نکات کلیدی طراحی نقشه ساختمان با تیم حرفه ایی خانه معمار

خانه معمار یکی از معتبرترین شرکت معماری است که در زمینه طراحی نقشه ساختمان ، طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین طراحی نمای ساختمان مشغول به کار است. طراحی نقشه ساختمان مستلزم توجه به نکات ریز و دقیق است به همین دلیل کاری است که تنها از متخصصان این حوضه بر می آید. در ادامه به اهمیت نقشه ساختمان پرداخته و اینکه چه کسانی می توانند طراحی نقشه را انجام دهند آشنا می شویم.

فرایند طراحی نقشه ساختمان در سایت خانه معمار به گونه ایی است که کارفرما می تواند با پرداخت اندک هزینه ایی درخواست پیش نقشه نماید و در صورتی که طراحی مورد پسند او قرار گرفت فرایند طراحی ادامه می یابد.

اهمیت نقشه ساختمان

طراحی نقشه ساختمان مسکونی یکی از اساسی ترین مراحل در ساخت یک ساختمان است. اهمیت این مرحله آنقدر زیاد است که سهم عمده ای از زیبایی و همچنین دوام و استحکام بنای ساختمان به طور مستقیم مرهون انتخاب نقشه صحیح و اصولی است .پس از تکمیل شدن اسکلت ساختمان، خواه از جنس تیرآهن و خواه از میلگرد و تیرچه و بلوک باشد؛ نوبت به عملی ساختن نقشه ساختمان می شود. دیوار های غیر حامل داخلی، تیغه ها و کف و سقف ها به ترتیب اضافه می شوند و مفهوم و معنای ساختمان به سازه بی روح آن تزریق می شود.

این موضوع ممکن است بینندگان را به ‌غلط بیندازد که طراحی نقشه ساختمان متأخر از اسکلت ساختمان است. در حالی که موضوع مهمی نظیر نقشه ساختمان از مدت ها قبل و حین تأسیس پروژه به‌دقت بررسی و ارزیابی می شود تا استاندارد بودن و عملیاتی بودن آن تائید شود. در برخی از سازه ها، حتی شکل و هندسه ساخت سازه نیز مطابق بر طراحی نقشه ساختمان مهندسی می شود.

طراحی نقشه ساختمان چیست؟

طراحی نقشه ساختمان در حقیقت به علمی گفته می شود که وظیفه دارد شکل بنا را با جزئیات کامل تعیین کند. این جزئیات شامل اندازه ها، فاصله ها، سازه های داخلی، تقسیم بندی ها و موارد این‌چنینی می شود. هیچ راه‌پله و هیچ چهارچوب دری نیست که در طراحی نقشه ساختمان در نظر گرفته نشود و به این ترتیب نقشه ساختمان پلانی کامل از وضعیت ساختمان برای سازنده و مشتری ترسیم می کند.

مقصود از نقشه ساختمان که به آن پلان نیز گفته می شود در اصل مقطع عرضی ساختمان در ارتفاع مشخصی، مثلاً 120 سانتی متری از کف است که در آن تمام جزئیات سازه مشخص باشد. علاوه بر طرحی که بنا به خود خواهد گرفت، داده های فنی و مهندسی نیز باید در پلان مشخص باشند تا مهندس معمار یا مهندس عمران سازه بتواند پلان را به ‌راحتی بخواند و درک کند.

پلان ها با توجه به نوع و کاربری سازه مورد نظر انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع آن ها، شکل ترسیم و جزئیات و اطلاعاتی که به خواننده می دهند نیز متفاوت هستند. پلان مسکونی یک طبقه، نقشه ساختمان سه خوابه ، نقشه ساختمان دوبلکس همچنین پلانهای تجاری مسکونی از جمله پلان های پر کاربرد هستند و نحوه ترسیم و مهندسی کردن هر یک با دیگری متفاوت است.

علت این موضوع نیز مشخص است. نحوه ای که قرار است از فضای یک محل توریستی- سیاحتی استفاده شود، مشخصاً با نحوه استفاده از فضا در ساختمان مسکونی که افرادی قرار است در آن به طور دائمی سکونت داشته باشند؛ بدون شک متفاوت است. همچنین نوع دسترسی ها و تسهیلاتی که در طراحی نقشه ساختمان هر یک لحاظ می شوند با دیگری تفاوت دارد.

در واقع هنر مهندس معمار نیز همین موضوع است که به چه شکل طراحی نقشه ساختمان یک سازه را نظر به کاربری آن، فضای در دسترس، بودجه و امکانات موجود مهندسی می کند. هر یک از این عوامل خود به تنهایی می تواند محدود کننده و در روند ساخت به نوعی گلوگاهی باشد. یک پلان خوب و مهندسی شده می تواند از پس همه این عوامل برآمده و سازه را به بهینه ترین شکل ترسیم کند.

نکات مهم در طراحی نقشه ساختمان

همانطور که پیشتر اشاره شد، طراحی نقشه ساختمان و کیفیت و چگونگی انجام آن به صورت مستقیم در زیبایی و در عین حال استحکام سازه تأثیرگذار است. اما چه نکاتی باید در طراحی نقشه ساختمان در نظر گرفته شوند؟ در ادامه به چند مورد از این نکات خواهیم پرداخت.

وضوح جزئیات یکی از مهمترین نکاتی است که باید در طراحی نقشه ساختمان به آن توجه ویژه شود. همه چیز باید به درستی دیده شود و در صورت لزوم توضیحات مرتبط در کنار نقشه ارائه شود. در حقیقت طراحی نقشه ساختمان باید به نحوی انجام شود که پلان خروجی آن همه اطلاعات لازم را به مهندس معمار یا خواننده پلان بدهد.

این اطلاعات به صورت جزئی می تواند شامل محل باکس های پله و آسانسور، ورودی واحد های ساختمانی، مشخص کردن ورودی ساختمان، جزئیات درون واحد نظیر محل قرار گرفتن آشپزخانه و بخش های مختلف واحد، تعیین فضاهای خصوصی وعمومی واحد و بسیاری از موارد این چنینی باشد.

توجه دقیق به این موارد است که یک ساختمان را خوش ساخت می کند و ارزش ساختمان را تا چندین برابر ارزش مادی و سازه خود افزایش می دهد. به عنوان مثال در نظر گرفتن فضا های خصوصی و عمومی واحد های ساختمانی در طراحی نقشه ساختمان و استفاده از رابط ها (کانکتور هایی نظیر راهرو ها، دیوایدر یا بخش کننده ها و غیره) به تناسب سازه، می تواند طراحی داخلی را به مراتب کارآمد تر و زیبا تر کند.

همچنین برخی از مهندسان معمار پا را یک قدم فراتر می گذارند و مبلمان شدن فضا، محل اتاق خواب ها و غیره را نیز در طراحی نقشه ساختمان شخصی سازی و مشخص می کنند. به این ترتیب مقصود به کارفرما منتقل می شود و ترسیم و تصویر بسیار روشن تری از سازه در اختیار کارفرما یا خریدار قرار می گیرد. طراحی نقشه ساختمان را از جهاتی می توان هنر عرضه و ارائه تصویر سازه به مخاطب دانست.

چه کسی می تواند طراحی نقشه ساختمان را انجام دهد؟

همانطور که پیشتر نیز به این موضوع اشاره شد، طراحی نقشه ساختمان نیازمند بهره مند بودن از دانش فنی و مهندسی و آشنایی به اصول نقشه کشی است. به همین دلیل افراد معمولی که با این مفاهیم آشنایی ندارند قادر به ترسیم و طراحی نقشه ساختمان به طور اصولی نیستند.

مهندسان معمار، دفاتر فنی و مهندسی، مهندسان نقشه کشی، دفاتر و گروه های مهندسی عمران و سازه همگی می توانند کاندیدا های مناسبی برای طراحی نقشه ساختمان به شمار روند. توصیه ما به شما این است که طراحی نقشه ساختمان خود را صرفا به متخصصان این حوزه و گروه های حرفه ای در این زمینه بسپارید تا بتوانید در نهایت نقشه و پلانی ایده آل و متناسب با تصورات ذهنی خود داشته باشید.

جهت تماس با کارشناسان خانه معمار با شماره  91014525-021 تماس حاصل فرمائید.