پیشرفت فرهنگ خرید بلیط هواپیما از بازارهای آنلاین به حفظ سلامتی مسافران و کاهش شیوع ویروس کرونا کمک بسیار زیادی می‌کند، از طرفی بسیاری از مردم با فرآیند خرید بلیط هواپیما آنلاین آشنایی ندارند و وقتی صحبت از آن می‌شود، رزرو بلیط هواپیما مستقیم از طریق شرکت هواپیمایی تقریباً راحت‌تر به نظر می‌رسد.

خرید بلیط هواپیما در کرونا (Covid-19)

در شرایطی که ماه‌ها از گسترش جهانی ویروس کرونا گذشته‌است، سفر با هواپیما و خرید بلیط هواپیما همچنان یک چالش است که روزانه افراد زیادی با آن روبرو هستند. بسیاری از خطوط هواپیمایی پروازهای خود را لغو کرده‌اند یا تنها اجازه‌ی انجام پروازهای باری را صادر می‌کنند. در این میان خرید بلیط هواپیما بیشتر به صورت آنلاین انجام می‌شود که مزایا و معایبی دارد.

این تصور وجود دارد که اگر قیمت بلیط هواپیما بعد از خرید تغییر کند، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی اختلاف را به شما پس می‌دهند. علاوه بر سهولت و مقرون به صرفه بودن، دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود این افراد ترجیح دهند رزرو یا خرید بلیط هواپیمای خود را به طور مستقیم با ایرلاین انجام دهند.

ویروس کرونا در بسیاری از صنایع تحول ایجاد کرد که صنعت هواپیمایی، الاخصوص خرید بلیط هواپیما هم از این تغییر مستثنا نیست. با اینکه چندسال اخیر خرید بلیط الکترونیکی برای بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی کاملا مرسوم شده‌است ولی همانطور که گفته شد باز هم بسیاری از مردم ترجیح می‌دادند بلیط هواپیمای خود را به صورت تلفنی یا حضوری خریداری کنند. کرونا شرایطی را ایجاد کرد که افراد بیشتری به آنلاین شدن فرآیند خرید روی آوردند. در واقع مسافری که از این گزینه استفاده می‌کند حتی ممکن است تا رسیدن به فرودگاه و ارائه شناسنامه خود، با هواپیمایی تماس نگیرد. به همین دلیل در این مقاله درباره فرآیند خرید و استفاده از بلیط هواپیما به صورت آنلاین و الکترونیکی بیشتر صحبت کرده‌ایم.

خرید بلیط الکترونیکی هواپیما

در فرودگاه‌ها، این روزها کمتر به چشم می‌خورد که مسافری برای پیدا کردن بلیط هواپیما مشغول حفاری وسایلش شده باشد. دلیلش این است که افراد بیشتری به خرید بلیط الکترونیکی هواپیما اعتماد می‌کنند. بلیط الکترونیکی مزایای زیادی را هم برای مسافران و هم برای شرکت‌های هواپیمایی فراهم می‌کند ، از جمله امنیت، انعطاف پذیری، کاهش هزینه‌ها و راحتی. در عین حال‌، تضمین‌های استاندارد بلیط کاغذی سنتی، مانند انتخاب صندلی، گزینه‌های زمان سفر و سایر انعطاف‌پذیری‌ها را نیز فراهم می‌کند.

بلیط الکترونیکی همان اطلاعات بلیط کاغذی را دارد. تفاوت عمده این است که بلیط الکترونیکی به جای چمدان مسافر، در بانک اطلاعاتی رایانه‌ای یک شرکت هواپیمایی قرار دارد که در آن اطلاعاتی مانند زمان، تاریخ و مکان پرواز، جایگاه و کلاس سفر مشخص است. در فرودگاه مسافران بلیط الکترونیکی را فقط برای شناسایی جایگاه خود در هواپیما باید به همراه یک کارت شناسایی عکس‌دار مانند کارت ملی یا گواهینامه رانندگی نشان دهند. هنگامی که شرکت هواپیمایی اطلاعات مسافر را تأیید کرد، یک کارت پرواز را صادر می‌کند که مسافر از آن برای سوار شدن به هواپیما استفاده می‌کند.

در این راستا، هنگام خرید بلیط هواپیما، سایت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی شما را در روند خرید قرار می‌دهند و پیگیری آن بسیار آسان است. بعد از اینکه پرواز خود را به صورت آنلاین انتخاب کردید، از شما خواسته می‌شود علاوه بر وارد کردن اطلاعات هویتی و گذرنامه و ... با کارت اعتباری هزینه را پرداخت کنید. سپس صفحه‌ی رسید و تأیید پرداخت، بلیط و برنامه‌ی سفر را به شما ارائه می‌دهد. بسیاری از مسافران بعد از خرید بلیط هواپیما، مطمئن می‌شوند فایل بلیط و برنامه‌ی سفر برای دسترسی آسان در تلفن همراه یا ایمیل ذخیره شده‌است و هنگام تهیه کارت پرواز بارکد بلیط را جهت اسکن ارائه می‌کنند.

استفاده از بلیط هواپیمای خریداری شده به صورت آنلاین

بعد از خرید بلیط هواپیما حتماً شرایط شرکت هواپیمایی خود را برای ورود به سیستم و سوار شدن به پرواز بررسی کنید. در بعضی موارد، باید بلیط خود را چاپ کنید تا در هنگام ورود به کارمندان نشان داده شود (البته در صورت لزوم، همراه با گذرنامه و ویزا). گاهی ممکن است لازم نباشد بلیط چاپ شده را نشان دهید، با نشان دادن بارکد بلیط خریداری شده یا حتی با گفتن کدملی می‌توانید کارت پرواز خود را دریافت کنید. همچنین اگر این کار برای شما راحت‌تر باشد می توانید به صورت آنلاین شرایط را چک کنید.

در سفرهای خارجی و برای خرید بلیط هواپیمای خارجی در اکثر قریب به اتفاق موارد، تنها چیزی که باید نگران آن شوید گذرنامه شماست. گذرنامه خود را به کارکنان قسمت چک بلیط تحویل دهید و آنها سیستم خود را برای رزرو بلیط به نام شما بررسی می‌کنند. آنها حتی بدون اینکه نیازی به دیدن بلیط هواپیما داشته باشند، می‌توانند کارت پرواز را چاپ کنند زیرا همه چیز به صورت آنلاین ذخیره شده‌است.

علاوه بر این، اگر هنگام دریافت کارت پرواز نیاز به دیدن مدارک خرید بلیط هواپیما وجود دارد، شما می‌توانید با نشان دادن بلیط به آنها در تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود، از عهده آن بر بیایید. بنابراین قبل از مراجعه به فرودگاه، حتماً یک نسخه از بلیط خریداری شده را ذخیره کنید و مطمئن شوید دسترسی به آن در نبود اینترنت هم امکان پذیر است.

در نتیجه اینطور به نظر می‌رسد که کرونا و افزایش تقاضای خرید بلیط هواپیما به صورت الکترونیکی به نفع مسافر و همچنین شرکت‌های هواپیمایی است. علاوه بر این به نفع محیط زیست هم خواهد بود، بلیط‌های خریداری شده‌ی کمتری چاپ می‌شوند و کاغذ کمتری استفاده می‌شود و جنگل‌های بیشتری در امان هستند. شما با مراجعه به بازارهای آنلاین فروش بلیط هواپیما می‌توانید به راحتی روز و زمان پرواز خود را انتخاب کنید و در نهایت بلیط الکترونیکی را در ایمیل خود دریافت نمایید. در بیشتر موارد این سایت‌ها شماره‌ی بلیط و اطلاعات آن را به شماره‌ی موبایل شما ارسال می‌کنند تا دسترسی به آن برایتان راحت‌تر باشد.

همه امیدواریم سریع‌تر واکسن ویروس کرونا (Covid19) معرفی شده و زندگی‌ها به روال قبل بازگردد.