نگهداری از گیاه لیندا

 نگهداری از گیاهان آپارتمانی فعالیتی لذت بخش و یک سرگرمی عالی است. مخصوصا گیاهانی مانند لیندا که از گیاهان آپارتمانی بزرگ بوده، نگهداری از آن بسیار ساده است و زمان کمی برای آبیاری و رسیدگی نیاز دارد.

 

خاک مناسب گیاه لیندا

گیاه لیندا نسبت به بیماری پوسیدگی ریشه بسیار حساس است به طوری که اگر قدرت زهکشی خاک کم و یا خاک گلدان فرسوده شده باشد، آب به حالت راکد اطراف ریشه‌های گیاه باقیمانده و سریعا ریشه‌های لیندا پوسیده‌شده و از بین خواهند رفت.

برای مراقبت از لیندا اگر خاک گلدان فرسوده‌شده و یا قدرت خروج آب اضافی آن کم است، خاک گلدان را با خاک مناسب کاکتوس ها و یا سانسوریا تعویض کنید.

 

نور خورشید مورد نیاز لیندا

نور محل نگهداری لیندا در خانه می‌بایست نور غیر مستقیم و کامل خورشید (نوری که تمامی قسمت های گیاه به آن دسترسی داشته باشند) باشد. پس بهتر است گلدان را با فاصله یک متری از پنجره خانه قرار‌دهید و در فصول بهار و تابستان به علت افزایش لوکس و تعداد ساعات نوری، نور خورشید را توسط پرده‌های شفاف فیلتر کنید.

اگر در فصول گرم سال از گیاه خود در فضای باز نگهداری می‌کنید، بهتر است نور محل پرورش گیاه حالت سایه دار (سایه‌بان درختان) باشد زیرا اگر نور محیطی چه در خانه و چه در فضای‌باز زیاد باشد، برگ‌های گیاه قهوه‌ای رنگ شده و علائم سوختگی خواهد داشت.

 

دمای مناسب محیط نگهداری لیندا

لیندا از دسته گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب نمی‌شود و نباید دمای محل نگهداری‌اش کمتر از 15 درجه سانتی گراد شود زیرا رشد آن به طور کلی متوقف‌شده و گیاه دورانی پر از بحران و تنش را تجربه خواهد کرد.

گیاه لیندا در محدوده دمایی 15 تا 29 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد و کیفیت خود را دارد و چون این گیاه، بومی مناطق گرمسیری است در فصول سرد سال از آن در محیط داخل خانه مراقب کنید.

 

بهترین روش و زمان طلایی آبیاری گیاه لیندا

گل لیندا به خوبی با شرایط خشک و گرمی هوا سازگار می‌باشد در نتیجه بدیهی است که نیازی به آبیاری دائم نداشته باشد. با این حال پیشنهاد می‌کنیم قبل از آبیاری لیندا رطوبت سطح خاک را بررسی کنید و تنها در صورت خشک‌بودن 15 سانتی متری سطح خاک اقدام به آبیاری گیاه خود نمایید.

همچنین برای آبیاری گیاه لیندا هرگز از دستور العمل خاص و یا برنامه ریزی منظمی پیروی زیرا ایران کشوری چهار فصل بوده و سرعت خشک شدن خاک گلدان در هر فصل با فصل دیگر متفاوت است.

بهترین روش آبیاری لیندا این است که میزان آب موجود به خوبی خاک گلدان را مرطوب کند و سپس به محض خارج‌شدن آب اضافی از انتهای گلدان، فورا روند آبیاری گیاه متوقف شود.

همچنین آبیاری بیش از حد و آبیاری بسیار کم ممکن است باعث قهوه‌ای شدن نوک برگ لیندا شود که باید از آن بپرهیزید.

 

نکات مهم آبیاری گیاه لیندا:

  • از آب بسیار سرد و یا بسیار گرم برای آبیاری گیاه خود استفاده نکنید.
  • اگر آب آشامیدنی خانه دارای املاح است، 24 ساعت قبل از آبیاری آن را درون ظرفی ریخته و در فضای آزاد قرار دهید تا توسط تبخیر، از املاح مضر آن مخصوصا کلر کاسته شود.
  • با کاهش رشد گیاه در فصول پاییز و زمستان در آبیاری گیاه محبوب خود با دقت بیشتری عمل کنید زیرا سوخت و ساز گیاه در این مقطع زمانی کاهش چشمگیری داشته که به طبع آن نیاز آبی گیاه نیز کاهش می‌یابد.

رطوبت محیطی موردنیاز گیاه

برای حفظ طراوت و شادابی برگ‌های گیاه می‌بایست رطوبت محیطی در حدود 40 تا 50 درصد باشد از این رو برای نگهداری بهتر لیندا، روزانه در زمان صبح غبارپاشی آب را برای گیاه انجام دهید تا با فرا‌رسیدن شب شاخه و برگ‌های گیاه کاملا خشک شده و خطری به لحاظ بیماری گیاه محبوب شما را تهدید کند.

نگهداری از گیاه لیندا

 رشد سریع لیندا با استفاده از کود شیمیایی

اگر بیش از سه ماه است که گیاه لیندا خود را خریداری کرده‌اید بهتر است به علت شسته‌شدن عناصر غذایی داخل خاک، گیاه خود را ماهانه یکبار توسط کودهای شیمیایی کامل و متعادل (اعم از مایع و جامد) تغذیه کنید.

کود مصرفی برای نگهداری لیندا می‌باست دارای عناصر غذایی درشت‌مغذی و ریز‌مغذی باشد و از سویی‌دیگر به آسانی بتوان آن‌را در آب حل نمود تا نمک‌های اضافی موجب سمی‌شدن خاک و تغییر PH آن نشود.

برای خرید کود شیمیایی مورد نیاز گیاه خود از سایت پرشیالرن می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

https://persialearn.com/product-category/fertilizer

 

هرس گیاه لیندا

لیندا از گیاهانی است که با توجه به نوع رشدی که دارد نیاز چندانی به هرس کردن ندارد و همین قدر که شاخه و برگهای آسیب دیده گیاه در فصل زمستان هرس شوند برای آن کافی خواهد بود.

اگر قصد دارید گیاه محبوب و دوست داشتنی خود هرس کنید، حتما قبل از انجام هرس ابزارآلات خود را ضدعفونی کنید تا احتمال انتقال بیماری از یک نقطه گیاه به نقطه دیگر وجود نداشته باشد (اگر احتمال می دهید گیاه شما بیمار است).

 

زمان مناسب تعویض گلدان گیاه جوان و بالغ لیندا

اگر گیاه جوان و نابالغ لیندا را خریداری کرده‌اید، بهتر‌است در سه سال اول سالانه یکبار گلدان گیاه را تعویض کنید زیرا در طی این سه سال گیاه از سرعت رشد زیادی دارد و همچنین اگر گیاه شما بالغ شده و ارتفاع زیادی دارد، پیشنهاد می‌شود هر دو سال یکبار گلدان آن را تعویض نمایید.

از جمله علائمی که نشان می‌دهند زمان تعویض گلدان لیندا فراا رسیده‌است می‌توان به خارج‌شدن ریشه‌ها از سوراخ‌های پایین گلدان اشاره کرد.

اما آنچه اهمیت دارد این است که گلدان جدید باید تنها یک الی دو سایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد تا هم خاک بیشتری مصرف نشود و هم خطرات آبیاری زیاد گیاه شما را تهدید نکند.

 

بهترین روش تکثیر گل لیندا

اگر گیاه لیندا در فضای‌باز و درر شرایط ایده‌آل محیطی پرورش یابد، بذرهایی تولید کرده که هر یک می‌توانند در آینده، گیاه کوچک و جدیدی مانند گیاه مادری خود باشند و تولید‌کنندگان حرفه‌ای نیز گیاه مذکور را به این روش تکثیر می‌کنند.

در نقطه مقابل روش فوق، اگر لیندا در محیط خانه پرورش یابد احتمال تولید بذر توسط آن نزدیک به صفر خواهد بود از این رو بسیاری از افراد گیاه را توسط گیاهچه‌هایی که در انتهای پایه گیاه و یا روی ساقه می‌رویند، تکثیر می‌کنند.

زمانی که انتهای گیاهچه‌های پایین پایه و یا روی ساقه متورم می‌شوند، می‌توان آن‌ها را توسط یک چاقوی تیز و استریل برش داد و هر یک را جداگانه در گلدانی مجزا با خاک مناسب کاشت.

 

مقابله با آفات و بیماری های لیندا

لیندا نسبت به بیماری های رایج گیاهان از مقاومت بالایی برخوردار است و تنها اگر زمان غبارپاشی گیاه نامناسب و آبیاری آن غیر اصولی باشد، قارچ های عفونی به گیاه محبوب شما آسیب می رسانند. از این رو برای نگهداری دقیق لیندا پیشنهاد می‌شود غبارپاشی گیاه را فقط صبح زود و آبیاری آن را تنها در زمان خشک بودن سطح خاک انجام دهید.

شته ها، مگس های سفید و همچنین کنه های عنکبوتی شکل از رایج ترین آفات گل لیندا هستند که خود را به برگ‌های زیبای گیاه متصل کرده و از شیره درون انها تغذیه می کنند.

با این حال بهترین راه پیشگیری از هجوم آفات بررسی مداوم شاخه و برگ‌های گیاه می‌باشد تا به محض مشاهده آفات بتوان آنها را با سموم شیمیایی مناسب از بین برد.

 

منبع : پرشیالرن