به نقل از تسمینو برای تبلیغات در فضای آنلاین روش های مختلفی وجود دارد مانند تبلیغات بنری , تبلیغات بصورت ویدئویی و ... که رپورتاژ آگهی یا Advertorial هم نمونه ای از همین مدل تبلیغات اینترنتی میباشد؛ تبلیغاتی که به نوعی غیر مستقیم هم روی مخاطب و هم سئو سایت تاثیر گذاشت. پس شاید تبلیغات چراغ خاموش در فضای آنلاین و آفلاین را بتوان پاسخ کوتاه و صریح سوال رپورتاژ آگهی چیست؟ ، در نظر گرفت.

روشهای مختلفی برای انتشار رپرتاژ وجود دارد، مانند محتوای متنی یا ویدئویی. اما از آنجایی که محتوای متنی هنوز هم گل سر سبد گوگل در نظر گرفته میشود، انتخاب اول بسیاری از افراد، نگارش متنی کاربردی هم برای رفع نیاز کاربر و هم برای قرار دادن لینک و گرفتن بک لینک از سایت مد نظرشان است. در صورتی که برای تهیه و تعیین استراتژی لینک سازی به دنبال اطلاعات بیشتری در خصوص سوال رپورتاژ چیست و تفاوت آن با بک لینک هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

رپورتاژ چیست؟

رپورتاژ آگهی یا Advertorial یکی از شیوه های سنتی تبلیغات آفلاین است که با کمی تغییر به فضای آنلاین هم راه پیدا کرده است. پیش از این کسب و کارها برای معرفی محصول و خدمات خود به افراد، از روزنامه و مجلات خبری برای انتشار یک متن تبلیغاتی استفاده میکردند؛ متنی که در ظاهر کاربردی و یا خبری بود، اما در باطن اشاره ای غیر مستقیم به روش رفع نیاز یا سوال مخاطب داشت. در حال حاضر، از این روش به عنوان یکی از روشهای قدرتمند تبلیغات بومی، استفاده میشود. روشی که اصلیترین مزایای آن عبارت هستند از: افزایش آگاهی از برند، رفع نیاز مخاطب و بهبود رتبه سئو سایت.

محتوای رپورتاژ، با هدف تبلیغات غیر مستقیم و صد البته رفع نیاز مخاطب، تهیه شده و در کنار سایر محتواهای موجود در وب سایت، منتشر میشود. این مدل از تبلیغات از سال ۱۹۱۵ تا کنون در رسانه های چاپی مورد استفاده قرار گرفته است. اما در فضای آنلاین، از آن به عنوان روشی جهت تبلیغات بومی یا محتوای اسپانسری یاد میشود.

همچنین برای خرید رپورتاژ آگهی میتوانید از لینک زیر اقدام نمایید : https://www.tesmino.com/reportage/

بعد از دریافت پاسخ سوال رپورتاژ آگهی چیست، نوبت به بررسی این مدل از تبلیغات در سئوی سایت میرسد؛ مسئله ای که هدف اصلی ما در این مقاله است.

مزایای رپورتاژ آگهی چیست؟

بهبود جایگاه سایت در موتورهای جستجو: رپرتاژ آگهی یکی از روشهای موثر لینک سازی است که در مدت زمانی معمولا کوتاه تاثیر چشمگیری در بهبود سئوی سایت ایفا میکند. در صورتی که نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی رعایت شده باشد، سیگنالی که برای موتورهای جستجو ارسال میشود، نشان از معتبر بودن سایت شما دارد، مسئله که به بهبود رتبه سایت شما کمک شایانی میکند.

افزایش ترافیک سایت: گرچه هدف اصلی از انتشار رپرتاژ افزایش ترافیک نیست، اما اگر سایت مقصد و موضوع درست انتخاب شده باشد، قطعا منجر به افزایش ترافیک سایت هم خواهد شد.

افزایش آگاهی از برند و برندینگ: برند منشن یکی از روشهای لینک سازی است. در این مدل، در متن رپورتاژ هیچ لینکی از سایت وجود ندارد و به استفاده از نام برند اکتفا میشود. مشابه با زمانی که نام یک برند در شبکه های اجتماعی تکرار شده و اصطلاحا سوشال سیگنال آن قوی میشود.

گوگل چگونه رپورتاژ آگهی را شناسایی میکند؟

یکی از مهمترین مواردی که هنگام راه اندازی کمپین رپرتاژ آگهی باید بدان توجه داشته باشید، طبیعی بودن روند نگارش و قرارگیری لینکهای داخل متن است. با توجه به این که رپرتاژ نوعی تبلیغات پولی است، اگر گوگل متوجه کوچکترین مورد غیر طبیعی در رپورتاژ شود، قطعا شما را با پنالتی گوگل، جریمه خواهد کرد. اما با توجه به اینکه ما به الگوریتمهای گوگل دسترسی نداریم، اطلاعات زیادی از روند شناسایی و برخورد گوگل با رپورتاژ آگهی مشخص نیست. 

برخلاف تصور بسیاری از افراد، گوگل برای انجام هرکاری از الگوریتم و ربات استفاده نمیکند. بلکه در برخی موارد، خصوصا مواردی که به دنبال ردپای چیزی عجیب است، از نیروی انسانی کمک میگیرد. در صورتی که رباتهای گوگل، متوجه مسئله ای عجیب و در واقع یک ردپا در متن پورتاژ شوند، URL را در یک فهرست خاص قرار میدهد. سپس نیروی انسانی گوگل یک به یک URLهای مشکوک را بررسی میکند. در صورتی که به وضوح مشخص شود این لینک سازی توسط صاحب سایت تبلیغ دهنده انجام شده است، قطعا تاثیر منفی در سئو سایت خواهد داشت. به همین دلیل است که تاکید میکنیم از یک روند ثابت و همیشگی برای قراردادن لینک در متن رپورتاژ استفاده نکنید!

مهمترین مواردی که گوگل را به صفحه رپورتاژ مشکوک میکند، عبارت هستند از:

انتشار محتوایی بی کیفیت، و قرار دادن چند لینک با کلمه کلیدی هدف صفحه.

استفاده از لینکهای یک سایت در یک صفحه. کو سایتیشن یکی از مفاهیم مهم در لینک سازی است که به طبیعی بودن استراتژی ساخت بک لینک شما کمک شایانی میکند. خودتان را به جای گوگل بگذارید! طبیعی نیست که در یک صفحه از یک سایت، تنها لینک سایت شما قرار گرفته باشد! پس دست و دل باز باشید و برای جلوگیری از جریمه گوگل هم از لینکهای مرتبط و کاربردی مرتبط با موضوع، در متن استفاده کنید.

محتوای همسایه یک لینک، تاثیر زیادی در میزان اثربخشی لینک داشته و به درک بهتر گوگل از لینک کمک ویژه ای میکند. در نتیجه اگر محتوای اطراف لینک حالت تبلیغاتی داشته باشد، با توجه به پیشرفت الگوریتمها، گوگل متوجه تبلیغاتی بودن لینک خواهد شد. در نتیجه از رعایت اصول نگارش رپورتاژ غافل نشوید.

تفاوت بازاریابی محتوا با رپورتاژ چیست؟

گرچه رپورتاژ آگهی معمولا به صورت یک متن در سایتهای مختلف منتشر میشود، اما بازایای محتوایی نیست! رپورتاژ تبلیغی است برای برجسته کردن یک خدمت یا محصول. در حالی که بازاریابی محتوا روشی برای تولید محتوا به شکل های مختلف در چند بخش برای توضیح یک محصول یا خدمت است.

در تولید محتوایی که برای سایت انجام میشود، استفاده از لینکهای داخلی برای افزیش میزان ماندگاری کاربر در سایت و نشان دادن ارتباط موضوعی بین صفحات مختلف سایت، الزامی است. در حالی که اگر در متن رپورتاژ تنها از لینکهای سایت با عین کلمات کلیدی استفاده شود، گوگل به غیر طبیعی بودن فعالیت شما، مشکوک میشود.

عوامل موثر در موفقیت رپورتاژ آگهی چیست ؟

با توجه به موارد گفته شده، احتمالا این سوال برای شما مطرح میشود که چگونه رپورتاژ آگهی تاثیرگذار بنویسیم؟ در ادامه به مواردی اشاره میکنیم که رعایت هریک از آنها به کسب نتیجه بهتر از این سبک از تبلیغات، کمک ویژه ای میکند:

آنالیز بک لینک رقبا

به طور کلی برای انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی چه در فضای آنلاین و چه آفلاین رقابت سنجی اولین کاری است که باید انجام دهید. قبل از اینکه وب سایتی را برای انتشار رپورتاژ انتخاب کنید، ابتدا نگاهی به فهرست بک لینکهای سایت رقبا داشته باشید. برای انجام این کار میتوانید از ابزارهایی مانند Ahref و MOZ استفاده کنید. بعد از شناسایی سایتها، لینک رپورتاژها را بررسی کنید. به عنوان بررسی کنید از چه برچسبهایی برای انتشار رپرتاژ استفاده شده است. برای خفظ ارتباط موضوعی، از مدیر سایت بخواهید از همان برچسبها برای متن تبلیغاتی شما هم استفاده کند.

انتخاب سایت مرتبط برای انتشار رپورتاژ

مسئله بعدی که باید بدان توجه داشته باشید، ارتباط موضوعی بین سایت شما و سایت مد نظرتان است. فراموش نکنید که گوگل متوجه موضوع هر صفحه میشود. پس برای اینکه به محتوای شما مشکوک نشود، بهتر است تبلیغتان را در سایتی قرار دهید که به نوعی مرتبط با موضوع سایت شما است.

انتخاب درست کلمات کلیدی

تعریف و نحوه استفاده از کلمه کلیدی در سالهای اخیر با توجه به تغییرات الگوریتم های گوگل، تغییرات زیادی داشته است. در حال حاضر برای جلوگیری از تکرار کلمه کلیدی و رتبه گرفتن در کلماتی که به نوعی مترادف هم هستند، استفاده از کلمات کلیدی دم بلند و LSI پیشنهادی گوگل توصیه میشود. به جای آنکه چگالی کلمه کلیدی را یک متن زیاد یا کم کنید، بهتر از مترادف کلمه کلیدی مد نظرتان، در جای مناسب و به طبیعی ترین شکل ممکن استفاده کنید. علاوه بر این کلمه و موضوعی انتخاب کنید که مخاطب جستجو میکند. آنچه که شما در نظر دارید، لزوما همان چیزی نیست که توسط مخاطب در موتورهای جستجو سرچ میشود. برای یافتن بهترین کلمات کلیدی میتوانید از ابزارهای رایگان مانند کیورد پلنر و … استفاده کنید.

مشاهده ادامه مطلب رپورتاژ آگهی چیست در تسمینو