قیمت چوب نمای ساختمان

یکی از نکاتی که هنگام استفاده از ترمووود مورد نظر سازندگان ساختمان قرار می‌گیرد، هزینه نمای چوبی است. استقبال بی‌نظیر از چوب ترمو نما در سال‌های اخیر موجب شده است تا فروش چوب ترمو افزایش چشمگیری پیدا کند. زندگی شهری و گسترش سیمان و آهن در ساختمان‌سازی، بشر را بیش از پیش مشتاق طبیعت کرده است. انسان‌ها تلاش می‌کنند تا با استفاده از چوب نما عناصر طبیعت را به زندگی خود راه داده و به شیوه‌ای مدرن و به‌روز طبیعت آشتی کنند.
نمای ترموود علاوه بر زیبایی خاص خود و شیک کردن محیط درونی و بیرونی ساختمان، بخاطر استقامت، ماندگاری بالا و انعطاف‌پذیری خود مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است. در این مقاله می‌کوشیم ضمن ارائه توضیحاتی اجمالی درباره اجرای نمای چوبی ساختمان با ترمووود، شما را با نکات لازم برای خرید چوب ترمو و قیمت آن آشنا کنیم.


اجرای نمای چوبی ساختمان

نمای چوبی به قسمت بیرونی ساختمان و در واقع پوشش آن گفته می‌شود. چوب نمای ساختمان علاوه بر زیبایی خود نقش محافظ ساختمان در برابر گرما، سرما و رطوبت را داشته و همچنین حرارت داخل آن را نیز تثبیت می‌کند. سابقه استفاده از چوب نما برای ساختمان به گذشته‌های دور برمی‌گردد، اما امروزه با افزایش علاقه و گرایش انسان‎‌ها به بازگشت به طبیعت دوباره مورد توجه طراحان ساختمان قرار گرفته است.


نمای چوبی ساختمان با ترمووود

ترمو چوب به آخرین فناوری اصلاح و پایدارسازی چوب گفته می‌شود که طی آن مقاومت چوب در برابر رطوبت و آب افزایش می‌یابد. برای همین همواره به معمارانی که در پی استفاده از چوب در نمای ساختمان هستند، چوب ترمو پیشنهاد می‌شود. هزینه نمای چوبی با استفاده از ترموود به صرفه بوده و به همین دلیل در ایران نیز مورد استقبال قرار گرفته است. این محصول در واقع چوب ترمو فنلاندی است و به روشی اطلاق می‌شود که شرکت‌های معتبر این کشور برای پایداری چوب انجام می‌دهند.
استفاده از ترموود برای نمای ساختمان بخاطر مقاومت آن در برابر قارچ و کپک و حشرات در محیط‌های مختلف کاربردی‌تر از سایر انواع چوب است. چوب نمای ترموود عایق دما بوده و در برابر پوسیدگی و فرسایش محیطی دوام بسیار بالایی دارد. از دیگر مزیت‌های استفاده از ترمووود ثبات شکلی و ثبات ابعاد آن است که بر محبوبیت آن افزوده است.

قیمت نمای چوبی ساختمان

قیمت نمای چوبی ساختمان

قیمت چوب نمای ساختمان تحت تاثیر عوامل مختلف دستخوش تغییراتی می‌شود. برخی از این عوامل بیرونی هستند، همچون نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی و یا وضعیت بازار جهانی. اما برخی عوامل درونی نیز بر قیمت چوب ترمووود اثر دارند. از آن جمله بازار داخلی کشور است. مثلا در سال‌های اخیر، تغییرات جهانی و بازار بین‌المللی مشتریان را به سمت ترموود ایرانی سوق داده است. قیمت چوب ترمو ایرانی نسبت به همتایان خارجی خود کمتر بوده و به‌صرفه‌تر نیز هست.

ارزانترین قیمت نمای چوبی

عموما به آن دسته از افرادی که به دنبال قیمت چوب ترمو ارزان هستند، پیشنهاد می‌شود تا به نمایندگی‌های فروش این محصول مراجعه کنند. در تولید چوب ترمو مهم است که از بهترین ماشین‌آلات استفاده شود تا کیفیت چوب کاهش نیابد. همچنین در نمای ترموود ارزان ، کیفیت مصالح نیز اهمیت ویژه‌ای دارند. نمای ترموود از جمله ارزان‌ترین انواع نمای ساختمان به حساب می‌رود که علاوه بر ظاهر شیک و مدرن خود، بسیار مقرون به صرفه بوده و قابل مقایسه با دیگر مواد نیست.
افرادی که به دنبال ارزان‌ترین قیمت نمای چوبی هستند، باید در پی نماهای بادوام باشند تا هزینه‌های کمتری برای طراحی ساختمان متحمل شوند. از دیگر ویژگی‌های نمای چوبی ترموود همخوانی آن با سنگ است. در صورتی که افراد بخواهند از هزینه‌های خود برای ساختمان با نمای چوبی بکاهند، می‌توانند برای قسمتی از کار از سنگ نیز استفاده کنند، تا علاوه بر تنوع در طرح و جنس، در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی کرده باشند.

ساختمان چوبی ترمو

قیمت چوب ترمووود

قیمت نهایی این محصول بر اساس متر مربع سنجیده می‌شود و بر اساس ضخامت چوب، هزینه نمای ترموود نیز تغییر می‌کند. به این معنا که در صورتی که ضخامت چوب بیشتر شود، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. برای مثال یکی از ابعاد چوب که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابعاد با ضخامت 16 میلی‌متر با عرض 92 میلی‌متر است که قیمت پایین‌تری نیز از سایرین دارد.
برای محاسبه هزینه نمای چوبی باید به برخی نکات توجه کرد، برای مثال قیمت هر متر مربع چوب نما چقدر خواهد بود، قیمت رنگ و رنگ‌کاری چوب ترمو نیز از دیگر مواردی است که باید مد نظر قرار گیرد. قیمت زیرسازی چوبی و هزینه نصب نیز همواره در هزینه نمای چوبی مورد توجه هستند. هزینه نصب نمای چوب ترمو نیز بر اساس اینکه ساده، متوسط و یا دشوار باشد نیز بر هزینه کل اثرگذار خواهد بود.

عوامل موثر در قیمت نمای چوبی ساختمان

عوامل متعددی هستند که بر قیمت نمای چوبی ساختمان اثرگذارند و موجب نوسان در قیمت چوب ترمو می‌شوند. برای مثال همه‌گیری ویروس کرونا در ایران و جهان نیز بر قیمت نمای چوبی ساختمان بی‌تاثیر نبوده است. در عین حال دیگر عوامل اثرگذار بر قیمت نمای چوبی ساختمان، قیمت‌گذاری مواد اولیه با توجه به درجه‌بندی نوع کیفیت این مواد است. برخی موارد همچون سن درخت نیز بر قیمت آن تاثیر دارند. از دیگر عواملی که در هزینه نمای چوبی نقش دارند، فرآیندی است که چوب ترمو طی می‌کند.
برای مثال هزینه سوخت در کوره‌های تولیدی دارای اهمیت ویژه‌ای است. فرآیند پرداخت، نوع ماشین‌آلات مورد استفاده و تکنولوژی‌های به کار رفته و در نهایت نیروی انسانی در قیمت نهایی سهم ویژه خواهند داشت. با توجه به افزایش فروش چوب ترمو در سال‌های اخیر، مهم است تا مشتریان بتوانند بین محصولات بی‌کیفیت و مرغوب تمایز قایل شوند و برای کاهش هزینه نمای چوبی از محصولات بی‌کیفیت استفاده نکنند.