظر کنید.
- از چاپگری که در انتهای اتاق است برای چاپ مدارک موردنیازتان استفاده کنید.
- پشت میز نشستن از دلایل اضافه وزن است، پس از میزهایی استفاده کنید که باید در پشت آنها بایستید و ایستاده کار کنید.
- اگر پشت میز نشین هستید، هر یک ساعت یکبار از پشت میزتان بلند شوید و 15 دقیقه راه بروید. می توانید به سمت آب سردکن و یا سرویس بهداشتی بروید و یا از پله ها بالا و پایین بروید.
- کارهایی را انجام دهید که برای انجامشان نیاز به بلند شدن از پشت میزتان دارید. با همکاران خود برنامه ای برای انجام این فعالیت های غیر ورزشی به طور روزانه در نظر بگیرید.

 

در حال استراحت نیز کالری بسوزانید

انجام چند حرکت سبک و ساده هنگام تماشای تلویزیون و یا استراحت، می تواند به راحتی باعث سوزاندن کالری های اضافی شود. گردگیری، پاک کردن کف منزل، یا حتی اتو زدن و تا کردن لباس ها هنگام تماشای تلویزیون، می تواند تا 250 کالری شما را بسوزاند. با این کار نه تنها کالری سوزی را افزایش می دهید، بلکه جلوی پرخوری کردن جلوی تلویزیون را نیز می گیرید.

با بچه ها بازی کنید

به کودکان خود بیاموزید که افزایش فعالیت های روزانه می تواند از چاق شدن آنها در آینده پیشگیری کند. این کار به شما نیز کمک خواهد کرد.

اگر می خواهید بدون ورزش کردن کالری بسوزانید راهی برای افزایش پیاده روی بیابید. با کودکتان تا مدرسه و یا ایستگاه اتوبوس پیاده روی کنید. اگر آنها را با اتومبیل به مدرسه می برید، اتومبیلتان را در دورترین قسمت پارکینگ پارک کنید تا مسافت بیشتری را پیاده طی کنید.

کالری سوزی با انجام کارهای خانه!

با انجام کارهای خانه، می توان چند صد کالری در ساعت، بسته به جثه و جنسیت شما بسوزانید. برای مثال یک زن با جثه ریز، با انجام کارهای معمول در خانه 160 کالری در ساعت می سوزاند. در حالی که یک مرد با جثه درشت تر، با انجام همین میزان کار، میزان کالری بیشتری خواهد سوزاند.

جارو را به دست بگیرید و جارو کنید، کف خانه را تی بکشید، کمد های خود را مرتب کنید، انباری را تمیز کنید تا به وزن متعادل خود برسید.

با شرکت در فعالیت های اجتماعی کالری بسوزانید

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگامی که به مهمانی رفته اید جایی برای نشستن نیافته اید! این بار نیز که در مهمانی شرکت کردید سعی کنید ننشینید. بایستید و تا جای ممکن با دوستانتان در آن جمع صحبت کنید. سعی کنید در آشپزخانه به آنها کمک کنید، به حیاط بروید و همه جای خانه را دور بزنید. این کار باعث افزایش کالری سوزی می شود.

گاهی سخت تر از چیزی که هست به نظر می رسد

واضح است که رژیم غذایی و ورزش، زیربناهای هر برنامه ای هستند که برای رسیدن به وزن ایده آل و یا داشتن وزن متعادل انجام می شود. ولی رفتن به باشگاه نیز، تنها راه کاهش وزن نیست! اگر مطمئن نیستید که انجام فعالیت های غیر ورزشی تاثیری روی کاهش وزن شما دارد یا نه، از ابزاری استفاده کنید که حرکات روزمره شما را ثبت و میزان کالری مصرفی شما را به طور تقریبی محاسبه می کند. همچنین باید تناسب را بین کالری های دریافتی و مصرفی برقرار نمایید.