در کنار تمامی مبلمانی که در طراحی دکوراسیون منزل استفاده می‌شود، پرده از اهمیت زیادی برخوردار است. پرده اگر به درستی انتخاب شود، باعث ایجاد یکپارچگی و هماهنگی بین مبلمان و سایر وسایل محیط می‌شود. هنگام انتخاب پرده، محل نصب ، طرح، جنس و رنگ، از مواردی است که باید به آن دقت شود. انتخاب نادرست پرده ممکن است علاوه بر زیبا نکردن دکوراسیون، منزل شما را بی روح و یا شلوغ جلوه دهد.

امروزه پرده‌های زبرا، شید و دابی، طرفداران زیادی پیدا کرده اند. این پرده ها، به دلیل تنوع در رنگ و طرح، جزو گزینه‌های اولیه انتخاب پرده در دکوراسیون داخلی می باشند. همچنین این پرده‌ها در کنار راحتی در نصب و استفاده، جنس و نوع آن ها باید متناسب با اتاق مورد نظر باشد تا بتواند جلوه خود را بهتر نمایان کند. اما هر یک از این نوع پرده‌ها، برای چه اتاقی مناسب‌تر هستند؟ همچنین ملاک انتخاب این نوع پرده‌ها چیست؟ در ادامه به معیار های درست برای انتخاب پرده مناسب هر اتاق منزل، اشاره شده است تا بتوانید با انتخابی درست، دکوراسیون منزلتان را مطابق با سلیقه خود بچینید.

پرده مناسب آشپزخانه

در انتخاب پرده آشپزخانه، علاوه بر آن که باید بر هماهنگی و ترکیب رنگ مناسب آن با کابینت‌ها و دکوراسیون آشپزخانه دقت شود، انتخاب جنس پرده نیز اهمیت زیادی دارد. محیط آشپزخانه بیش از هر محیط دیگری در منزل در معرض رطوبت و چربی است و باید به طور مرتب تمیز شود. پس اگر نمی‌خواهید بعد از مدتی مدل و رنگ پرده شما از بین برود، از پرده‌هایی با جنس مقاوم استفاده کنید که نگهداری از آن راحت باشد. بهترین گزینه برای جنس پرده آشپزخانه، ژاکارد است. پارچه ژاکارد ثبات و مقاومت بالایی دارد و نگهداری از آن آسان است. بنابراین پرده شما به راحتی کیفیت خود را از دست نخواهد داد. با انواع پرده‌های زبرا ژاکارد می‌توان به راحتی نور را  تنظیم کرد. پارچه ژاکارد، از طیف‌های گوناگون الیاف تولید شده و طرح‌های آن هنگام بافت ایجاد می‌شود. بنابراین دارای تنوع بالا در رنگ و طرح است. از جمله شرکت هایی که در زمینه تولید پارچه‌های ژاکارد فعالیت می‌کند، شرکت خوشرو بافت است که محصولاتی از پارچه ژاکارد مانند زبرا ژاکارد، زبرا پلیسه ژاکارد و زبرا شید ژاکارد را تولید می‌کند.

پرده مناسب اتاق خواب

طرح و رنگ پرده اتاق خواب، مطابق با حجم و مدل وسایل موجود در اتاق انتخاب می‌شود. اگر اتاق خواب شما اتاقی شلوغ و پر از وسایل ریز و درشت است، بهتر است از پرده هایی با طرح‌های ساده استفاده کنید. چرا که انتخاب پرده‌ای با طرح‌های زیاد، اتاق خوابتان را بسیار شلوغ‌تر از آن چه که هست نشان خواهد داد. اما اگر اتاق خواب نسبتاً خلوتی دارید، می‌توانید از پرده‌های زبرا و شید با طرح‌های خاص استفاده کنید تا اتاق خواب تان را از سادگی و یکنواختی زیاد خارج کنید. برای انتخاب پرده اتاق کودکان، میتوانید از پرده هایی با رنگ‌های شاد و با طرح‌های کارتونی-فانتزی استفاده کنید. پرده‌های شید، برای اتاق خواب (مخصوصاً اتاق خواب کودکان) بسیار مناسب هستند. زیرا علاوه بر این که از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری می کنند، اتاق را زیاد تاریک نمی کنند.

پرده مناسب سالن پذیرایی

پرده در زیبایی سالن پذیرایی تاثیر زیادی داشته و به مبلمان و دکوراسیون جلوه ی خاصی می‌بخشد. به همین علت در پرده‌های سالن پذیرایی، از جنس‌های خاص و متفاوت استفاده می‌شود. بسته به محل قرار گیری پنجره و میزان تابش مستقیم نور خورشید، می‌توان از پارچه‌های با جنس نازک ، ضخیم و یا ترکیب هر دو استفاده کرد. در دکوراسیون مدرن، از پرده هایی با طرح‌های ساده شید نیز استفاده می‌شود تا مبلمان شما بیشتر به چشم بیاید. اما اگر دکوراسیون سالن پذیرایی تان ساده است، می‌توانید با استفاده از پارچه هایی گلدار یا طرح دار، فضای پذیراییتان را خاص و متفاوت کرده و جلوه خاصی به آن ببخشید. همچنین اگر به پرده‌های پارچه ای نیز علاقه دارید می‌توانید با ترکیب پرده‌های زبرا با طرح‌های ساده و رنگ‌های روشن به عنوان زیر پرده و پرده‌های پارچه‌ای، این دو پارچه را با هم ترکیب کرده و با ترکیب هردو نوع پارچه، از پرده‌ای با ظاهری زیبا و خاص در سالن پذیراییتان لذت ببرید. اگر مبلمان منزلتان سبک سلطنتی دارد، می‌توانید پرده سالن پذیرایی را از پرده‌های زبرا پلیسه ژاکارد شرکت خوشرو بافت انتخاب کنید. شرکت خوشرو بافت، پرده هایی با طرح‌های سلطنتی را در محصولات خود دارد که مطابق با سلیقه تان میتوانید آن را با مبلمان سلطنتی خود ست کنید.

پرده مناسب اتاق کار

اگر شما جزو افرادی هستید که اتاقی از منزل تان را به عنوان اتاق کار جدا کردید،  باید بدانید که خصوصیات پرده اتاق کار با سایر اتاق‌ها متفاوت است. رنگ پرده این اتاق علاوه بر هماهنگی با سایر مبلمان اتاق، باید موجب ایجاد آرامش باشد تا فردی که در این اتاق مشغول به کار هست، حس آرامش در حین انجام کار داشته باشد. ابعاد پرده باید متناسب با اندازه پنجره بوده ومقدار نور ورودی به اتاق قابل کنترل باشد. از پرده‌های مناسب این اتاق که دارای ویژگی‌های گفته شده باشد، میتوان پرده‌های زبرا دابی، زبرا شید دابی و زبرا پلیسه دابی شرکت خوشرو بافت را نام برد.

همان طور که گفته شد هر یک از پرده های زبرا، شید و دابی، کاربردهای خاص خود را دارند که با انتخاب صحیح میتوان پرده‌ای با تاثیر خیره‌کننده بر دکوراسیون در منزل داشت. یکی از شرکت های معتبر در زمینه فروش انواع پرده با کیفیت و مقرون به صرفه، شرکت خوشرو بافت است. شرکت خوشرو بافت از سال 1381 در زمینه تولید پارچه‌های ژاکاردی شروع به فعالیت کرده و انواع پرده‌های زبرا ( http://www.khoshroobaft-mandegar.com/) والونی و حریر را تولید می‌کند. این مجموعه مجهز به ماشین آلات مدرن روز ایتالیا و فرانسه می‌باشد و با بهره گیری از مواد مصرفی مرغوب، محصولات خود را با کیفیت و قیمت ممتاز، به بازار های داخلی و خارجی عرضه می کند.