انواع جعبه های دارویی با اهداف سلامتی و بهداشتی و البته بازاریابی

انواع جعبه های دارویی با مقاصد و اهداف مختلف به کار می روند که تا حد زیادی وابسته به ویژگی ها و خصوصیات هر یک می باشند. قبل از اینکه به توضیح انواع جعبه های دارویی بپردازیم ابتدا بد نیست با سه نوع بسته بندی مواد دارویی آشنا شوید.

بسته بندی دارویی در سه سطح انجام می شود. سطح اول یا Primary یا همان بسته بندی اصلی دارو که اتصال مستقیم با دارو به شکل جامد یا مایع دارد. این نوع بسته بندی از مرحله ساخت و طراحی تحت نظارت و قوانین شدید بهداشتی است و بسته به کشور و ناحیه نیز متفاوت است تا سلامت بیماران حفظ شود و به محتویات دارو آسیب وارد نشود. از انواع این مدل بسته بندی مواد دارویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آمپول ها، ویال ها (بسته بندی های شیشه ای یا پلاستیکی حاوی مواد دارویی به فرم جامد، مایع یا پودر)، بسته بندی حبابی یا ورقی که از جنس پلاستیک، کاغذ یا فویل هستند، بطری ها که برای نگهداری مواد دارویی و همچنین قرص و کپسول استفاده می شود، بسته بندی شاسه (Sachet) که بیشتر برای نگهداری پودر استفاده می گردد.

جعبه دارویی که در این مطلب مدنظر ماست و بسیاری از شرکت های دارویی نیز در این زمینه با شرکت های چاپ و بسته بندی و طراحی همکاری می کنند، بسته بندی Secondary یا انواع جعبه های دارویی است که قوانین و اصول خاص خود را دارد. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

بسته بندی سوم یا Tertiary که داروخانه ها و فروشنده ها فقط آن را می بینند که از آنها برای بسته بندی حجمی و حمل و نقل استفاده می گردد. این بسته بندی باید به خوبی از بسته بندی های ثانویه و اولیه در برابر نیرو و فشارهای خارجی تا رسیدن به فروشگاه یا داروخانه محافظت کند.

نمونه جعبه دارو طراحی و چاپ شده توسط شرکت کارتن سازی آریا هنر

مقوای پشت طوسی از انواع جعبه های دارویی برای بسته بندی کرم و پماد

انواع جعبه های دارویی (Secondary Packaging)

جنس های مختلف جعبه های دارویی در واقع اشاره به متریال های سازنده دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

  • مقوای یک رو: از انواع جعبه های دارویی که به آن مقوای پشت طوسی هم می گویند که تنها بر روی بخش سفید رنگ آن می توان اطلاعات مدنظر را چاپ کرد. معمولا در مواقعی که بسته بندی اولیه دارو لایه محافظر خوبی دارد از این نوع استفاده می گردد. معمولا موقع بسته بندی شیشه های دارو، قرص های روکش دار، قوطی کرم و پماد و غیره از این مدل استفاده می شود.
  • مقوای دو رو یا ایندربرد: به دلیل قیمت مشابهی که مقوای ایندربرد با مقوای پشت سفید دارد، از این نوع مقوا استفاده می شود که یکی از انواع جعبه های دارویی بسیار پرمصرف می باشد. برخلاف نوع پشت طوسی، مقوای ایندربرد، کیفیت چاپ و بسته بندی بهتری دارد و بدون شکسته شدن می توان آن را خم کرد که در مجتمع چاپ و بسته بندی های مختلف بسیار اهمیت دارد. ضمنا متریال سازنده آن از مواد بازیافتی است و مشکلی برای محیط زیست درست نمی کند و تأییدیه وزارت بهداشت نیز دارد. معمولا به جز محصولاتی که حساسیت و شکنندگی بالایی داشته باشند، از این نوع جعبه دارویی استفاده می شود.
  • مقوای گلاسه: سومین مدل از انواع جعبه های دارویی، مقوای گلاسه است که ظاهر براق آن، زیبایی خاصی ایجاد می کند. کاربرد این نوع مقوا برای بسته بندی مواد دارویی خاص و ویژه است. معمولا برای بسته بندی مواد دارویی مختص کودکان، آرایشی - بهداشتی و یا مواد دارویی که شکنندگی و حساسیت زیادی دارند، استفاده می شود.

نکته بسیار مهم در مورد مقوای گلاسه این است که طراحی و چاپ بر روی آن زیبایی بیشتری دارد که به خاطر خاصیت براق بودن گلاسه است به همین دلیل در بسته بندی مواد آرایشی – بهداشتی و مواد غذایی فروشگاهی و کودکان برای جذب بیشتر و جلب توجه استفاده گسترده ای دارد.

ساخت جعبه دارو توسط مجتمع چاپ و بسته بندی آریا هنر

انواع جعبه های دارویی باید قادر باشند از بسته بندی اولیه به خوبی محافظت کنند

مجتمع چاپ و بسته بندی آریا هنر، انتخاب هوشمند شرکت های تولیدی دارو

شرکت های تولید کننده مواد دارویی باید با شرکت های معتبر و با سابقه درخشان در زمینه طراحی، چاپ و بسته بندی مواد دارویی همکاری داشته باشند تا هم نسبت به کیفیت و مرغوبیت متریال مورد استفاده برای ساخت انواع جعبه های دارویی اطمینان داشته باشند و هم یقین داشته باشند که طراحی و چاپ بر روی آنها با کیفیت بسیار زیاد انجام خواهد شد. بسته بندی زیبا و شکیل و در عین حال کاملا امن و بهداشتی برای مواد دارویی شرط لازم و بسیار مهم در موفقیت و بازاریابی شرکت های دارویی است که یکی از صنایع رقابتی بسیار شدید در دنیا و همچنین داخل کشور محسوب می شود.

مجتمع چاپ و بسته بندی آریا هنر، ضمن استفاده از بهترین متریال در ساخت انواع جعبه های دارویی، در طراحی جعبه ها و چاپ نیز از استانداردهای ملی و بین المللی استفاده می کند؛ مثل کاربرد درست رنگ ها برای اعلام هشدار، فونت بریل برای افراد نابینا یا کم بینا، چاپ اطلاعات روی جعبه در حین بسته بندی توسط دستگاه اتومات، درج کلیه اطلاعات از قبیل نام انگلیسی و فارسی دارو و مقدار و نوع ماده مؤثر، شکل یا فرم دارویی، شناسه رهگیری و ردیابی و چک کردن اصالت کالا به شکل بارکد دو بعدی و متنی و غیره.

مجتمع چاپ و بسته بندی آریا هنر با در اختیار داشتن دستگاه های پیشرفته در زمینه طراحی و چاپ بر روی انواع جعبه های دارویی و ساخت جعبه ها، بهترین کیفیت خدمات رسانی را ارائه کرده است. شما مشتریان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان از طریق شماره تماس های درج شده در داخل سایت اقدام نمایید.

چاپ جعبه دارویی با شرکت چاپ و بسته بندی آریا هنر

انواع جعبه های دارویی برای شرکت های تولیدی دارو هم نقش محافظتی و هم نقش بازاریابی دارند