کابینت‌های بهم ریخته، یخچال گرد و خاک گرفته و اجاق گازی که با هر بار پخت و پز دود می‌کند، اجزای تشکیل دهنده یک آشپزخانه ایده‌آل نیستند. با آموزش گام به گام تمیز کردن آشپزخانه، این بخش مهم از منزل خود را احیا کنید. برای این‌کار شما تنها به چند ماده تمیز کننده و حدود 60 دقیقه زمان نیاز خواهید داشت.

حال و هوای خود را برای یک جلسه تمیزکاری پربار آماده کنید؛ در طول تمیز کردن آشپزخانه به موسیقی، کتاب صوتی یا پادکست موردعلاقه خود گوش دهید و مطمئن باشید که زمان بسیار سریع‌تر از آنچه فکرش را می‌کنید سپری خواهد شد.

 

نحوه صحیح چربی زدایی گاز

از آنجا که اجاق گاز به طور روزانه برای پختن غذا استفاده می‌شود، خیلی سریع‌تر از دیگر وسایل موجود در آشپزخانه کثیف می‌شود. به همین دلیل خوب است که همیشه بعد از هر بار تهیه غذا، اجاق گاز خود را پاک کنید. چربی زدایی چدن گاز، قبل از اینکه لکه‌ها تثبیت شوند و پاک کردن آن دشوار شود، کار آسانی است.

یک پارچه تمیز را به آب صابونی آغشته کرده و از آن برای تمیز کردن سریع اجاق گاز خود استفاده کنید.

همچنین توصیه می‌شود که اجاق گاز خود را هفته‌ای یکبار کاملا چربی‌زدایی کنید. در اینجا نحوه انجام اینکار بر اساس نوع اجاق گاز شما آورده شده است.

 

اجاق گاز شیشه‌ای

این اجاق گازها را می‌توانید به راحتی با استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین تمیز کنید. مقداری سرکه روی قسمت خنک شیشه اسپری کرده و روی آن را با جوش شیرین بپوشانید.

پارچه‌ای را به آب گرم آغشته کرده و آن را روی اجاق گاز پهن کنید و بگذارید 15 دقیقه روی آن بماند. سپس آن را برداشته و اجاق گاز خود را با یک پارچه میکروفایبر تمیز کنید.

سپس باید سرکه را مستقیما روی گاز اسپری کرده و آن را با یک پارچه میکروفایبر دیگر تمیز کنید تا هیچ رگه‌ای روی سطح شیشه باقی نماند.

 

اجاق گاز الکتریکی

برای تازه ماندن اجاق گاز الکتریکی خود، آن را با یک اسفنج و آب گرمی که دارای مقدار کمی مایع ظرفشویی است تمیز کنید.

برای لکه‌های سرسخت‌تر، با استفاده از جوش شیرین و آب گرم یک خمیر تهیه کرده و آن را روی لکه‌ها بمالید. سپس آن‌ها را با یک کفگیر پلاستیکی از سطح گاز جدا کنید.

اجاق گاز چدنی

وسایل مورد نیاز:

 • آمونیاک
 • کیسه‌های پلاستیکی (به اندازه کافی بزرگ برای قرار دادن قطعات چدنی‌)
 • آب
 • سیم ظرفشویی
 • حوله خشک

مراحل چربی زدایی چدن گاز

 1. قطعات چدنی را برداشته و هر یک را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. برای چدنی‌های بزرگ‌تر، از یک کیسه زباله ضخیم استفاده کنید.
 2. به هر کیسه یک فنجان آمونیاک اضافه کنید و سپس آن را با آب کافی پر کنید تا در هنگام زمین گذاشتن کیسه‌ها، تمام سطح قطعات چدنی با محلول آب و آمونیاک پوشانده شود.
 3. کیسه‌ها را ببندید تا آب و آمونیاک به بیرون نشت نکنند.
 4. اجازه دهید قطعات چدنی برای یک شب در محلول آب و آمونیاک خیس بخورند.
 5. روز بعد کیسه‌ها را باز کرده و محلول آمونیاک را با دقت دور بریزید. سینک ظرفشویی یا وان حمام محل خوبی برای انجام این کار است.
 6. با استفاده از سیم ظرفشویی، لکه‌های باقی‌مانده را مالش دهید. لکه‌ها باید به راحتی جدا شوند.
 7. قطعات چدنی را به خوبی با آب بشویید و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید.

تمیز کردن کابینت

تنها چیزی که برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه خود نیاز دارید، صابون دارای روغن زیتون، پارچه میکروفایبر و کمی زور بازو است. اگر درب‌های کابینت نیز چرب است، آن‌ها را با محلول دو به یک آب و سرکه پاک کنید.

 

تمیز کردن یخچال

یخچال و فریزر از بزرگترین پروژهای موجود در فرآیند تمیز کردن آشپزخانه هستند. یخچال، به عنوان خانه‌ای برای غذاهای فاسدشدنی، اغلب مستعد نشت و حلقه‌های به‌جا مانده از ظروف است. برای تمیز کردن یخچال، توصیه می‌کنیم همه وسایل را از آن خارج کرده و سبدها و کشوهای آن را به مخلوط آب و جوش شیرین آغشته کنید. برای تمیز کردن نمای بیرونی یخچال‌های استیل، یک قسمت سرکه را با دو قسمت آب مخلوط کرده و آن را بر روی سطح بیرونی یخچال اسپری کنید. سپس با استفاده از یک پارچه میکروفایبر درب یخچال را تمیز کرده و در نهایت آن را با یک حوله تمیز خشک کنید.

 

شستشوی کف آشپزخانه

کف آشپزخانه خود را در کمترین زمان ممکن براق کنید. از آنجا که کف آشپزخانه به راحتی کثیف می‌شود، توصیه می کنیم این بخش از آشپزخانه را به صورت هفتگی تمیز کنید. روش‌های تمیزکاری که استفاده می‌کنید، به جنس کف آشپزخانه شما بستگی دارند. برای کفپوش چوبی، جارو زدن یا جاروبرقی کشیدن پیش از تمیز کردن توصیه می‌شود. برای کاشی، تمیز کردن با آب گرم و تمیز کننده چند منظوره کافی است.

 

آموزش شستن ظروف با دست

برای شستن ظروف با دست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا ظرف‌ها را آبکشی کرده و روی هم بچینید. با استفاده از یک پد شستشو، ذرات بزرگ غذا را از روی ظروف تمیز کنید.
 2. سینک ظرفشویی را با آب گرم و مایع ظرفشویی پر کنید. (تنها چند قطره مایع ظرفشویی کافی است)
 3. تمام قاشق و چنگال‌ها را در یک طرف سینک قرار دهید. 4 تا 6 بشقاب (در صورت بزرگ بودن سینک ظرفشویی می‌توانید این تعداد را افزایش دهید) را روی هم بچینید و بعد از آن، هر تعداد لیوان را که می‌توانید به طور افقی در سینک بخوابانید. با این کار، در حالی که لیوان‌ها را می‌شویید، بشقاب‌ها و دیگر ظروف خیس می‌خورند.
 4. ابتدا ظروفی که با دهان شما تماس پیدا می‌کنند و ظروفی که تمیزتر هستند را بشویید. ترتیب پیشنهادی: لیوان‌ها، قاشق و چنگال‌ها، کاسه‌ها، بشقاب‌ها و تابه و قابلمه‌ها.
 5. همزمان با شستن و خالی شدن تدریجی سینک، ظرف‌های کثیف بیشتری را در سینک قرار دهید تا در حالی که ظروف دیگر را می‌شویید، خیس بخورند. در صورت مات و تیره شدن آب، آن را عوض کنید.
 6. هر قطعه را پس از شستشو، با آب داغ آبکشی کنید. توصیه می‌شود در هنگام شروع، سینک را از آب صابونی پر نکنید، تا در طول شستشو با استفاده از آبی که برای آبکشی استفاده می‌کنید، سینک به تدریج پر شود. با اینکار هنگامی که نوبت به کثیف‌ترین ظرف‌ها می‌رسد، به علت گرم شدن تدریجی آب، شستشوی آن‌ها ساده‌تر خواهد بود.