جرم گیری ماشین ظرفشویی عمر دستگاه را افزایش می‌دهد! این روزها استفاده از ماشین ظرفشویی در خانه‌ها افزایش یافته است. کمبود وقت و البته سهولت کار با ماشین ظرفشویی باعث شده که بسیاری خرید و استفاده از ماشین ظرفشویی را در اولویت قرار دهند. با توجه به گرانی و شرایط نامناسب اقتصادی، نگهداری درست از ماشین ظرفشویی به کاهش هزینه‌ها کمک زیادی می‌کند.

یکی از مهم‌ترین مسائل برای نگهداری از دستگاه، جرم‌گیری کامل پس از هر چند بار (حداقل ماهی یک‌بار) استفاده است. اگر تاکنون ماشین ظرفشویی خود را جرم گیری نکرده‌اید و نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید، در این مقاله همراه ما باشید. در انتهای مقاله شما می‌توانید به تنهایی و بدون کمک گرفتن جرم گیری ماشین ظرفشویی را انجام دهید.

چرا باید ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنیم؟

شاید این سوال کمی ابتدایی به نظر برسد و دوست داشته باشید مستقماً به سراغ آموزش جرم گیری ماشین ظرفشویی برویم. اما ترجیح می‌دهیم ابتدا اهمیت جرم گیری را توضیح دهیم. ماشین ظرفشویی به صورت مرتب در حال شستشوی ظرف‌های شما است. مهم نیست ظرفیت ماشین ظرفشویی چقدر است، با هر بار کار کردن و شستشوی ظروف جرم زیادی در بخش‌های مختلف دستگاه ایجاد می‌شود.

دقت داشته باشید که در اثر گذشت زمان این جرم‌ها بیشتر شده و بر روی عملکرد بهینه‌ ماشین ظرفشویی تاثیر زیاد و البته منفی می‌گذارند. گاهی اوقات کار از جرم گیری می‌گذارد و باید به یک شرکت تعمیرات لوازم خانگی مراجعه کنید تا دستگاه را به صورت اساسی تعمیر کند. اگر نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد در قسمت بعد به صورت کامل به سوال چگونه ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنیم در 7 مرحله پاسخ می‌دهیم.

آموزش جرم گیری ماشین ظرفشویی در 7 مرحله

وقت آن رسیده که آستین‌ها را بالا بزنیم و جرم گیری ماشین ظرفشویی را شروع کنیم. پیش از شروع، پیشنهاد می‌کنیم یکبار با دقت دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید. در 7 گام می‌توان ماشین ظرفشویی را جرم‌گیری و به صورت کامل پاکسازی کرد. در ادامه این 7 مرحله را بررسی می‌کنیم.

1.      آماده‌سازی دستگاه؛ خطر برق گرفتگی!

پیش از شروع حتما دستگاه را به صورت کامل از برق بکشید. به خاموش کردن دستگاه اکتفا نکنید. دقت داشته باشید که قرار است با کمک مواد شوینده و آب، جرم گیری را انجام دهیم. در صورتی که دستگاه به برق متصل باشد، خطر برق‌گرفتگی وجود دارد. ضمنناً دستگاه باید خالی از هر ظرفی باشد.

2.     قطعات ماشین ظرفشویی را جدا کنید

دومین مرحله جداکردن قطعات مختلف دستگاه است. برای تمیزی بیشتر و جرم‌گیری کامل ضرورت دارد که تمامی قطعات جدا شود. سپس می‌توان به صورت دقیق‌تر هر قطعه را شستشو و جرم‌گیری کرد. سبد، آویزها واشر را از دستگاه جدا کنید.  

3.     جرم‌گیری را از آب‌فشان‌ها شروع کنید

در بالا (سقف) و پایین (کف) دستگاه، چند سوراخ کوچک برای آب‌فشان‌ها تعبیه شده است. این آب‌فشان‌ها هنگام شستشو آب را بر روی وسایل داخل دستگاه می‌پاشند. در اثر شستشو و گذشت زمان، خروجی آب‌فشان دچار جرم می‌شود. به کمک یک سوزن یا خلال دندان به راحتی می‌توان این جرم‌ را گرفت و مسیر خروجی را باز کرد.

4.     فیلتر خروجی دستگاه را تمیز کنید

در قسمت خروجی آب، یک فلیتر وجود دارد. این فیلتر وظیفه جذب خرده آشغال‌های ظروف را بر عهده دارد. این فیلتر یکی از کثیف‌ترین قسمت‌های ماشین ظرفشویی است. برای جرم گیری این قسمت کافی است محلولی از آب، جوش شیرین و مایع تمیز کننده درست کنید و فیلتر را با این مایع تمیز کنید.

5.     سرکه و تمیز کردن کامل واشر

واشر داخل دستگاه از خروج آب و چربی ظروف جلوگیری می‌کند. به همین دلیل بسیار سریع کثیف می‌شود. با یک پارچه آغشته به سرکه به راحتی می‌توانید واشر را تمیز کرده و مجدداً داخل دستگاه قرار دهید. توصیه می‌کنیم حسابی واشر را تمیز کنید و نگذارید جرمی بر روی آن باقی بماند.

6.      سبد و قطعات جداشده را برق بیندازید

حالا وقت آن رسیده به سراغ قطعات جداشده از دستگاه برگردیم. با استفاده از سرکه و محلول تمیزکننده به راحتی می‌توان تمامی قطعات جداشده را به صورت کامل تمیز کرد. با یک مسواک یا دستمال محکم تمامی قطعات را تمیز کنید و برق بیندازید. تمیز کردن این قطعات می‌تواند عمر دستگاه را افزایش دهد.

7.     تمیز کردن ماشین ظرفشویی با ماشین ظرفشویی

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی آخرین گام کمک گرفتن از خود دستگاه است. احتمالا هنوز هم بعضی از نقاط داخل دستگاه به صورت کامل تمیز نشده است. پیشنهاد می‌کنیم کمی سرکه در کف ماشین ظرفشویی بریزید و دستگاه را روشن کنید. به این ترتیب تمامی دستگاه یکبار دیگر با سرکه شسته می‌شود و هیچ لکه‌‌ای باقی نمی‌ماند. پس از شستشو در دستگاه را برای مدتی باز بگذارید تا دستگاه خشک شود.

ماشین ظرفشویی ال جی ، بوش و برندهای معتبر را چگونه بشوییم؟

برای همه ماشین ظرفشویی‌ها می‌توانید از 7 گامی که گفتیم استفاده کنید. در حقیقت تفاوتی بین نوع شستشویی ماشین ظرفشویی از برندهای مختلف وجود ندارد. در همین جا مجدداً پیشنهاد می‌کنیم که اگر جرم گیری و سرویس ماشین ظرفشویی خارج از توان شما است و احساس می‌کنید تخصص لازم را ندارید می‌توانید از سرویس تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ و برندهای معتبر کمک بگیرید. صفحه تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ نقطه شروع خوبی برای آشنایی با خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی و ثبت درخواست است. پیشنهاد می‌کنیم همین حالا سری به این صفحه بزنید.

از مواد شیمیایی استفاده کنیم یا نه؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که برای جرم گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی می‌توان از مواد شیمیایی استفاده کرد؟ پاسخ مثبت است. قرص و پودر جرم‌گیر مخصوص ماشین ظرفشویی برای شستشو و تمیز کردن کامل ماشین در بازار موجود است. برای استفاده از این مواد باید مراحل زیر را طی کنید:

  • ماشین ظرفشویی را از ظرف خالی کنید.
  • قرص جرم گیر را در کف ظرفشویی بگذارید.
  • برنامه اتوماتیک شستن ماشین ظرفشویی را روشن و فعال کنید.
  • پس از انجام فرآیند شستشو، جرم‌گیری ماشین ظرفشویی به صورت کامل انجام می‌شود.

این جرم‌گیرهای شیمیایی مخصوص ماشین ظرفشویی طراحی شده و به راحتی می‌توانند دستگاه را تمیز کنید. احتمالاٌ این سوال برای شما پیش آمده که چرا همان اول این مواد را معرفی نکردیم؟ قرص یا پودر ماشین ظرفشویی قسمت نسبتاً بالایی دارد. به همین دلیل و برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توان از روشی که در این مقاله آموختید، استفاده کنید. اما هنوز یک نکته دیگر باقی مانده است!

خدمات کامل تعمیرات ماشین ظرفشویی در نیو سرویس

در این مقاله به صورت کامل به سوال چگونه ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنیم پاسخ دادیم. اما ممکن است شما نیاز به سرویس ماشین ظرفشویی یا تعمیرات دستگاه نیاز داشته باشید. ما برای این خدمات یک پیشنهاد ویژه داریم. نیوسرویس، بهترین راه حل تعمیر لوازم خانگی از جمله ماشین ظرفشویی است. تکنسین‌های نیوسرویس در محل شما حاضر شده و به صورت صفر تا صد ماشین ظرفشویی شما را تعمیر می‌کنند. تمامی خدمات و قطعات استفاده شده در حین تعمیر، شامل ضمانت است.

برای آشنایی و استفاده از خدمات نیوسرویس پیشنهاد می‌کنیم عبارت «نیوسرویس» را در گوگل جستجو کنید و وارد این سایت شوید. همچنین از طریق شماره تلفن 02177442720 می‌توانید درخواست تعمیرات لوازم خانگی را ثبت کنید. با نیوسرویس، وسایل لوازم خانگی خود را مثل روز اول صحیح و سالم تحویل بگیرید.