توالت بخشی از خانه است که مردم به ندرت درباره آن فکر می کنند، مگر اینکه بسته شود. وقتی لوله توالت بسته شده و توالت بگیرد همه چیز بهم میریزد. مخصوصا اگر به مهمانی بروید و با لوله بسته مواجه شوید. اگر با این شرایط مواجه شدید نترسید. با کمی زحمت می توانید هرچه زودتر این مشکل را حل کنید. چه در خانه فرد دیگری باشد چه تنها باشید، می توانید مشکل را حل کنید. 

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت لوله کشی ساختمان را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک لوله کش در تهران باشید می‌توانید درخواست لوله کشی ساختمان ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

به سرعت از نشت آب توالت پیشگیری کنید

اگر آب توالت سرریز شد، ابتدا باید به پیشگیری از آن فکر کنید نه به باز کردن لوله. اگر آب بیشتر شد و توالت سرریز شد، به سرعت دست به کار شوید. به دو شکل می توان از از سرریز شدن توالت پیشگیری کرد: یا فلکه آب پشت توالت را ببندید یا از ورود آب مخزن به کاسه جلوگیری کنید. برای توقف آب مخزن درب را بردارید. بعد فلکه را ببندید. نگران آب مخزن نباشید. این آب مانند آب شرب یا آب دوش تمیز است. راه دیگر این است که دست تان را به پشت توالت برده و فلکه اصلی را ببندید. حالا می توانید لوله را باز کنید. 

  1. لوله بازکن: شاید لوله باز کن یک وسیله معمولی باشد اما بهترین راه برای باز کردن لوله است. هر خانه باید یک لوله بازکن داشته باشد. بهترین وسیله برای باز کردن لوله لوله بازکن کلاهک دار است. لوله بازکن مسطح برای باز کردن لوله های فاضلاب و دوش مناسب است. برای باز کردن توالت با لوله باز کن ابتدا دستکش لاستیکی بپوشید. لوله بازکن را توی کاسه توالت قرار دهید و آن را به آرامی فشار دهید. این فشار هوا را از بین می برد. اگر زیاد فشار دهید آب به صورت تان می پاشد. حالا باید به آرامی لوله بازکن را به جلو و عقب هل دهید. بعد لوله بازکن را بالا بکشید تا هوا را به بیرون بکشد. آب باید از لوله خارج شود. اگر لوله باز نشد این کار را آنقدر تکرار کنید تا گرفتگی باز شود. حالا دیگر می دانید با لوله بازکن چگونه لوله را باز کنید. 
  1. جوش شیرین و سرکه: وقتی لوله بسته است و از دست لوله بازکن هم کاری برنمی آید، باید از مواد غیر سمی مانند جوش شیرین و سرکه کمک بگیرید. حتما می دانید جوش شیرین و سرکه سطوح را تمیز کرده، بوی بد را از بین برده و لوله را باز می کند. جوش شیرین و سرکه می توانند بدون نیاز به لوله بازکن لوله را باز کنند. فقط کافی است یک فنجان جوش شیرین را توی لوله بسته شده بریزید. چند لحظه صبر کنید. بعد به تدریج دو فنجان سرکه را توی توالت بریزید. جوش شیرین و سرکه واکنش نشان داده و گاز تولید می کند، بنابراین آن را به تدریج اضافه کنید تا آب توالت سرریز نشود. بگذارید سرکه و جوش شیرین چند دقیقه واکنش داشته باشند. آب را باز کنید تا ببینید لوله باز شده یا نه.
  1. سیم مخصوص لوله بازکن: سیم های مخصوص برای باز کردن لوله موثر است. سیم های معمولی به پرسلان یا سنگ توالت آسیب می زنند، پس باید از سیم های مخصوص لوله کشی که مته نام دارند استفاده کنید. سیم مته روکش مخصوصی دارد که به پرسلان آسیب نمی زند. برای انجام این روش باید سر مته را داخل کاسه توالت قرار دهید. به تدریج دسته را به سمت عقربه های ساعت بچرخانید. به محض اینکه با گرفتگی مواجه شدید، مته را برگردانید. اگر گرفتگی باز شد، جریان آب را باز کنید. در غیر این صورت، مته را برگردانده و این کار را تکرار کنید تا زمانی که لوله باز شده و توالت به خوبی شسته شود. 
  1. مایع ظرفشویی و آب داغ: شاید در خانه لوله باز کن نداشته باشید اما حتما مایع ظرفشویی و آب دارید. یک گالن آب را روی گاز قرار دهید تا بجوشد. وقتی آب می جوشد، کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. زمانی که آب داغ شد اما به نقطه جوش نرسید، آن را به آرامی توی توالت بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا آب داغ و مایع ظرفشویی گرفتگی را باز کند. حالا لوله باید باز شده و آب جریان داشته باشد. اگر نمی خواهید برای برداشتن مایع به آشپزخانه بروید می توانید از شامپو و آب جوش سینک استفاده کنید و توالت را تمیز نمایید.
  1. بخارشو: یک راه دیگر برای باز کردن گرفتگی لوله. این کار را با جاروبرقی معمولی انجام ندهید چون جارو خراب شده و خودتان هم می ترسید. قبل از آغاز کار دستکش بپوشید چون باید لوله جاروبرقی را توی کاسه فرو ببرید. بعد لوله جارو را توی کاسه و لوله فرو برده و دور آن یک حوله قرار دهید تا مکش آن چند برابر شود. بعد جارو را روشن کرده، حوله را محکم نگه داشته و لوله را باز کنید. جارو باید مکش کافی داشته و لوله را باز کند. سپس جاروبرقی را تمیز کرده و ضدعفونی کنید. 
  1. شوینده لوله: در حالی که شوینده های شیمیایی توصیه نمی شوند، چون ممکن است به لوله کشی آسیب زده و سوختگی شیمیایی ایجاد کنند، اما می تواند از شوینده آنزیم دار استفاده کرده و دستورات سازنده را دنبال نمایید. 
  1. کمک گرفتن از لوله کش: راحت ترین و بهترین راه برای بازکردن لوله کمک گرفتن از لوله کش است. در این صورت باید منتظر رسیدن لوله کش باشید اما با رسیدن او قطعا لوله باز می شود. این راه بهترین شیوه برای رهایی از گرفتگی های همیشگی است. 

در هر صورت این روش ها بهترین روش باز کردن لوله و گرفتگی است. برای باز کردن لوله توالت می توانید از لوله باز کن گرفته تا مایع ظرفشویی خانه را مورد استفاده قرار دهید. آیا برای باز کردن لوله خانه راه دیگری می شناسید؟ پیشنهادتان را با ما درمیان بگذارید.