در زمان لوله کشی باید به عایق بندی توجه ویژه‌ای داشت، به خصوص در شرایطی که انتقال مواد حساس با لوله کشی مدنظر است، نیاز به عایق‌بندی درست بیشتر احساس می‌شود. زمانی که صحبت از عایق بندی لوله به میان می‌آید، باید به عایق بودن سیستم در برابر تغییرات دمای بیرون توجه کرد. همچنین اگر هدف انتقال مایعات یا گازهای با درجه حرارت بالا می‌باشد، باید از عایق‌هایی برای لوله‌ها خود استفاده شود که بتوانند از اتلاف انرژی گرمایشی جلوگیری کنند. علاوه بر این عایق‌ها باعث می‌شوند مواد داخل لوله تحت تاثیر دمای فضای بیرونی قرار نگیرند. نمونه دیگری از عایق‌بندی استفاده از روش‌هایی است که امکان نشتی را در سیستم لوله کشی به صفر می‌رساند. این روزها عایق الاستومری گزینه بسیار مناسبی برای عایق حرارتی می‌باشد. همچنین خرید چسب پلیکا برای لوله‌های PVC و خرید فلنج جوشی برای لوله‌های فلزی تا حد زیادی به آب بندی سیستم مورد نظر کمک خواهد کرد. اما قبل از به کارگیری این محصولات باید اطلاعات کافی در خصوص آنها داشته باشید.

عایق حرارتی برای لوله‌ها

یکی از محصولاتی که در سال‌های اخیر به عنوان عایق حرارتی لوله موارد استفاده گسترده‌ای داشته است، عایق الاستومری است. این محصولات قابلیت رسانایی حرارتی بسیار پایینی دارند و همین اجازه می‌دهد که بتوان از آنها در پروژه‌های مختلف آزمایشگاهی، گازی، نفتی و غیره به عنوان عایق حرارتی استفاده کرد. در بازار انواع مختلف عایق الاستومری موجود می‌باشد که در ابعاد و شکل‌های مختلف تولید می‌شوند. نمونه عایق الاستومری لوله‌ای، گزینه بسیار مناسبی برای مواردی است که قصد دارند سیستم لوله کشی را از نظر حرارتی عایق کاری کنند. شکل ظاهری این محصولات به گونه‌ای است که اطراف لوله را به صورت کامل می‌پوشانند. همین مورد اجازه می‌دهد تا لوله‌ها تا حد زیادی در برابر عوامل محیطی مختلف مانند تغییرات دما، رطوبت و زنگ زدگی ایمن باشند. عایق الاستومری نسبت به سایر محصولات مشابه مانند پشم شیشه و پشم سنگ دارای مزایای زیادی است که باعث شده بیشتر مشتریان سراغی محصولات بروند. 

مزایای عایق الاستومری

از جمله مزایای عایق الاستومری که منجر به افزایش کاربرد آن شده است، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

●   رسانایی حرارتی بسیار پایین

 این موضوع اجازه می‌دهد بتوان از عایق‌های الاستومری به راحتی در پروژه‌های مختلف (با در نظر گرفتن شرایط خاص کاری) استفاده کرد.

●   داشتن تنوع بالا برای شرایط کاری متفاوت

 به عنوان مثال روی عایق لوله‌ای الاستومری بسته به انتخاب مشتری می‌تواند روکش آلومینیومی کشیده شده باشد. وجود این روکش باعث می‌شود مکان‌هایی که در معرض نور خورشید هستند، کمتر آسیب ببینند و از طرفی روند جذب حرارت به شدت کاهش پیدا کند. همچنین این محصولات برای لوله‌هایی در سازه‌های مختلف در بازار موجود می‌باشند.

●   حساسیت‌زا نبودن

 سایر عایق‌های حرارتی مورد استفاده در بازار مانند پشم سنگ یا پشم شیشه در زمان حمل و نقل و نصب مشکلات زیادی به وجود می‌آورند. لمس این محصولات باعث ایجاد خارش و سوزش شدید روی پوست می‌گردد. همچنین گرد و غبار پشم شیشه یا پشم سنگ برای چشم و مجاری تنفسی بسیار مضر است. نقطه مقابل چنین محصولاتی عایق‌های الاستومری هستند که در زمان استفاده و نصب آنها هیچ گونه مشکلی پیش نمی‌آید و به هیچ عنوان حساسیت‌زا نیستند.

●   سازگاری بالا با استانداردهای مختلف روز دنیا

 در شرایطی که رعایت قوانین مختلف و استانداردهای الزامی است. عایق‌های الاستومری گزینه‌های بسیار مناسبی هستند که مورد تایید تمامی استاندارد‌ها در عرصه صرفه‌جویی در مصرف انرژی و عایق کاری قرار گرفته‌اند.

●   وزن بسیار پایین

 این عایق‌ها وزن بسیار کمی دارند که باعث می‌شود وزن کلی سیستم لوله‌کشی و سازه کاهش یابد.

●   افزایش دوام سیستم لوله کشی

 ساختار این عایق‌ها به گونه‌ای است که تا حد زیادی از لوله شما در برابر عوامل محیطی بیرونی محافظت می‌کنند و همین کمک می‌کند که روند فرسایش لوله‌ها بسیار کند شود.

حجم عایق الاستومری بسیار بالاست و همین باعث شده که با وجود وزن پایین این محصولات، هزینه حمل و نقل آنها افزایش یابد. از سوی دیگر قیمت این عایق‌ها بیشتر از نمونه‌های دیگر موجود در بازار است. اما استفاده از آن‌ها در طولانی مدت باعث عملکرد بهتر سیستم لوله کشی و صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد. 

خرید فلنج جوشی

وقتی از سیستم لوله کشی فلزی استفاده می‌شود و وقتی طول مسیر بالاست، باید لوله‌ها را با استفاده از تجهیزات مخصوص به یکدیگر وصل کنند. یکی از مهمترین تجهیزات که قدرت آب‌بندی و عایق بالایی دارد، فلنج جوشی است. با خرید فلنج جوشی و استفاده از آن به راحتی می‌توان شیرآلات و لوله‌ها را به یکدیگر متصل کرد. شکل ظاهری محصولات معمولاً به صورت دیسکی می‌باشد و به صورت معمول از دو قسمت تشکیل شده‌اند. در برخی از نمونه‌های فلنج، اتصال با استفاده از پیچ و مهره محکم می‌شود. این نمونه اتصالات برای سیستم‌های لوله کشی با فشار پایین کاربرد دارند. 

خرید فلنج جوشی برای شرایطی که سیستم لوله کشی فشار زیادی را باید تحمل کند، گزینه بسیار مناسبی است. استفاده از جوشکاری در این محصولات برای محکم کردن فلنج باعث می‌شود آب‌بندی تا حد زیادی به صورت مناسب انجام گردد. در زمان خرید فلنج جوشی باید این مورد را به یاد داشته باشید که فلنج‌های جوشی دارای انواع مختلفی هستند و پر استفاده‌ترین آنها عبارتند از فلنج‌های کور، اسلیپون، گلودار و…  که در شرایط مختلف با توجه به نوع کاربرد از یکی از این فلنج‌ها استفاده می‌گردد. برای خرید فلنج جوشی بهتر است سراغ فروشنده‌های معتبر رفت که محصولات تولید شده توسط برندهای معروف و شناخته شده را در اختیار مشتری قرار می‌دهند.

خرید چسب پلیکا 

در سیستم لوله‌کشی پلیکا یا لوله‌های UPVC، برای آب‌بندی از چسب پلیکا استفاده می‌شود. این محصولات می‌توانند در زمینه آب‌بندی لوله‌کشی پلیکا تاثیر فراوانی داشته باشند. چسب پلیکا در اصل ماده‌ای با ماهیت پلیمری است. به همین دلیل وقتی از آنها در کنار سایر محصولات پلیمری مانند لوله‌های PVC یا UPVC استفاده می‌شود، بین قسمت‌های مختلف سیستم لوله کشی و چسب پیوندی قوی برقرار می‌گردد. در زمان خرید چسب پلیکا باید نوع لوله مورد نظر را لحاظ کنید. در ضمن این که چه موادی از آنها عبور می‌کند، اهمیت بالایی دارد. چرا که این محصولات دارای انواع مختلفی هستند که از آنها در شرایط مختلف استفاده می‌شود. انواع مختلف این محصولات عبارتند از:

  • درزگیر‌های سیلیکون‌ها که آنها را با نام چسب اکواریوم نیز می‌شناسند.
  • چسب‌های پلی سولفیدی: این چسب پلیکا گزینه بسیار خوبی برای عایق کاری است.
  • چسب‌های آکریلیک: این محصولات بیشترین کاربرد را برای درزگیری دارند.
  • چسب‌های فنولیک: این چسب بیشتری برای اتصال فلزات مختلف کاربرد دارد.
  • چسب‌های اپوکسیدی: از این محصولات برای چسباندن پلاستیک، بتن، شیشه و چوب استفاده میشود. 

در زمان خرید چسب پلیکا بسته محل استفاده، باید سراغ انواع مختلف این محصولات رفت. البته در زمان خرید فلنج جوشی و عایق الاستومری نیز باید دقت کرد که ویژگی‌های محصول خریداری شده با کاربری آن سازگاری داشته باشد.