آموزش مجازی دانش آموزان موضوعی جدید است که می تواند به اندازه زیادی ذهن والدین و فرزندان را درگیر کند. این چالش می تواند تبدیل به مسئله ای مشکل ساز یا چالشی آموزنده برای والدین و دانش آموزان شود. با این حال نقش والدین در مسیر شکل گیری این مسئله اهمیت بسیاری دارد. برخی از والدین نمی دانند که در این روند آموزشی جدید چه نقشی دارند. از این رو به دنبال درک اهمیت نقش خود هستند. این مقاله می تواند راهنمای مفیدی درباره این موضوع باشد.

آموزش مجازی، فرصتی برای نزدیک شدن والدین به دنیای درسی فرزندان

دانش آموزانی که کم سن و سال هستند، قطعا برای شروع آموزش های مجازی نیاز به کمک پدر مادر خود دارند. همین مسئله می تواند بهانه ای باشد تا والدین بیشتر از قبل به کیفیت آموزش و بازدهی فرزندان خود توجه داشته باشند.

ممکن است دانش آموزانی که به طور کامل سواد خواندن و نوشتن ندارند، در فرآیند بازکردن برنامه های آموزشی در اینترنت و گوشی دچار مشکل شوند. در چنین شرایطی والدین باید به صورت کامل بر عملکرد فرزند خود نظارت داشته باشند.

کمک به افزایش کیفیت مطالعه و یادگیری دانش آموزان

یکی از مهم ترین اقداماتی که باید توسط والدین صورت بگیرد، ایجاد فضایی مناسب برای فراگیری دروس است. مجازی بودن آموزش ها به دلیل دور شدن از حال و هوای مدرسه، هم کلاسی ها و عدم برقراری ارتباط حضوری می تواند تا حدودی برای برخی از دانش آموزان کسل کننده باشد. تا حدی که ممکن است از این فرآیند خسته شوند و انگیزه ای برای شروع کلاس های آنلاین نداشته باشند.

اقدامات متفاوتی می تواند از سمت والدین شکل بگیرد تا این مشکل ایجاد نشود. به طور مثال والدین باید در بازه زمانی برگزاری کلاس آنلاین دانش آموزان خود، سکوت محیط خانه را رعایت کنند. حتی اگر انجام چنین کاری ممکن نیست، باید فضایی آرام و به دور از استرس را برای دانش آموز خود فراهم کنید.

فراهم کردن الزامات شرکت در کلاس های آنلاین

قطعا فراهم کردن امکاناتی مانند انواع لوازم جانبی اعم از هندفری باکیفیت، فلش مموری یا کارت حافظه اهمیت بسیاری دارد اما خودتان را درگیر این موارد نکنید. به طور مثال نیاز نیست که حتما یک شارژر وایرلس یا پاور بانک برای گوشی موبایل دانش آموز تهیه کنید. منظورمان این است که همه چیز، هزینه کردن نیست. بلکه موارد مهم تری باید یادگیری وجود دارد. به طور مثال می توانید برنامه ریزی و مدیریت زمان را طبق همین فرآیند به دانش آموز خود یاد بدهید. به او توضیح بدهید که باید برای شرکت در کلاس های آنلاین آمادگی لازم را داشته باشد. گوشی هوشمند خود را شارژ کند، کمی قبل تر از شروع کلاس ارتباط اینترنت خود را بررسی کند و آماده باشد.

آموزش دانش آموزان برای نحوه استفاده از وسایل دیجیتال

حتی در صورتی که سن دانش آموز شما به گونه ای است که خودش می تواند از پس کارهای لازم برای شرکت در کلاس آنلاین بربیاید باز هم لازم است تا آموزش هایی از سمت شما شکل بگیرد. این مسئله حس اعتماد به نفس در دانش آموز را افزایش می دهد. نشان می دهید که به آرامش او توجه می کنید. به طور مثال در این فرصت می تواند اهمیت مراقبت کردن از وسایل و استفاده صحیح از آن ها را به فرزند خود آموزش دهید.

استفاده صحیح از گوشی موبایل، استفاده از شارژر اصلی سامسونگ و برندهای دیگر به جای شارژر تقلبی، میزان فاصله چشم تا مانیتور و موارد مشابه از مسائلی است که باید به شیوه اصولی توسط شما آموزش داده شود. پس از این نه تنها برای نحوه استفاده از وسایل بلکه برای حفظ تمام داشته های فرزندتان درس بزرگی به او داده اید. به طور مثال سلامتی دانش آموز یکی از مسائلی است که باید مود توجه قرار گیرد. دانش آموزان در طول روز چندین ساعت در فضای مجازی هستند. باید حواستان باشد تا در چنین شرایطی تفریحات دنیای واقعی نادیده گرفته نشوند.

پیگیری میزان پیشرفت دانش آموز در فرآیند آموزش

اگر آموزش های مجازی به اندازه کلاس های واقعی برای دانش آموز اهمیت ندارد، باید متوجه یک هشدار خطر باشید. گاهی اوقات ممکن است دانش آموز این مسئله را نشان ندهد اما با پیگیری میزان رشد و روند فعالیت در آموزش می توانید به این مسئله پی ببرید.

شاید در ابتدا نیاز باشد تا شما کمک دانش آموز خود کنید که ساعت خواب را تنظیم کند. انگیزه کافی برای حضور در کلاس و مشارکت در بحث ها را داشته باشد. نحوه ایجاد انگیزه و تنوع کاملا به خلاقیت شما بستگی دارد. به طور مثال با خرید فلش مموری و انتقال فایل های آموزشی و نصب آن به تلویزیون می توانید محیط جدید و تازه ای برای مطالعه دروس ایجاد کنید سپس میزان پیشرفت دانش آموز را بررسی کنید.

به صورت کلی نقش والدین در فرآیند آموزش مجازی اهمیت بسیاری دارد. والدین باید به خوبی با دانش آموزان خود ارتباط برقرار کرده و در این مسیر همراه آن ها باشند.