با استفاده از یک کاشی بادوام و زیبا، دیواری چشم نواز برای خود بسازید

کاشی کاری نیازمند مهارت است و ما اینجاییم تا کمک تان کنیم کاشی دیوار خود را به بهترین نحو، نصب نمایید. چه یک حمام باشد یا اتاقک حمام، پشت زمینه آشپزخانه یا یک بخش کوچک در اطراف شومینه، در هر صورت نصایح ما کمک تان می کنند تا نتیجه ای عالی داشته باشید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید قیمت نصب کاشی  را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال کاشی کار در تهران باشید می‌توانید سفارش نصب کاشی  ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

قبل از شروع، کاشی کاری خود را برنامه ریزی کنید. تخمین زدن میزان کاشی و چسب مورد نیاز خود را، آماده سازی دیوار و برنامه ریزی درباره مکان آن از فاکتورهای ضروری می باشد. راهنمای ما به شما کمک می کند تمام چیزهایی که قبل از انجام کاشی کاری باید بدانید را یاد بگیرید.

در این راهنما در تمام گام های کاشی کاری همراهتان خواهیم کرد. در مثال ما، میخواهیم یک دیوار کامل را با استفاده از کاشی های مربعی، به صورت خطی پر کنیم. چگونگی انجام موارد زیر را توضیح خواهیم داد:

 • نصب کاشی به دیوار
 • برش لبه های کاشی و مرتب کردن آن
 • دوغاب کاری و روکش کاشی
 • نصب درزگیر در فواصل بین کاشی ها

لوازم مورد نیاز برای کار

مواد:

 • کاشی دیوار
 • فیلر- اگر روی دیوارتان حفره هایی وجود دارد از فیلر استفاده کنید. اگر حفره های مورد نظر از یک مشت بزرگتر هستند، از فردی متخصص بخواهید آنها را ترمیم کند.
 • چسب کاشی- پیشنهاد می کنیم از چسب ترکیبی آماده کاشی استفاده کنید تا از صرف وقت جلوگیری شود.
 • فاصله دهنده کاشی
 • درزگیر بهداشتی- پیشنهاد می کنیم برای پایان کار از درزگیر ضد قارچ استفاده کنید.
 • دوغاب- پیشنهاد می کنیم از دوغاب ترمیم آماده استفاده کنید
 • پارچه همه کاره
 • تخته پایه- در صورت نیاز

ابزار:

 • خطکش
 • متر
 • مداد روغنی یا مداد نوک صاف برای علامت زدن کاشی ها در هنگام برش
 • ماله
 • ماله لبه دار
 • کاتر کاشی
 • صفحه صاف کننده کاشی- در صورت نیاز
 • اره آهن بر- در صورت نیاز به برش تخته پایه
 • پخش کننده دوغاب
 • روکش دوغاب
 • چکش دو شاخ
 • اسفنج
 • سطل
 • تراز
 • دستگاه مخصوص کارتریج- در صورت نیاز. برخی درزگیرها چیزی شبیه به دستگاه مخصوص دارند که به همین دلیل به دستگاه کارتریج نیازی نیست. دستورالعمل درزگیر را مطالعه کنید.
 • صاف کننده درزگیر

کیت ایمنی:

 • دستکش های محافظتی
 • ماسک

اول ایمنی:

 • ابتدا عینک ایمنی و ماسک خود را بپوشید تا در هنگام برش کاشی تکه های کوچک آن به شما آسیب وارد نکنند.

چگونه یک دیوار کامل را کاشی کنیم؟

زمانی که اندازه گیری کاشی ها را تمام کرده، دیوار را آماده ساخته و الوار آسیب دیده را تعویض نمودید، با دنبال کردن مراحل زیر، نصب کاشی را آغاز کنید.

گام اول

از گوشه شروع کرده و ابتدا با استفاده از ماله مقداری چسب روی دیوار بزنید. سپس با استفاده از ماله لبه دار آن را پخش کنید و از گوشه ها به صورت زاویه دار عمل نمایید. لبه ماله لبه دار را به صورت 45 درجه نگه دارید. شیارهای روی چسب کمک می کنند چسب به میزان مساوی در همه جا پخش شده و تراز شدن آنها را آسان تر می کند. سعی کنید هر بار به اندازه یک کاشی چسب اعمال کنید، چرا که در صورت اعمال مقدار بیشتر، چسب قبل از نصب کاشی ها در جای شان خشک می شود.

برای کاشی خود از چسب مناسب استفاده کنید: برای کاشی سرامیک، از چسب ترکیبی آماده یا چسب پودری استفاده کرده و برای کاشی سفالی از چسب پودری استفاده نمایید.

اگر کاشی تان از 20 x 20 بزرگتر است،چسب را هم به دیوار و هم به پشت کاشی اعمال کنید.

گام دوم

اولین کاشی خود را در گوشه قرار داده و لبه های آن را به سمت گوشه فشار دهید تا کاملا محکم چسبیده شود. سپس یک کاشی در بالای آن قرار داده و یکی در کنار آن و با انجام ضربه چرخشی آنها را محکم کنید.

چسب اضافی را با استفاده از اسفنج مرطوب از روی کاشی پاک کنید، اگر اجازه دهید خشک شود جدا کردن آن مشکل خواهد بود.

نکته مهم

در هنگام نصب کاشی موزاییک بر روی دیوار، یک تکه تخته روی کاشی ها قرار داده و سپس با استفاده از چکش کششی روی آن ضربه بزنید، در این صورت تمام کاشی ها به صورت یکسان و تراز نصب خواهند شد.

برخی موزاییک ها ارتفاع بیشتری دارند بنابراین باید با استفاده از دستان خود مطمئن شوید تک تک آنها کاملا به چسب آغشته شده باشند.

گام سوم

در صورت نیاز فاصله دهنده را در گوشه ها و بین هر کاشی قرار دهید. آنها را محکم فشار دهید تا بتوانید به راحتی دوغاب کاری را انجام دهد.

گام چهارم

یک کاشی دیگر روی آخرین کاشی نصب شده و یکی دیگر در کنار آن قرار دهید. نصب کاشی را به همین صورت ادامه دهید تا بخشی که چسب زده اید کامل شود. یک مترمربع دیگر چسب اعمال کنید و کاشی ها را نصب نمایید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا تمام کاشی ها نصب شوند.

در گوشه دیوار فاصله دهنده را به صورت یک طرفه قرار دهید، بعدها قبل از انجام دوغاب کاری آن را جا خواهیم کرد.

گام پنجم

به اندازه زمانی که روی دستورالعمل چسب کاشی نوشته شده، اجازه دهید خشک شود.

گام ششم

الوار عمودی را با خارج کردن میخ های آن توسط چکش دو شاخ جدا کنید.

گام هفتم

کل کاشی ها را به بخش دیگر دیوار نصب کنید، و باز هم از قسمت گوشه از کنار دیواری که کاشی شده کار را شروع نمایید.

گام هشتم

زمانی که تمام کاشی ها ثابت شده و خشک شدند، الوار افقی را جدا کنید.

حالا که تمام کاشی ها را نصب کرده اید، آماده اید لبه ها و گوشه های دیوار را پر نمایید. به خواندن ادامه دهید تا نحوه انجام این کار را یاد بگیرید.

چگونه کاشی گوشه های دیوار را نصب کنیم؟

در این بخش درباره کاشی کاری گوشه ها صحبت خواهیم کرد. دو نوع گوشه داریم، نوع داخلی و خارجی. این ها می توانند توسط دیوار یا موانع به وجود آمده باشند:

گوشه داخلی

اتصال کناری بین دو دیوار قرار دارد، برای مثال گوشه یک اتاق یا گوشه ای که توسط چهارچوب درب ساخته شده باشد.

گوشه خارجی

بخش بیرونی که از درون اتاق خارج شده، برای مثال گوشه دیوار یا لبه پنجره.

بسته به نوع گوشه، روشی متفاوت برای انجام کاشی کاری وجود دارد و هر دو روش را در این بخش توضیح خواهیم داد.

برخی اوقات متوجه می شوید که می توانید کاشی های سراسر دیوار را بدون نیاز به برش گوشه ها نصب کنید. اگر انجام برش ضروری نیست، پس بخش "چگونه دوغاب کاری و اعمال روکش را انجام دهیم" را بخوانید.

در بیشتر موارد، به انجام برش نیاز پیدا خواهید کرد.

دو راه برای اندازه گیری و برش کاشی

روش اول

آخرین کاشی ردیف مورد نظر را که میخواهید برش دهید، کاملا محکم نگه دارید. یک کاشی دیگر را کنار دیوار نگه داشته و زمانی که در زیر نقطه با قطعه کاشی همسان شد، با استفاده از مداد روغنی یا نوک صاف آن را علامت بزنید.

روش دوم

با استفاده از متر قسمت بالا و پایین فضای مورد نظر را اندازه بگیرید. اندازه قسمت بالایی و پایینی را علامت بزنید. با دو علامت میدان را خط بکشید و با استفاده از مداد روغنی یا نوک صاف بین آنها خطی عمودی بکشید.

با علامت های گذاشته شده برش دادن کاشی کار آسانی خواهد بود. برای مشورت درباره این موضوع به مقاله "برش کاشی" مراجعه کنید.

چگونه گوشه های داخلی را کاشی کنیم؟

گام اول

پس از برش کاشی، بررسی کنید که اندازه آن درست باشد. اگر نیاز بود هر گونه تنظیمات کوچکی انجام دهید، از صفحه صاف کننده کاشی استفاده کنید. اگر می خواهید دیوار مجاور را نیز کاشی کنید، نیازی نیست کاملا درست پیش بروید چرا که لبه ها توسط کاشی های آن طرف دیوار پنهان خواهند شد.

گام دوم

با استفاده از ماله لبه دار پشت کاشی برش داده شده را به چسب آغشته کنید. سپس آن را در جایگاهش فشار دهید تا با کاشی مجاور هم سطح شود. در صورت نیاز از فاصله دهنده نیز استفاده نمایید.

گام سوم

اگر می خواهید بیشتر از یک دیوار را کاشی کنید، حالا به سمت دیوار بعدی حرکت کنید. در غیر این صورت، می توانید دوغاب کاری را شروع کرده و برای آن روکش اعمال کنید. برای مشاوره گرفتن در این مورد بخش "چگونه کاشی دیوار را دوغاب کاری و روکش کنیم؟ " مراجعه نمایید.

چگونه گوشه های خارجی را کاشی کنیم؟

برای رسیدن به یک روکش تمیز در گوشه خارجی از تخته پایه استفاده کنید. این کار کمک می کند لبه های کاشی را از ضربه حفظ کنید، چرا که ضربه خوردن باعث شکستن آنها می شود. تخته پایه انواع مختلفی دارد، و در اندازه ها، رنگ ها و شکل های متفاوتی یافت می شود. در این جا ما از تخته پایه خارجی یک چهارم اینچی استفاده کرده ایم.

گام اول

کاشی کاری اولین دیوار را به پایان برسانید.

گام دوم

با استفاده از متر، طول لبه ای که می خواهیم تخته پایه را به آن وصل کنید، اندازه بگیرید.

گام سوم

تخته پایه را نیز اندازه بگیرید و به همان اندازه علامت بزنید تا نشان داده شود که باید کدام قسمت را برش دهید. با استفاده از اره آهن بر تخته پایه را به اندازه علامت، برش دهید.

گام چهارم

با استفاده از ماله لبه دار، تخته پایه و دیوار را به مقداری چسب آغشته کنید و آن را به دیوار بزنید.

گام پنجم

تخته پایه را با کاشی های نصب شده هماهنگ نصب کنید. دو فاصله دهنده بین تخته پایه و هر کاشی (یکی در نزدیکی قسمت بالایی کاشی و یکی در نزدیکی قسمت پایینی) قرار دهید تا فاصله مورد نیاز برای اعمال دوغاب وجود داشته باشد.

گام ششم

با استفاده از ماله لبه دار بر روی دیوار خالی مقدار بیشتری چسب اعمال کنید. چسب را به صورت عمودی و از بالا به پایین بزنید تا تخته پایه توسط لبه ماله آسیب نبیند.

گام هفتم

نصب کاشی به دومین دیوار را شروع کنید، و از گوشه تخته پایه کار را آغاز نمایید. به یاد داشته باشید در حین چیدن کاشی ها در جایگاهشان، بین آنها و تخته پایه کمی فاصله برای دوغاب کاری قرار دهید. در حین انجام کار فاصله دهنده را نصب کرده و کاشی ها را تنظیم نمایید، در این صورت فاصله به درستی رعایت شده و تخته پایه در جای خود قرار می گیرد.

چگونه کاشی دیوار را دوغاب کاری کرده و روکش کنیم؟

زمانی که کاشی ها در جای خود محکم شدند و چسب آنها خشک شد، می توانید دوغاب را اعمال کنید.

گام اول

فاصله دهنده های اطراف لبه و گوشه ها را جدا کنید.

گام دوم

با استفاده از ماله، از گوشه پایینی سمت چپ دوغاب را روی کاشی ها اعمال کنید.

برای پخش کردن دوغاب از یک پخش کننده مخصوص دوغاب استفاده کنید، حرکت هایی مورب با وقفه های طولانی ایجاد کرده و دوغاب را به سمت فضای بین دو کاشی سوق دهید. این کار را تا زمانی که تمام فضا را دوغاب کاری کنید، ادامه دهید. دوغاب خیلی زود شروع به خشک شدن می کند، بنابراین این کار را سریع تر انجام دهید.

اگر ناحیه بزرگی را دوغاب کاری می کنید، ابتدا آن را به بخش های کوچکتر تبدیل کرده و سپس هر بار یک بخش را دوغاب کاری کنید. این کار برای آن است که از سخت شدن دوغاب در هنگام کار جلوگیری شود.

گام سوم

بلافاصله پس از پایان اعمال کردن دوغاب، با استفاده از یک اسفنج مرطوب (دقت کنید اسفنج بیش از اندازه مرطوب نباشد چرا که رطوبت بالا می تواند موجب تغییر رنگ بشود) اضافات را پاک نمایید. مراقب باشید دوغاب موجود در فضای خالی را پاک نکنید.

گام چهارم

اجازه دهید دوغاب خشک شود، در همین حین ممکن است متوجه شوید لکه ای از اسفنج مرطوب، روی کاشی باقی مانده. برای از بین بردن آن محل مورد نظر را با پارچه ای نرم و تمیز، پاک کنید.

چگونه اطراف لبه ها را بتونه کنیم؟

بتونه کردن اطراف کاشی برای جلوگیری از ورود آب به پشت کاشی ها بسیار ضروری است، خصوصا در اطراف پیشخوان ها، سینک و لگن سینک. آب در پشت کاشی می تواند به دیوار، وسیله ها و اثاثیه آسیب بزند. ما با بتونه کردن لبه کاشی ها توسط درزگیر بهداشتی، از این مشکلات جلوگیری خواهیم کرد.

گام اول

سر لوله را به درزگیر وصل کرده و همان گونه که در دستورالعمل ذکر شده، نوک آن را برش دهید. در صورت نیاز، درزگیر را درون دستگاه مخصوص کارتریج بریزید.

گام دوم

به صورت پیوسته از یک سر بخش کاشی شده به بخش دیگر آن و از چپ به راست را درزگیر بزنید. سعی کنید با اعمال فشار یکسان بر دکمه دستگاه و داشتن سرعت ثابت، میزان یکسانی از درزگیر را روی بخش مورد نظر اعما کنید.

گام سوم

هر گونه بی قاعدگی در شکل ظاهری را با درزگیر (انگشت مرطوب خود) صاف کنید، اما مراقب باشید درزگیر از روی سطح پاک نشود.

گام چهارم

اجازه دهید درزگیر خشک شود.