پیانو دیجیتال چیست؟

پیانو دیجیتال نوعی ساز از دسته سازهای کیبوردی الکترونیکی می‌باشد که نسل جدیدی از پیانو هستند و به بازار عرضه شدند تا جایگزینی برای سازهای آکوستیک باشند. صدای ساز پیانو دیجیتال شباهت بسیار زیادی به پیانو آکوستیک دارد زیرا صدایی که شما از پیانو دیجیتال می‌شنوید صدای ضبط شده پیانوهای آکوستیک است که البته بخشی از آن نیز صدای الکتریکی شبیه‌سازی شده است که کیفیت بهتری به صدا می‌بخشد. هنگامی که کلاویه‌های یک پیانو دیجیتال را می‌زنید تفاوت خاصی با پیانو آکوستیک احساس نخواهید کرد. در نهایت شما صدای خروجی همان پیانو آکوستیک را از ساز خواهید شنید. البته ناگفته نماند که صدایی که از ضربه چکش بر روی سیم‌های پیانو خارج می‌شود و حس و رنگی که صدای پیانو آکوستیک دارد در پیانوهای دیجیتال به آن ظرافت نخواهد بود ولی اگر شما یک هنرآموز در زمینه موسیقی هستید باید این نکته را بدانید که امروزه این تفاوت آنقدر کم شده است که حتی برخی از اساتید بزرگ نیز از پیانوهای دیجیتال استفاده می‌کنند و آن را به شاگردان خودشان نیز توصیه می‌کنند.

پلیفونی چیست و اهمیت آن در انتخاب ساز

عمده‌ترین تفاوت بین پیانوهای دیجیتال و پیانوهای آکوستیک وجود پلیفونی در سازهای دیجیتال می‌باشد؛ همچنین یکی از مواردی که در خود دسته پیانوهای دیجیتال باعث وجه تمایز آن‌ها و برتری آن‌ها نسبت به هم می‌شود پلیفونی ساز است. در ساده‌ترین تعریف برای پلیفونی می‌توان گفت پلیفونی تعداد نت‌هایی است که شما همزمان آن‌ها را می‌نوازید و دستگاه پیانو دیجیتال شما قادر به پخش آن‌ها است. شاید با خودتان بگویید ما که 10 انگشت بیشتر نداریم و در بالاترین سطح مهارت نهایتا بتوانیم 10 نت را همزمان بنوازیم؛ ولی اشتباه نکنید اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنید هنگامی که شما در ساز آکوستیک نتی را می‌نوازید پس از برخورد چکش با سیم ارتعاش سیم به صفحه چوبی پشت آن منتقل می‌شود و ارتعاش به صورت لحظه‌ای نخواهد بود و بر نت‌های بعدی که شما می‌نوازید تاثیر خواهد گذاشت و ارتعاش نت‌های قبلی بر نت نواخته شده بعدی شما تاثیرگذار خواهد بود. حال همین موضوع را برای ساز دیجیتال اگر بخواهیم در نظر بگیریم به اهمیت پلیفونی پی‌خواهیم برد و این که شما نهایتا می‌توانید صدای چه تعداد نت را همزمان داشته باشید.

برای سازهای دیجیتال معمولا پلیفونی به صورت 32، 64، 128 و256تایی تعریف شده است. اگر در نواختن پیانو مبتدی هستید برای شما پیانوهایی با پلیفونی 32 نیز مناسب می‌باشند ولی اگر شما یک استاد پیانو هستید یا نوازنده ماهری در پیانو هستید بسته به میزان مهارت شما برای شما سازهایی با پلیفونی 64 و 128 مناسب است. در این بین برخی سازها نیز هستند که دارای پلیفونی 256 می باشند مثل ساز پیانو‌ یاماها مدل Yamaha P-252 یا Yamaha P-515 که برای افرادی مناسب است که بسیار ایده‌آل گرا هستند و می‌خواهند ساز دیجیتالی که تهیه می‌کنند در عالی‌ترین حالت خود باشد.

از بم ترین تا زیر ترین در پیانو دیجیتال

پیانوهای دیجیتال نیز همانند دیگر پیانوها در رایج‌ترین حالتشان دارای 7 اکتاو صدایی هستند. هرچه اکتاو ساز شما بیشتر باشد دامنه صدایی که ساز شما پشتیبانی می‌کند بیشتر خواهد بود. در این بین برای زیرترین صداها و بم‌ترین صداها نیز در بین پیانوهای دیجیتال تفاوت‌هایی وجود دارد که این تفاوت‌ها از سمپلینگ ساز ناشی می‌شود. صداهای بم در سازهای ارزان‌تر ممکن است کمی درهم و گنگ شنیده شوند و در صداهای زیر صدا به صورت تیز و زننده در بیاید که همه این‌ها بسته به سمپلینگ ساز شما و تنظیمات مسترخروجی صدا است که توسط شرکت تولیدکننده ساز بر روی مدار دستگاه تعریف می‌شود .

حس نوازندگی با یک پیانو آکوستیک

اگر شما هم قصد دارید از نوازندگی با یک پیانو دیجیتال لذت نوازندگی با یک پیانو واقعی را تجربه کنید باید برای شما سنگینی، حساسیت به شدت ضربه و در گام آخر اکشن ساز اهمیت زیادی داشته باشد. این‌ها مواردی است که در هنگام نواختن یک کلاویه پیانو دیجیتال حس نواختن یک پیانو آکوستیک را به شما می‌دهد.

  • سنگینی کلاویه : سنگینی کلاویه‌ها امری به شدت مهم در انتخاب یک پیانو است. سنگینی کلاویه‌ها به پنج حالت کمی سنگین، نیمه سنگین، سنگین، متوسط سنگین و تمام سنگین تقسیم می‌شوند. کلاویه‌هایی با سنگینی کم یا نیمه سنگین برای سازهای کیبوردی مثل ارگ‌ها و سینتی سایزرها استفاده می‌شوند. برای یک پیانو دیجیتال، برای شما یک پیانو با کلاویه‌های متوسط سنگین یا تمام سنگین مناسب است. البته توجه داشته باشید اگر در ابتدای راه هستید از کلاویه‌های سنگین و متوسط سنگین استفاده کنید تا بتوانید به راحتی تکنیک‌های نوازندگی را یاد بگیرید و آن‌ها را پیاده کنید.
  • حساسیت به شدت ضربه : تمام حس و حال یک آهنگ به این بخش ساز مربوط می‌شود. اگر ساز شما از حساسیت کافی به ضربه برخوردار نباشد دیگر فرقی نمی‌کند شما یک نت را به صورت آرام(piano) یا به صورت قوی و با صدای بلند(forte) اجرا می‌کنید. هرچه حساسیت ضربه در ساز شما بیشتر باشد دست شما برای رعایت علائم داینامیکی صدا و دادن روح به قطعه‌ای که می نوازید بازتر است.
  • اکشن : اکشن ساز همان قسمتی است که به کلیدها و اتفاقات یک ساز آکوستیک مربوط می‌شود. اینکه در زیر انگشتانتان پس از نواختن یک نت چه چیزی را حس خواهید کرد به اکشن ساز شما مربوط می‌شود. اکشن مقاومت در برابر حرکت است که توسط یک چکش در کنار کلیدها انجام می شود. اگر این مقاومت زیاد باشد شما از زدن ساز خسته خواهید شد و اگر مقاومت کمی داشته باشد شما حس یک نوازندگی واقعی را تجربه نخواهید کرد. در سازهای پیانو دیجتال در مدل‌های جدیدتر از یک چکش به همانند ساز آکوستیک در قسمت پشتی استفاده می‌شود تا همان حسی را به شما بدهد که یک ساز آکوستیک می‌دهد.

مزایای پیانو دیجیتال نسبت به پیانو آکوستیک

پیانوهای دیجیتال دارای مزیت‌هایی نیز نسبت به پیانوهای آکوستیک هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ارزان قیمت‌تر بودن آن‌ها اشاره کرد. پیانوهای دیجیتال از نظر قیمت اختلاف زیادی با پیانوهای آکوستیک دارند و خرید پیانو دیجیتال از هر لحاظ اقتصادی‌تر از پیانو آکوستیک است. از دیگر مزیت‌های آن می‌توان به عدم نیاز به کوک کردن ساز اشاره کرد؛ شما در ساز دیجیتال نیازی ندارید که هر چند وقت یکبار یک متخصص در حوزه پیانو را بیاورید تا سازتان را برایتان کوک کند. علاوه بر تمام این‌ها مزیت‌هایی همچون قابلیت تنظیم ارتفاع ساز، سبک بودن آن، اشغال فضای کمتر و داشتن صداهای متنوع‌تر باعث می‌شوند تا اکثر علاقه‌مندان به ساز پیانو، نوع دیجیتال آن را انتخاب کنند.

نتیجه گیری

اگر شما هم قصد یادگیری پیانو را دارید می‌توانید با خرید یک پیانو دیجیتال همان چیزی را تجربه کنید که با خرید یک پیانو آکوستیک تجربه می‌کنید. مهم نیست در چه سطحی از نوازندگی پیانو هستید امروزه پیانوهای دیجیتال به سطحی از پیشرفت رسیده‌اند که اساتید بزرگ موسیقی نیز از این پیانوها استفاده می‌کنند. در این راستا فروشگاه اینترنتی ساز تمامی نیازهای شما را برای یک خرید مطمئن فراهم کرده است. از تضمین اصالت محصول و گارانتی گرفته تا تیم متخصص پشتیبانی 24 ساعته که پاسخگوی تمامی سوالات شما هستند تا شما را گام به گام تا یک خرید مطمئن راهنمایی کنند.